REKLAMA

Jak miasto wesprze przedsiębiorców? Transmitowaliśmy na żywo

REKLAMA

W trakcie pierwszego w tym roku spotkania Izby Gospodarczej Regionu Płockiego, wiceprezydent Jacek Terebus przedstawiał działania, jakie miasto podejmie na rzecz przedsiębiorców. Spontanicznie postanowiliśmy zaprezentować to spotkanie w transmisji na żywo.

28 stycznia w Hotelu Czardasz odbyło się spotkanie przedsiębiorców zrzeszonych w IGRP. – Zacznę od dobrych wiadomości – rozpoczął wiceprezydent Jacek Terebus, który zastąpił spóźnionego prezydenta Andrzeja Nowakowskiego (ten ostatecznie nie przyjechał).

Remont ulic w rejonie przemysłowym i inne inwestycje

– Otrzymaliśmy interpretację ministerstwa w zakresie możliwości realizacji dróg publicznych, które stanowią dojazd do centrów logistycznych czy terminali. To bardzo ważne, ponieważ planowaliśmy, aby ul. Kostrogaj, ul. Wiadukt i ul. Przemysłowa były realizowane przy współudziale środków unijnych w ramach RPO. Staramy się o to od 2013 roku. Ta interpretacja nadaje dużą rangę tym projektom. Teraz do 10 lutego musimy złożyć RIT z pokazaniem priorytetów na rok 2016/2017. Tam, oprócz obwodnicy, pojawi się również przebudowa tych trzech ulic – tłumaczył wiceprezydent.

Jacek Terebus tłumaczył, że jeśli zarząd województwa mazowieckiego zatwierdzi RIT na posiedzeniu 16 lutego, to realizacja tych bardzo zniszczonych ulic mogłaby się rozpocząć jeszcze w 2016 roku.

– Oprócz tych wymienionych zadań współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej, czyli obwodnicy i ulic, o których mówiliśmy, mamy jeszcze do wykonania nabrzeże. To zadanie będzie wymagało inwestycji w infrastrukturę – żeby móc jakkolwiek tam inwestować. Będziemy inwestować też w dalszy rozdział kanalizacji na ogólnospławną i deszczową, bez czego nie ma sensu remontować ulic. Wodociągi Płockie otrzymały 13 mln zł na to zadanie, ale i w nowej perspektywie unijnej są przewidziane środki na podobne inwestycje – wymieniał wiceprezydent.

Zwrócił również uwagę na to, że realizacja obwodnicy będzie musiała odbyć się dość szybko, ponieważ Unia Europejska wprowadziła tzw. „kamienie milowe”, czyli okresy, w których będzie sprawdzała wykonanie inwestycji. Dlatego obwodnica musi powstać w latach 2016-2018.

Oprócz dużych inwestycji, Jacek Terebus wymieniał jeszcze kilka mniejszych, jak termomodernizacje budynków czy wymiana oświetlenia na ledowe w aż 13 tysiącach punktów (ten projekt ma powstać w partnerstwie publiczno-prywatnym).

Co dla przedsiębiorców?

– Przygotowujemy w tym roku kilka misji gospodarczych, na które serdecznie Państwa zapraszamy – mówił wiceprezydent, przypominając, że w ubiegłym roku taka misja odbyła się we Francji i zakończyła podpisaniem kilku umów.

– Przygotowaliśmy też zarządzenie prezydenta o współpracy samorządu z podmiotami prywatnymi – przeszedł do kolejnego tematu Jacek Terebus. – Wkrótce wyjdą do Państwa i do wszystkich podmiotów gospodarczych zarejestrowanych w Płocku pisma z ofertą współpracy. Zachęcam do przeczytania tego dokumentu, tak, abyśmy wspólnie mogli podejmować różnego rodzaju działania, promować się, abyśmy słuchali Państwa głosów – proponował wiceprezydent.

Wśród akcji podejmowanych na rzecz przedsiębiorców ze strony samorządu, Jacek Terebus wymienił również:  • projekt uchwały rady miasta w sprawie zwolnienia z podatku – jedną uchwałę dla przedsiębiorców innowacyjnych, drugą dla przedsiębiorców zrzeszonych na terenie Płockiego Parku Przemysłowo-Technologicznego (być może teren ten będzie rozszerzony),
  • procedowanie o utworzenie strefy ekonomicznej w Płocku, będącej częścią Warmińsko-Mazurskiej Strefy Ekonomicznej,
  • przekształcenie CIFAL w jednostkę Urzędu Miasta Płocka, która ma zajmować się działaniami na rzecz pozyskiwania inwestorów i działaniami promocyjnymi,
  • przygotowanie projektów w formule partnerstwa prywatno-publicznego (miasto czeka na propozycje i pomysły przedsiębiorców) – jednym z takich projektów ma być budowa parku wodnego, który zastąpi zużytą Kobylankę.

Dyskusję wzbudziła interwencja jednego z przedsiębiorców w sprawie Płatnych Stref Parkowania w Płocku. O problemie pisaliśmy na łamach PetroNews.

[button link=”http://petronews.pl/w-strefie-platnego-parkowania-zapomniano-o-firmach/” target=”new” color=”#e40707″]W Strefie Płatnego Parkowania zapomniano o firmach?[/button]

Wiceprezydent nie dał się jednak przekonać i prosił o spokojne przetestowanie stref oraz wrócenie do sprawy w przyszłym roku. Wszystko wskazuje więc na to, że uchwała dotycząca stref pozostanie niezmieniona i od sierpnia firmy również będą płacić normalną stawkę, choć przedsiębiorca zapowiedział zebranie podpisów i petycję w tej sprawie.

Transmisja na żywo

igrp1Jakie pytania zadawali przedsiębiorcy zrzeszeni w Izbie Gospodarczej Regionu Płockiego? Możecie to zobaczyć na filmie, który realizowaliśmy na żywo ze spotkania. Transmisję live obejrzało w sumie 46 osób, choć podjęliśmy ją dość spontanicznie i bez zapowiedzi.

Ponieważ jednak przetestowaliśmy już to rozwiązanie technicznie, będziemy mogli dla Was prowadzić transmisje na żywo z różnych wydarzeń. Jakich? Czekamy na Wasze propozycje.

Może to być konferencja prasowa, wernisaż wystawy, koncert czy… sesja rady miasta.

Tymczasem zapraszamy do obejrzenia zapisu spotkania przedsiębiorców z wiceprezydentem Jackiem Terebusem.

[button link=”https://www.periscope.tv/PetroNews/1DXxyPVLQLNJM” target=”new” color=”#389da8″]Obejrzyj transmisję ze spotkania IGRP z wiceprezydentem[/button]

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU