REKLAMA

Innowacyjna instalacja ORLENU. Bazuje na współpracy z polskimi naukowcami

ORLEN Bez Tajemnic

REKLAMA

We Włocławku powstała pierwsza w historii PKN ORLEN pilotażowa instalacja bocznikowa. Testowane w niej będą nowe katalizatory oparte o własne receptury. Inwestycję zrealizowano przy Zakładzie PTA, w którym wytwarzany jest surowiec, służący do produkcji tworzywa PET. Znajdziemy go w wielu produktach codziennego użytku, np. butelkach do napojów, odzieży czy wykładzinach.

Inwestycja, którą otworzono 15 września we Włocławku, wpisuje się w realizację Programu Rozwoju Petrochemii i Strategię ORLEN2030, która zakłada wzrost zaangażowania w badania, rozwój i innowacje. Jak tłumaczono podczas konferencji prasowej, instalacje bocznikowe umożliwią koncernowi efektywniejsze opracowywanie nowych technologii i produktów, budowanie własnego know-how oraz uzyskiwanie patentów dla nowatorskich rozwiązań. Trzyletnia współpraca PKN ORLEN z naukowcami z Uniwersytetu Warszawskiego zaowocowała opracowaniem innowacyjnej, własnej receptury.

Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN tłumaczył, że innowacyjność jest podstawą sukcesu w biznesie, dlatego Koncern konsekwentnie inwestuje w badania i rozwój.

– W ciągu 10 lat w Grupie ORLEN przeznaczymy na realizację projektów w tym obszarze do 3 procent całej puli inwestycyjnej, czyli co najmniej 3 mld zł. Ten cel jasno zdefiniowaliśmy w strategii ORLEN2030. Ważnym krokiem w jego realizacji było otwarcie w tym roku Centrum Badawczo-Rozwojowego w Płocku. Kolejnym jest uruchomienie pierwszej demonstracyjnej instalacji bocznikowej w Zakładzie PTA we Włocławku. Dzięki niej, innowacyjne rozwiązania wprost z fazy naukowych doświadczeń będziemy testować w realnych warunkach przemysłowych przed pełnym wdrożeniem ich w zakładzie produkcyjnym – wyjaśniał Daniel Obajtek.

Fot. PKN ORLEN

Inwestycja będzie miała konkretne przełożenie na zysk spółki. Katalizator jest bowiem substancją chemiczną, niezbędną do przeprowadzenia procesu oczyszczania surowego kwasu tereftalowego. Instalacja przemysłowa PTA odpowiada za roczną produkcję kwasu tereftalowego na poziomie 650 tys. ton.Obecnie w procesie uwodornienia na PTA stosowany jest katalizator komercyjny, który zawiera bardzo drogi metal szlachetny – pallad. Cena tego metalu na rynkach światowych rośnie od 2018 roku. PKN ORLEN chce wyprodukować katalizator, zawierający znacznie mniej metalu szlachetnego, co korzystnie wpłynie na jego koszt, zwiększy efektywność ekonomiczną produkcji oczyszczonego kwasu tereftalowego oraz konkurencyjność firmy.

Prace nad nowymi katalizatorami są już zaawansowane – do testowania w instalacji bocznikowej PKN ORLEN wybrał kilka katalizatorów, które z sukcesem przeszły fazę badań laboratoryjnych i mają największy potencjał do zastosowania ich na pełnoprzemysłowej instalacji PTA. Kluczowym elementem instalacji bocznikowej jest wysoki na ponad 5 metrów reaktor, który jednorazowo może przetestować aż 120 kg innowacyjnego katalizatora.

Fot. PKN ORLEN

Jak zapowiada Koncern, testy na instalacji bocznikowej potrwają około dwóch lat. Później będzie wykorzystywana do realizacji kolejnych innowacyjnych projektów. Po zakończeniu etapu testów, spółka podejmie współpracę z wybranym producentem katalizatorów, który będzie produkował katalizator w ilości wielkotonażowej, właśnie na bazie innowacyjnej receptury PKN ORLEN. W przyszłości spółka będzie więc mogła udzielać licencji na opracowane rozwiązanie własnego katalizatora innym zakładom PTA na świecie, których w sumie jest ok. 100 (najwięcej w Chinach i USA).

Zgodnie z planem, kolejne instalacje bocznikowe PKN ORLEN uruchomi w 2023 roku w Zakładzie Produkcyjnym w Płocku, w części petrochemicznej. Ma to pozytywnie wpłynąć na dalszą realizację projektów efektywnościowych podjętych przez spółkę oraz pozwolić jeszcze bardziej zacieśnić współpracę badawczo-wdrożeniową z polskimi ośrodkami naukowymi.

Fot. PKN ORLEN
Fot. PKN ORLEN
Fot. PKN ORLEN
Fot. PKN ORLEN

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 13

 1. Anita says:

  Trzeci od lewej, alez ciasteczko :))

 2. do redakcji says:

  Cytat: ” inwestycja, którą otworzono….”

  Co to jest inwestycja?
  Inwestorzy wiedzą, że można rozpocząć inwestowanie, można wejśc w inwestycję, można z niej wyjść, inwestycję można zamknąć, zakończyć, na udanej inwestycji można zarobić a na nieudanej można stracić.

 3. Ola says:

  Pan Daniel robi tylko tak aby później z tego były same zyski, ja osobiście zdążyłam się o tym przekonać już wielokrotnie.

  • Płoczczanin MZRiP says:

   Przede wszystkim ma dobrych doradców i fachowców.
   Sam nie jest może jakimś wybitnym fachowcem.
   Umie jednak otaczać się właściwymi ludźmi i z nimi rozmawiać i daje im działać.
   To jedna z cech dobrego menadżera.
   Poprzedniemu prezesowi nie bardzo to wychodziło.

 4. Jarek says:

  Orlen jak widać na załączonym obrazku świetnie sobie radzi i super się rozwija, oby tak dalej bo jak widać Pan Daniel mega się stara.

 5. Płoczczanin MZRiP says:

  Z jakimi, polskimi ośrodkami naukowymi będzie ta współpraca?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU