REKLAMA

Jak ochronić dzieci przed zagrożeniami w Internecie?

REKLAMA

W poniedziałek rozpoczął się program, który ma nauczyć dzieci i rodziców jak bezpiecznie korzystać z Internetu. Pierwsze zajęcia edukacyjne z dziećmi odbyły się w Szkole Podstawowej nr 1 przy Pasażu Vuka Karadzica, a następnie w SP nr 6 przy ul. 1go Maja oraz SP nr 8 przy ul. Gen T. Kutrzeby. Kolejne zajęcia, w pozostałych 17 płockich szkołach, które przystąpiły do projektu, będą odbywały się sukcesywnie i potrwają do niemal końca października.

Działania te są częścią programu edukacyjnego „Serfuję bezpiecznie”, realizowanego przez Fundację „Fundusz Grantowy dla Płocka”. Jego głównym celem jest przekazanie dzieciom w wieku 10-15 lat oraz ich rodzicom i nauczycielom porad, dotyczących ochrony przed niebezpieczeństwami, jakie stwarza korzystanie z Internetu.

PowiązaneTematy

Uczestnicy programu wezmą udział w innowacyjnych zajęciach warsztatowych oraz spotkaniach, które zostaną poprowadzone przez pedagogów z doświadczeniem w zakresie edukacji o bezpieczeństwie w sieci. Dla urozmaicenia projektu odbędzie się także gra miejska w terenie. Patronat nad projektem objął Rzecznik Praw Dziecka oraz Mazowiecki Kurator Oświaty.

– Dla bardzo dużej grupy młodych osób Internet staję się alternatywnym światem, który zbyt często wypiera rzeczywistość. Niestety nie zawsze są świadomi, że wirtualny świat nie jest do końca bezpieczny, nie zdają sobie sprawy, że w sieci nie ma prywatności, że każde ich kliknięcie jest zapamiętywane. Dlatego tak wartościowy jest program „Serfuję bezpiecznie”, który uwrażliwia najmłodszych na niebezpieczeństwa, jakie można spotkać w cyberprzestrzeni – mówi Marek Michalak Rzecznik Praw Dziecka, patron honorowy programu.

Jak donosi Najwyższa Izba Kontroli w raporcie „Zapobieganie i przeciwdziałanie cyberprzemocy wśród dzieci i młodzieży”, Polska należy do grupy krajów o wysokim poziomie liczby ofiar i sprawców cyberprzemocy. Ponad 1/3 uczniów polskich szkół zetknęła się z cyberprzemocą, a większość z takich przypadków nigdy nie jest ujawniania… Tymczasem skutki mogą być porażające.

Organizatorzy wyjaśniają, że kampania edukacyjna powstała właśnie po to, aby młodzi płocczanie mogli się chronić przed cyberprzemocą. Przystąpieniem do projektu zainteresowało się 20 płockich szkół podstawowych i gimnazjalnych. W każdej ze szkół zorganizowany zostanie interaktywny warsztat, podczas którego młodzież dowie się nie tylko jakie zagrożenia czyhają w sieci, ale także jak sobie z nimi radzić. Organizatorzy chcą położyć nacisk przede wszystkim na przełamanie bariery milczenia, gdy uczeń zetknie się z jakąkolwiek formą agresji w Internecie. W tej chwili dzieci albo się wstydzą, albo boją wyjawić komukolwiek prawdę.

Cyberprzemoc to bardzo pojemne pojęcie, bowiem dotyczyć może prześladowania, znęcania się, wyśmiewania za pomocą narzędzi komunikacji elektronicznej. Jest szczególnie niebezpieczna jeśli dotyczy dzieci. Jak pokazują badania NIK młodzież szkolna najczęściej ma do czynienia w sieci z poniżaniem (58,1%), straszeniem (34,2%), szantażowaniem (24,4%), wyzwiskami (59,7%), podszywania się pod inną osobę (40,5%) oraz rozpowszechnianiem kompromitujących materiałów (33,3%) . Z cyberprzemocą zetknęło się prawie 40% uczniów, połowa ankietowanych w przypadku doświadczenia agresji w sieci nie zwróciłaby się do nikogo o pomoc . Zdaniem ekspertów są to bardzo niepokojące dane, biorąc pod uwagę jakie mogą być skutki pozostawienia dziecka samemu sobie z tak dużym problemem.

Nie tylko jednak uczniowie skorzystają z warsztatów. Niemal równolegle z zajęciami dla uczniów, organizowane będą warsztaty dla rodziców zainteresowanych bezpieczeństwem swoich dzieci. Pierwsze spotkania zaplanowano już na 23 września. Podczas spotkań uczestnicy poznają sposoby zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom w sieci. Dowiedzą się czym jest seksting, hejting, czy phishing. Znaczna część zajęć poświęcona będzie praktycznym wskazówkom jak zabezpieczyć komputer i urządzenia mobilne dziecka przed niepożądanymi treściami. Rodzice poznają także zasady ochrony wizerunku oraz sposoby przeciwdziałania kradzieży danych. Podczas zajęć uczestnicy spotkania otrzymają informację, gdzie mogą pobrać bezpłatny „Poradnik Rodzica”, opracowany przez Fundację „Fundusz Grantowy dla Płocka”, w którym szczegółowo opisano zagrożenia w Internecie.

Harmonogram oraz wykaz szkół, w których odbędą się zajęcia zarówno dla uczniów jak i rodziców został umieszczony na fanpage kampanii na Facebook’u www.facebook.com/serfujebezpiecznie. Poprzez fanpage można również zgłosić się do udziału w zajęciach skierowanych do rodziców i opiekunów.

PetroNews jest patronem medialnym akcji „Serfuję bezpiecznie”.