Historia płockiego stadionu na fotografiach

REKLAMA

Płocki stadion liczy już 44 lata – zbudowany został w 1973 roku. Z okazji 70-lecia istnienia klubu piłki nożnej Wisła Płock, który gra na nim od początku istnienia, przygotowano historyczne fotografie. W świetle przygotowywanej modernizacji obiektu, ich wartość być może wkrótce jeszcze wzrośnie.

Płocki klub pod nazwą Wisła występował dopiero od 1955 roku. Wcześniej znany był jako Elektryczność Płock (1947-1950), Ogniwo Płock (1950-55) i Sparta Płock (1955). 1 stycznia 1992 roku klub zmienił nazwę na Petrochemia. Od 1973 roku mógł poszczycić się własnym stadionem, jak na tamte czasy bardzo nowoczesnym. Stadion przy Łukasiewicza 34 w Płocku zbudowały w ciągu 5 lat Mazowieckie Zakłady Rafineryjno – Petrochemiczne (dzisiejszy PKN Orlen).

PowiązaneTematy

Architektami pierwszej wersji stadionu byli Jacek Kwieciński i Janusz Mariański. W 1976 roku przebudowano trybuny, wybudowano pawilon recepcyjny oraz odnowy biologicznej według projektu Reginy Piechowicz. W latach 70. na stadionie klubu ZKS Wisła często mecze sparingowe rozgrywała reprezentacja Polski w piłce nożnej. Rywalem drużyny Kazimierza Górskiego była między innymi hiszpańska Valencia. Od 30 marca 2004 roku stadion nosi imię Kazimierza Górskiego.

Pierwotnie stadion był obiektem wielofunkcyjnym, na którym swoje zawody rozgrywali, poza piłkarzami, także szczypiorniści, lekkoatleci oraz przedstawiciele innych dyscyplin zrzeszonych w Wiśle Płock. Przy Łukasiewicza rozgrywała swoje mecze także pierwsza reprezentacja Polski, młodzieżówki, oraz Polonia Warszawa w eliminacjach do Ligi Mistrzów i w Pucharze UEFA.

Rekord frekwencji padł 08.05.1974 r., kiedy to nieoficjalny mecz reprezentacji Polski z holenderskim Twente Enschede oglądało według różnych szacunków 26-30 tysięcy widzów.

źródło: Wisła Płock

Na nowym stadionie nie tylko piłka nożna. Jest już koncepcja