REKLAMA

Innowacyjne (mini)roboty w Jagiellonce

REKLAMA

1 lipca od samego rana mali mieszkańcy Płocka mogli korzystać z atrakcji, jakie zostały dla nich przygotowane w ramach współpracy z firmą Academia Robotica. Spotkanie zapowiadało się interesująco i wydawać by się mogło, że zgromadzi sporą ilość osób. Niestety, najnowocześniejsza technologia nie przyciągnęła tłumów, a organizacja spotkania pozostawia nas w sporym niedosycie. Czy była szansa na to, żeby wydarzenie osiągnęło w Płocku sukces?

Przywołując wcześniejsze spotkania, dotyczące innowacyjnych technologii, śmiało można powiedzieć, że tak – istniała na to szansa. Akurat w tym przypadku niewykorzystana. Na wydarzeniu pojawiła się zaledwie grupka dzieci wraz ze swoimi rodzicami i opiekunami. Nie było tłumów, a ci, którzy przyszli, korzystali z niewielu dostępnych atrakcji.

PowiązaneTematy

Academia Robotica, organizator wydarzenia, stawia na rozwój najmłodszych już od wieku szkolnego. Uważa, że na szczególną uwagę zasługują przedmioty ścisłe, takie jak chociażby matematyka, fizyka, informatyka oraz mechanika. Spotkanie w Płocku miało przybliżyć małym odkrywcom ich wykorzystanie w praktyce. Czy tak faktycznie się stało?

Oprócz tego, że dzieci mogły pobawić się przedstawionymi robotami, nie zostało zaprezentowane nic więcej. Organizatorzy nie zabrali głosu, nie tłumaczyli zasad funkcjonowania urządzeń, nie było też zabawy poprzez naukę. Chyba nie do końca to spotkanie miało tak wyglądać… Oczywiście, prowadzący włączyli się w zabawę z dziećmi, jednak umknęło im zaciekawienie najmłodszych tematem nowoczesnych technologii. Dzieci nie miały możliwości dowiedzieć się, jak takie urządzenia mogą wpływać na ich codzienne funkcjonowanie i co dzięki nim mogą zyskać.Może warto jednak popracować nad tym, aby podobne spotkania były bardziej urozmaicone, niż to dzisiejsze. Trzy lata temu przygotowano w ramach Tygodnia Przedsiębiorczości podobny projekt, wówczas jednak wzbogacony o wystawę „Eksperymentuj” z Centrum Nauki Kopernik. Uczestnicy mieli wówczas okazję nauczyć się m.in. jak powstaje film, sprawdzali swoją pamięć czy szybkość reakcji. Mogli także oglądać widowiskowe eksperymenty naukowe z użyciem ciekłego azotu, a także pokazy i warsztaty, dotyczące budowy i programowania robotów.

Eksperymenty i roboty w Tygodniu Przedsiębiorczości [ZDJĘCIA]