REKLAMA

Jak wygląda obecnie budynek, w którym powstanie płocka Mediateka? [ZDJĘCIA]

REKLAMA

Zgodnie z planem, w połowie przyszłego roku ma zakończyć się budowa płockiej Mediateki. Dziennikarze mieli możliwość obejrzenia postępu prac w środku budynku.

2 grudnia płoccy dziennikarze, na zaproszenie urzędu miasta, zobaczyli jak postępują prace w budynku przy ul. Kościuszki 3b. To właśnie tutaj, na parterze, funkcjonować ma Mediateka Książnicy Płockiej. Zgodnie z planem władz miasta, na piętrze i poddaszu przebudowanej kamienicy znajdą się natomiast lokale przeznaczone na „Mieszkania na start”.

Jeśli harmonogram prac zostanie zrealizowany w terminie, Mediateka zacznie działać od 15 czerwca 2020 roku. Koszt inwestycji to 7,42 mln zł, z czego koszt samej Mediateki to około 4 mln zł. Budową zajmuje się spółka Inwestycje Miejskie oraz firma TEKOBUD S.p. z.o.o. z Płocka.

Dyrektor Książnicy Płockiej Joanna Banasiak zauważyła, że po oddaniu budynku, instytucja wyjdzie ze swoją misją na ulicę. Biblioteka będzie zajmować nie tylko parter nowego obiektu, ale również będzie miała swoje elementy na zewnątrz, bowiem przed budynkiem stanie multimedialna ławka. Dzięki niej, dzieci będą miały okazję zbliżyć się do literatury, nawet jeszcze nie wchodząc do budynku.

Jak będzie wyglądała płocka mediateka? [PROJEKTY]– Bardzo się cieszę, że będziemy mieli tę salę w środku, ponieważ warunki w sali kolumnowej są takie, że przy większych spotkaniach musimy ustawiać krzesła na korytarzu. Uczestnicy naszych spotkań siadają na schodach. Musimy nagłaśniać ten korytarz przed salą kolumnową, bo nie mieszczą się czytelnicy. Natomiast tu uczestnicy spotkań zmieszczą się i nie będzie barier architektonicznych. Mamy już wielu takich użytkowników, naprawdę fantastyczne osoby, które niestety, nie przychodzą na nasze imprezy z powodu schodów, które muszą pokonać w głównym budynku – wyjaśniała dyrektor Joanna Banasiak.

Poza salą spotkań, w Mediatece pojawią się zbiory audiowizualne Książnicy Płockiej oraz stanowiska komputerowe. Bibliotekarze pragną również odpowiedzieć na rosnące trendy w literaturze oraz czytelnictwie i stworzyć w duży dział, odnoszący się do komiksów. Dyrektor Joanna Banasiak zapowiedziała, że Książnica Płocka będzie starała się uruchomić warsztaty z tworzenia komiksów.

Kolejny krok w kierunku Mediateki

Przypomnijmy, że pierwotnie Mediateka miała mieścić się przy ulicy Miodowej, powstały nawet wizualizacje tego obiektu. Urząd Miasta Płocka przekazał Książnicy Płockiej na ten cel zarówno teren, jak i 200 tysięcy złotych na konkurs, jednak już po finale, z braku środków na realizację, zmieniono plany i projekt anulowano.

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Popularne Dyskusje

Reklama

Przeczytaj

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU