REKLAMA

IMGW ostrzega przed silnymi mrozami

REKLAMA

Już dzisiaj niższa temperatura dała się we znaki, ale meteorolodzy ostrzegają, że będzie jeszcze chłodniej. IMGW wydał właśnie ostrzeżenie o silnym mrozie 1 stopnia. Warto wziąć to sobie do serca i stosować się do kilku zasad.

IMGW w Warszawie ostrzega o silnym mrozie na terenie województwa mazowieckiego, który wystąpi 2 stycznia od godz. 21 do 4 stycznia godz. 8. Prognozowana temperatura minimalna wyniesie w nocy od -17 do -13 stopni Celsjusza. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od -10 do -8 stopni Celsjusza. Prognozowana średnia prędkość wiatru – od 10 km/h do 22 km/h.

Jak zachowywać się w tak zimne dni? Warto znać kilka podstawowych zasad.

  • Ubieraj się ciepło, w kilka warstw odzieży tak, by łatwo było zdjąć sweter, gdy się spocisz w trakcie np. wysiłku. Załóż kalesony, nieprzewiewną kurtkę z kapturem, czapkę, szalik, rękawiczki oraz nieprzemakalne buty.
  • Nie wychodź na mróz głodny. Przed wyjściem zjedz kaloryczny posiłek. Możesz zabrać ze sobą termos z gorącą herbatą.
  • Zabezpiecz skórę twarzy i rąk przed mrozem (tłustym kremem, nie należy używać nawilżającego!). Zastosuj go na kilka – kilkanaście minut przed wyjściem, żeby krem zdążył się wchłonąć.
  • Powiedz komuś (rodzinie, znajomemu) dokąd idziesz. Oszacuj czas, jaki cię nie będzie i poinformuj o tym kogoś, kto ewentualnie zgłosi twoje zaginięcie. Zimą chodzi się znacznie wolniej! W dodatku łatwiej zabłądzić: przysypane śniegiem ścieżki. I – co ważne – nie zapomnij odmeldować się po powrocie, że wróciłeś, by uniknąć niepotrzebnych alarmów.
  • Nie należy wybierać się na zimowe wycieczki samemu. W grupie jest bezpieczniej.
  • Nie warto ryzykować i chodzić tam, gdzie jest niebezpiecznie (np. można się łatwo poślizgnąć).
  • Kiedy popsuje się pogoda, a my poczujemy się zmęczeni, głodni, coś nam zacznie dolegać, nie wychodźmy na zewnątrz. Z zimą nie ma żartów.
  • Odmrożone palce można włożyć pod strumień zimnej lub letniej wody.
  • W przypadku dużych odmrożeń, należy udać się do lekarza.

Zawsze w trakcie silnych mrozów, jeśli zauważysz kogoś, kto wygląda na osłabionego zainteresuj się tą osobą, sam udzielając jej pomocy lub poinformuj odpowiednie służby o zaistniałej sytuacji, dzwoniąc pod numer 112 lub 997.

Jeszcze niedawno zasłaniano twarz szalikiem, żeby osłonić ją przed mrozem. Nie wolno tego robić! Chuchanie w szalik czy golf często powoduje odmrożenia zasłoniętej części twarzy. Narażasz tym także drogi oddechowe na infekcje. Negatywne efekty na skórze widać potem przez wiele lat, szczególnie przy zmianach temperatur. Najlepiej, gdy na dworze jest minus 20 stopni, ogranicz czas przebywania na zimnie. Nie stój w miejscu. Ruch utrzymuje odpowiednie krążenie krwi. Staraj się też przebywać w miejscu osłoniętym od wiatru.Straż pożarna przypomina też o dokonaniu okresowych przeglądów urządzeń grzewczych, instalacji gazowej, wentylacyjnej oraz kominowej. Dla własnego bezpieczeństwa w mieszkaniu warto zainstalować domową czujkę dymu, która ostrzeże nas głośnym sygnałem dźwiękowym o powstaniu ognia. Natomiast, użytkownicy pieców gazowych lub opalanych węglem mogą zabezpieczyć życie swoje rodziny montując czujkę czadu (tlenku węgla).

– W 2015 roku powstało ponad 4.000 pożarów, w których zostały poszkodowane 342 osoby a 60 straciło życie. Tylko od września powstało ponad 1330 pożarów w obiektach mieszkalnych, w których zostało poszkodowanych 110 osób, a 18 straciło życie. Od września mazowieccy strażacy interweniowali 113 razy w związku z tlenkiem węgla, 59 osób zostało podtrutych, a 1 straciła życie. Co roku na terenie woj. mazowieckiego, podczas okresu grzewczego od września do marca (następnego roku), w wyniku zatrucia czadem poszkodowanych zostaje około 200 osób, a około 10 osób traci życie – ostrzega straż pożarna.

Źródło: Państwowa Straż Pożarna, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU