Inwestycja w Płocku za 150 milionów euro?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Fortum Power and Heat Polska oraz miasto Płock podpisały list intencyjny, w którym zgłaszają swoją deklarację budowy w naszym mieście elektrociepłowni. Koszt inwestycji szacuje się na 140-150 mln euro.

Płocka elektrownia ma być dostosowana do wykorzystania paliw ekologicznych, a także odpadów komunalnych. Jak podaje ratusz, Fortum rozważa budowę nowoczesnej elektrociepłowni wyposażonej w wielopaliwowy kocioł, w którym poza biomasą czy węglem, będą mogły być spalane paliwa alternatywne wytwarzane z odpadów lub niektóre frakcje samych odpadów.

Firma planuje uruchomić też instalację odzysku ciepła ze spalin, co dodatkowo zwiększy sprawność zakładu. – Projekt, który chcielibyśmy realizować w Płocku wpisuje się znakomicie w naszą strategię zrównoważonego rozwoju, która zakłada budowę elektrociepłowni opartych na różnorodnych paliwach dostępnych lokalnie – powiedział Mikael Lemström, prezes Fortum Power and Heat Polska. – Planowana elektrociepłownia będzie nowoczesnym, ekologicznym źródłem ciepła dla mieszkańców Płocka  – dodał.

Wielopaliwowa elektrociepłownia Fortum w Płocku ma dostarczać energię cieplną do miejskiej sieci ciepłowniczej i współpracować z dotychczasowym, lokalnym producentem energii. – Dzięki współpracy z firmą Fortum podniesiemy bezpieczeństwo energetyczne miasta oraz poprawimy system gospodarki odpadami komunalnymi – skomentował Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka. – Dlatego widzimy możliwość powstania w Płocku nowego, alternatywnego źródła, ale także w pełni współpracującego z dotychczasowym lokalnym producentem energii – stwierdził gospodarz miasta.

Elektrociepłownia, zgodnie z najwyższymi standardami Fortum, ma spełniać wszystkie wymagania prawne w zakresie oddziaływania na środowisko. Obecnie Fortum rozpoczyna prace przygotowawcze, na podstawie których zostanie podjęta decyzja inwestycyjna. Średni czas realizacji podobnych przedsięwzięć wynosi 2-3 lata od podjęcia ostatecznej decyzji.

Jak zdradza ratusz, kolejnym krokiem, po podpisaniu listu intencyjnego, będzie wypracowanie najbardziej optymalnego rozwiązania technicznego, technologicznego i prawnego realizacji nowej inwestycji. Konieczne jest m.in. przygotowanie studium wykonalności projektu oraz wyznaczenie odpowiedniej lokalizacji – z dala od centrum, ale w granicach administracyjnych Płocka.

Czy projekt faktycznie zostanie zrealizowany? Historia pokazuje, że od podpisania listu intencyjnego do realizacji długa droga. Jak będzie w tym przypadku? Czekamy na Wasze opinie w komentarzach, możecie również pisać na nasz KONTAKT.

Podziel się:

Brak komentarzy

  1. Co za debil to wymyślił?! Nie dość, że jesteśmy w bezpośrednim zasięgu Orlenu i Azotów, to jeszcze trzeciego kandydata do trucia nam się oferuje?!!!!!
    Wasza”świetna inwestycja” normy w zakresie oddziaływania na środowisko będzie spełniać tylko na papierze!
    Nie róbcie nam drugiego Śląska na Mazowszu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji