REKLAMA

Jak zachowuje się auto w poślizgu i co powinniśmy mieć w kabinie kierowcy? #DobryKierowca w Płocku [ZDJĘCIA]

ORLEN Blisko Ludzi

REKLAMA

W sobotę na parkingu wielopoziomowym przy ORLEN Arenie ustawione zostało miasteczko #DobryKierowca. Uczestnicy, dzięki PKN ORLEN i Szkole Bezpiecznej Jazdy Tomasza Czopika, mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat bezpieczeństwa na drodze. Wydarzenie potrwa do niedzieli.

Zarówno 25, jak i 26 września br. na parkingu przy ORLEN Arenie zaplanowano szkolenia z zakresu doskonalenia techniki jazdy.

Do Płocka przyjechali instruktorzy, którzy przekazywali uczestnikom praktyczną wiedzę z zakresu m.in.: reagowania na poślizg, techniki efektywnego hamowania i omijania przeszkody oraz umiejętności reagowania w sytuacjach kryzysowych. W programie nie zabrakło też kursu udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach drogowych czy symulatora jazdy i refleksomierza.

Z praktycznego kursu prowadzonego przez policjanta i ratownika medycznego można było dowiedzieć się na przykład, że to w kabinie kierowcy, a nie w bagażniku powinna znajdować się gaśnica. W zasięgu ręki powinniśmy mieć także m.in. nóż lub nożyczki do przecięcia pasów, latarkę czy apteczkę. Przydatna może okazać się też specjalna opaska uciskowa, ale jeśli jej nie mamy, łatwo można wykonać ją z chusty i np. nożyczek czy metalowego długopisu.

– PKN ORLEN od wielu lat stawia na bezpieczeństwo na drogach – podkreśla Zbigniew Leszczyński, członek zarządu PKN ORLEN ds. rozwoju. – Jest to kolejne wydarzenie, mające na celu zarówno podnoszenie umiejętności kierowców w ruchu drogowym, jak i zwiększanie ich świadomości. Trzeba pamiętać, że nie jesteśmy jedynymi uczestnikami ruchu drogowego i powinniśmy dbać również o innych – mówi Zbigniew Leszczyński.

Jak zaznacza, to właśnie podnoszenie świadomości w zakresie obowiązków kierowcy, ale i umiejętności reagowania w sytuacjach kryzysowych, są jedną z podstaw zwiększenia bezpieczeństwa na drodze.

Przyznaje też, że i w jego życiu jako kierowcy zdarzyły się sytuacje, które spowodowały, że kolejny raz siadając za kierownicę zachowywał się jeszcze ostrożniej.

– Na szczęście ze wszystkich sytuacji kryzysowych wychodziłem bezpiecznie, czego życzę wszystkim kierowcom. Bardzo mocno apeluję również o to, by nie pisać SMS-ów w czasie jazdy. Prowadząc pojazd musimy być skoncentrowani, a pisanie wiadomości temu na pewno nie służy – podsumowuje Zbigniew Leszczyński.Współorganizator wydarzenia, Tomasz Czopik – kierowca rajdowy i ekspert bezpiecznej jazdy wyjaśnia, że tego typu akcje mają uświadamiać kierowcom, jakie zagrożenia czyhają na nich na drogach.

– Jako kierowcy, musimy uczyć się przez całe życie. Od lat szkolimy kierowców, pokazując np. co to jest poślizg nadsterowny i podsterowny, jak awaryjnie hamować, jak omijać przeszkody. Prezentujemy też zasady pierwszej pomocy, która, niestety, często przydaje się nie tylko na drodze, ale i w życiu codziennym. Uczestnik już jadąc do domu zastanowi się, czy na pewno wszystko co robi za kierownicą jest bezpieczne – mówi Tomasz Czopik.

Miasteczko #DobryKierowca opiera się na trzech głównych modułach. Jeden z nich to pierwsza pomoc i rozmowa z policjantem o przepisach ruchu drogowego. W kolejnym kierowcy uczą się jak zatrzymywać się gwałtownie i omijać przeszkody. W praktyce doświadczają też, jak pisanie SMS-ów wpływa na rozproszenie uwagi. Trzeci moduł to trening poślizgu nadsterownego, dzięki specjalnym nakładkom na koła.

Na terenie miasteczka ustawiono też symulator wypadku, można samemu zmienić koło samochodowe, czy zbadać refleks.

– Dawno temu miałem wypadek na drodze publicznej, więc wiem, jak szybko to się dzieje i jak bardzo boli. Dlatego radzę: Polacy, zwolnijmy na drogach, szczególnie w aglomeracjach miejskich, gdzie za chwilę mamy kolejne światła. Trochę wolniej! – apeluje ekspert bezpiecznej jazdy.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU