REKLAMA

Iwona Sierocka: DPS-ów na terenie powiatów nie brakuje

REKLAMA

Tym razem w Katolickim Radiu Diecezji Płockiej gościła Iwona Sierocka, wicestarosta płocki. Podczas audycji „Gość Dnia” mówiła m.in. o Domach Pomocy Społecznej, które mieszczą się na terenie powiatu.

PowiązaneTematy

Jak usłyszeliśmy podczas sierpniowej audycji „Gość Dnia”, na terenie powiatu działa aż sześć Domów Pomocy Społecznej. Jest to DPS w Brwilnie, który przeznaczony jest dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, kolejny – o tym samym profilu – znajduje się w Goślicach, następny w Koszelewie, dla osób przewlekle, somatycznie chorych i osób w wieku podeszłym oraz w Nowym Miszewie, dla osób dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie – to największy Dom Pomocy Społecznej w powiecie. Funkcjonuje także Dom Pomocy Społecznej w Zakrzewie i w Wyszogrodzie, to mniejsze DPS-y, w których miejsce znajdą osoby przewlekle chore.

– Każdy dom jest położony w innej części powiatu, lecz wiele ich łączy – powiedziała Iwona Sierocka. – Wszystkie znajdują się w urokliwej okolicy. Wiele z domów leży często w sąsiedztwie jezior, pięknych parków krajobrazowych – zachwalała wicestarosta.

Jak zapewniała Sierocka, Domy Pomocy Społecznej to ośrodki bardzo potrzebne na terenie miasta, gminy i powiatu. To często pierwsza droga pomocy dla osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin. – Ludzie często się do nas zgłaszają i proszą o pomoc – wyjaśniała. – DPS to miejsce, gdzie osoba chora ma pełną opiekę. Znajdują się tam osoby, które zagospodarują czas dla osób dotkniętych chorobą, jest też pełna opieka medyczna, a to bardzo ważne – przekonywała Sierocka.

Dla wielu rodzin DPS to błogosławieństwo. – Rodziny nie muszą martwić się o to, czy bliscy wymagający opieki taką opiekę otrzymają, w Domach Pomocy Społecznej to pewnik – deklarowała wicestarosta płocki. – Właśnie dlatego ważne jest, żeby takie ośrodki działały, czy to w Płocku, czy na terenie mniejszych miejscowości – dodała.Na terenie powiatu istnieje sześć DPS-ów i, zdaniem Iwony Sierockiej, to ilość wystarczająca. – Według naszych badań, sześć Domów Pomocy Społecznej zaspokaja potrzeby mieszkańców powiatu w pełni – przekonywała podczas audycji „Gość Dnia” w KRDP. – Nie oznacza to jednak, że DPS-y nie potrzebują pomocy – dodała wicestarosta.

Taką pomoc nieść mogą wszyscy. Bez wątpienia działające placówki potrzebują rąk do pracy – a więc wolontariuszy – oraz środków finansowych.

– Wiadomo, że w ośrodku, w którym znajduje się np. ponad 200 osób, potrzeba pieniędzy na remonty, ale tu nie chodzi tylko o dotacje finansowe – tłumaczyła Sierocka. – Część osób, które trafiają do Domu Pomocy Społecznej ma rodziny, które odwiedzają swoich bliskich, lecz nie wszyscy. Dlatego bardzo ważny jest wolontariat, osoby, które porozmawiają i spędzą czas z podopiecznymi DPS-u.

Jak usłyszeliśmy podczas audycji, wszystkie szczegóły na temat działających w powiecie Domów Pomocy Społecznej uzyskamy w Powiatowym Centrum Pomocy w Rodzinie, które mieści się w siedzibie Starostwa Powiatowego w Płocku.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU