REKLAMA

Jak będzie wyglądała kolęda w diecezji płockiej?

REKLAMA

Kuria Diecezjalna Płocka opublikowała wskazania i sugestie, dotyczące wizyty duszpasterskiej w 2021 roku. Ze względu na epidemię koronawirusa, sposób przeprowadzenia kolędy ulegnie zmianie.

Co roku księża odwiedzają domy katolików, aby poświęcić ich miejsce zamieszkania, odmówić wspólną modlitwę, porozmawiać. W tym roku nie będzie jednak tradycyjnych kolęd, choć w diecezji płockiej nie zrezygnują z niej całkowicie.

– Pandemia koronowirusa, która od niemal roku dotyka mieszkańców ziemi, spowodowała, że zmieniły się również okoliczności realizowania posług sakramentalnych i duszpasterskich Kościoła katolickiego. W konsekwencji również wizyta duszpasterska w tradycyjnej formie nie jest możliwa. Biorąc jednak pod uwagę tradycję, prawo kanoniczne, obecne okoliczności i zróżnicowanie regionalne duszpasterze nie powinni rezygnować zupełnie z wizyty duszpasterskiej w 2021 roku, jest bowiem ona okazją do nawiązywania kontaktu z parafianami i wyrazem troski o ich wiarę – informuje ks. biskup Mirosław Milewski, Wikariusz Generalny.

Jak tłumaczy, aby wesprzeć duszpasterzy i wiernych, wydano wskazania i sugestie duszpasterskie, w których realizacji księża proboszczowie uwzględnią specyfikę i możliwości parafii, ich położenie, rozmiar i warunki epidemiologiczne. Jest to efekt m.in. licznych konsultacji z księżmi proboszczami i wikariuszami.– Roztropność, rozwaga i odpowiedzialność powinny kierować wyborem właściwej formy wizyty duszpasterskiej, aby nie narażać na zarażenie zarówno duszpasterzy, jak i rodzin. W zaplanowaniu formy wizyty duszpasterskiej należałoby także zasięgnąć głosu Parafialnej Rady Duszpasterskiej. Warto być otwartym na różne sposoby spotkań duszpasterskich z rodzinami – radzi ks. biskup Mirosław Milewski.

Wśród zaleceń duszpasterskich wymieniane są:

 1. Wiosenna wizyta duszpasterska – warto jednak przemyśleć przesunięcie wizyty duszpasterskiej u rodzin w 2021 roku wyjątkowo na czas po Wielkanocy, jak to jest praktykowane w niektórych krajach katolickich Europy Zachodniej. W warunkach wiosennych, z uwagi na lepszą pogodę, taka wizyta mogłaby odbyć się nawet przed domami lub blokami, przy figurach i kapliczkach przydrożnych.
 2. Odwiedziny konkretnych rodzin – po rozeznaniu sytuacji, ksiądz proboszcz może zaproponować odwiedziny duszpasterskie, ale tylko dla tych rodzin, które podejmą decyzję o przyjęciu duszpasterza w domu. Na podstawie zgłoszeń, kapłani sporządzą listę konkretnych mieszkań, do których zgodnie z ustalonym porządkiem zapukają, by odwiedzić domowników, z zachowaniem reżimu sanitarnego. W mniejszych wspólnotach parafialnych możliwe byłoby odwiedzenie kilku rodzin w ciągu dnia, co dawałoby większą możliwość zachowania bezpieczeństwa sanitarnego.
 3. Kolędowanie dla małych grup w kościołach i „Wieczór kolędowy” – w tym przypadku wizyta kolędowa składałby się z dwóch części. W ciągu kolejnych dni po uroczystości Narodzenia Pańskiego duszpasterze wyznaczą Msze św. w kościołach, kościołach filialnych / kaplicach dla rodzin z danej wsi lub ulicy / ulic w mieście, uwzględniając liczbę wiernych z danej części parafii i powierzchnię kościoła. Najlepiej, gdyby do kościoła zostali zaproszeni przedstawiciele rodzin. W czasie Mszy św. duszpasterze wygłoszą homilię na temat przesłania nowego roku liturgicznego („Zgromadzeni na świętej wieczerzy”), pomodlą się za rodziny parafii i w ten sposób okażą duchowe wsparcie dla wszystkich, zmagających się z pandemią. Podczas ogłoszeń parafialnych można przedstawić podsumowanie wydarzeń religijnych i przedsięwzięć materialnych w parafii w 2020 roku oraz przekazać plan na kolejny rok. Na zakończenie Eucharystii zostanie odmówiona modlitwa błogosławieństwa rodzin i ich domów, a także poświęcona woda, którą przedstawiciele rodzin zabiorą ze sobą. Druga część modlitwy będzie miała miejsce w domach w czasie „Wieczoru kolędowego” (w gronie rodziny, bez obecności kapłana). Rodziny zorganizują spotkanie dla wszystkich domowników według schematu, który otrzymają w kościołach w czasie Mszy św. Taki uroczysty wieczór będzie przedłużeniem i okazją do przekazania błogosławieństwa, otrzymanego w świątyni parafialnej. Przykład takiej modlitwy został opracowany przez duszpasterzy parafii św. Bartłomieja w Płocku i przesłany E-Biuletynem.
 4. List kolędowy – po uroczystości Objawienia Pańskiego zakrystianin, pracownik parafii lub inne właściwe, pełnoletnie osoby mogłyby dostarczyć do bloków lub domów parafian pobłogosławioną kredę, kadzidło i wodę święconą oraz napisany przez duszpasterzy list. Celem listu będzie przekazanie pozdrowień kapłańskich, zapewnienie o modlitwie, a także udostępnienie wiernym modlitwy na czas pandemii z prośbą o opiekę Bożą nad ich domem. W liście może znaleźć się prośba o przyjście do kościoła wyznaczonego dnia na Mszę św. w intencji mieszkańców danej wioski, ulicy lub osiedla, odprawioną w okresie po Narodzeniu Pańskim, albo informacja o przełożeniu kolędy na inny termin.
 5. Kolędowanie po ulicach parafii – duszpasterz może udać się do danej wsi lub osiedla (dzielnicy, ulic) w mieście, aby tam, np. przy kapliczce lub figurze, odmówić błogosławieństwo rodzin i mieszkańców, a następnie przechodząc przez zabudowania, ale nie wchodząc do domów i mieszkań, zachowując właściwe odległości i zabezpieczenia sanitarne, pokropić z daleka ich odrzwia, zostawiając parafianom słowo wsparcia i obrazek kolędowy z modlitwą.

Inne wskazania:

 • W czasie wykonywania tegorocznej wizyty duszpasterskiej w jakiejkolwiek jej formie nie należy angażować niepełnoletnich ministrantów.
 • Szczególną troską duszpasterze obejmą nowe rodziny w parafii i nowo powstałe domy / mieszkania.
 • Można poprosić o pomoc w dostarczeniu do sąsiadów formularzy z zaproszeniem kapłana lub schematem „Wieczoru kolędowego” np. chętnych sołtysów lub innych dorosłych członków wspólnoty parafialnej albo osoby obecne na Mszy św. w niedziele adwentu i okresu Narodzenia Pańskiego.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 12

 1. k says:

  Hipokryzja….3min nawiązywania więzi i koperta bo jak nie to was zapamiętam .Nie kolenda tylko zbiórka.

 2. Anonim says:

  Boze, miej w opiece tych, co nienawidza kosciola i ksiezy, bo nie wiedza co czynia.Takim zachowaniem zsylaja na siebie potepienie, a tym samym brak blogoslawienstwa Bozego.Widocznie nie chca isc do nieba…..

 3. norman says:

  bardzo podobały mi się komentarze ..

  ,,wiernych,,.Cała prawda całą dobę .

 4. ****& says:

  niech mi tylko jakis pedofil na posesje to do slownie chyba nie wytrzymam i pierdolne siekiera w lep jak swini

 5. Nastepny negatywny Mirosław Milewski w historii Płocka... says:

  Coś nie mamy szczęscia do tych Mirków, hahahahahaha

 6. Edzio says:

  Do roboty darmozjady pedaly.

 7. Sram na kolędę says:

  Biskup won z Polski!!!! Panie biskupie niszczysz kościół!!!! Księża won do szpitali do roboty a ty do wiernych. Jedyne pocieszenie że kopert w tym roku nie dostaniecie świnie zboczone

 8. ***** *** says:

  „duszpasterze nie powinni rezygnować zupełnie z wizyty duszpasterskiej w 2021 roku, jest bowiem ona okazją do nawiązywania kontaktu z parafianami i wyrazem troski o ich wiarę” KASA KASA KASA KASA. Won do normalnej pracy pasożyty!

  • Anonim says:

   Hipokryzja….3min nawiązywania więzi i koperta bo jak nie to was zapamiętam .Nie kolenda tylko zbiórka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU