REKLAMA

GIOŚ: Wzrost wody zmniejszy ilość zastoisk. Co wpływa do Wisły? [FILM]

REKLAMA

Jak podał Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, od początku awarii ściekowej do Wisły zrzucono już blisko 2,5 mld litrów nieoczyszczonych ścieków, które zawierają ścieki bytowe z gospodarstw domowych, ścieki przemysłowe i wody deszczowe. Analizy tego, co wpływa do Wisły, dokonał Tomasz Rożek – fizyk, od lat zajmujący się popularyzacją nauki.

Jak podają Wody Polskie, w poniedziałek, 9 września, w godzinach porannych uruchomiono awaryjny przesył części ścieków nieoczyszczonych ze strony lewej na prawą – docelowo do oczyszczalni „Czajka”.

– W ciągu 7 pierwszych godzin od uruchomienia, awaryjnym przesyłem do oczyszczalni dopłynęło 17.216 m3 ścieków, co stanowi około 26% ogólnej ilości ścieków przepływających w tym czasie kolektorem z wylotem do rzeki Wisły – informuje GIOŚ.

Uruchomienie zapasowego rurociągu ma sprawić, że ścieki przestaną wpływać do Wisły. To istotne, ponieważ na rzece zaobserwowano dotychczas zastoiska ścieków i pianę.

Podczas przeprowadzonego przez pracowników Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie Delegatura w Płocku badania zauważono, iż:

 • Wyszogród – (przystań) – między łódkami gromadzi się brązowy kożuch, widoczne dno, wyższy poziom wody niż w poprzednich dniach;
 • Wyszogród – (koło mostu) – gromadzący się brązowy kożuch, widoczne dno;
 • Kępa Polska – Czerwonka – śladowe ilości piany płynącej po powierzchni wody, duży nurt i wyższy poziom wody niż w poprzednich dniach;
 • Kępa Polska – (za kościołem) – biała piana płynąca po powierzchni wody, spory przepływ wody, poziom wody wyższy niż w poprzednich dniach;
 • Rakowo – małe ilości piany płynącej po powierzchni wody, woda lekko mętna, widoczne dno, duży nurt, częściowo piana zbiera się przy brzegu;
 • Molo w Płocku – brak piany i innych zanieczyszczeń;
 • ul. Grabówka w Płocku – brak piany, widoczne dno;
 • ul. Gmury w Płocku – brak piany, widoczne dno.

Część ścieków nieoczyszczonych nadal trafia bezpośrednio do rzeki Wisły, jednak sytuacja na Wiśle poprawia się.– Z powodu naturalnych procesów oraz warunków hydro-meteorologicznych na odcinku od 551 km do 620 km nie zaobserwowano zastoisk. Głównym korytem rzeki płynęła zawiesina wizualnie o niewielkim stężeniu. W pozostałych miejscach na odcinku od km 525 do km 551 również obserwowano zmniejszanie się ilości zawiesiny oraz piany. Na podstawie prognoz hydrologicznych na Wiśle, na odcinku od Gusina po Włocławek spodziewane są wzrosty stanu wody (w konsekwencji również wzrost prędkości przepływu), który będzie miał wpływ na stopniowe zmniejszenie liczby zastoisk – wyjaśnia GIOŚ.

Tymczasem analizy awarii oczyszczalni Czajka podjął się Tomasz Rożek – fizyk, który od wielu lat zajmuje się popularyzacją nauki, pisze książki i publikuje artykuły w wielu gazetach, a także kieruje działem naukowym w jednej z gazet. Na swoim kanale „Nauka. To lubię” przedstawia różnego rodzaju zagadnienia naukowe.

Zgodnie z jego analizą, przyczyną awarii mógł być już sam projekt oczyszczalni, a także fakt, iż kolektory nie miały przeglądów i zaprojektowane były na mniejszą ilość ścieków. Zbyt duża ich ilość spowodowała wzrost ciśnienia i rozerwanie kolektorów. Dziwne jest to tym bardziej, że oczyszczalnie modernizowana była zaledwie 7 lat temu i kosztowała ok. 3 mld zł.

– Jakie dokładnie będą konsekwencje dla ekosystemu, tego dopiero się dowiemy. Część z tych ścieków przed wpłynięciem do Bałtyku ulegnie biodegradacji, ale reszta, szczególnie te chemiczne, są ogromnym zagrożeniem dla ekosystemu zarówno Wisły, jak i Bałtyku. Trzeba się spodziewać rozrostu brunatnic i sinic, a w konsekwencji znacznego obniżenia ilości tlenu, co spowoduje mniejszą ilość ryb – tłumaczy Tomasz Rożek, analizując również co dokładnie wpłynęło do Wisły.

Jak wyjaśnia, w Wiśle znalazły się m.in. fosforany, które nie oczyszczą się naturalnie. Jeszcze poważniejszym zagrożeniem są ścieki przemysłowe, w których znalazły się m.in. ołów, kadm, rtęć, chrom czy substancje ropopochodne. Tu jednak jest rozbieżność pomiędzy tym, co wykrył GIOŚ, a tym, co ogłosił stołeczny ratusz.

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 8

 1. Zdrowie says:

  Może warto wykopać w Plocku tyle studni, by już nie czerpać wody z Wisły… Jeśli Włocławek dał radę?

 2. Anonim says:

  Wisla to jest bagno w jaki sposób sama się oczyścić a ryby to co aż słodkie będą jakie głupoty piszą syf

 3. z Płocka says:

  Przerazenie bierze nie nad tym ,ze ruska jaczejka opanowała te witrynę lecz NAGLE ZNIKNIECIE KANDYDATÓW do Sejmu, Senatu.

  Jakby wyparowali. Potopili się w szambie swoich własnych przebiegłości.

  Zbudowanie Sowietom tamy na Wiśle dla elektrowni atomowej w Skokach….., spowodowało SKAŻENIE WISŁY JUŻ POWYŻEJ PŁOCKA.
  Dlatego w Płocku nie udał Radzie Miasta I Kadencji, pobór wody do picia wzorem Grubej Kaśki w Warszawie.
  Od Tamy do nas, dno pokryte zostało Osadami z całą Tablica Mendelejewa. Sama trucizna.
  Dlatego Włocławek do dzisiaj ma pobór wody głębinowej i z okolicznych dopływów rzek lokalnych.
  Nawet wydobywanie piasku dla umożliwienia komunikacji i transportu rzeką jest niemożliwe. Zaprotestuje nawet Szwecja……

  Haniebne wpisy ruskich agentów, wskazują, że chcą Polskę doprowadzić do wrzenia społecznego.

  Polski Rząd zachował się Godnie budując tymczasowe rurociągi z brudami.
  Wskazuje to również, że chęć oderwania Regionów od Polski , jest złem.

  Czy kto z piszących i udających , że NIC SIĘ NIE STAŁO….nie widzi pracy i wysiłku ŻOŁNIERZY
  POLSKICH, KTÓRZY NIE BACZĄC NA DESZCZ CZY ZIMNO , ZBUDOWALI PRZEPRAWĘ.
  To są ludzie nie robokopy. Mają rodziców , rodziny.

  Szacunek IM. Reszta Uciekinierów – Kandydaci, milczy. Pewni , że społeczeństwo ich wybierze……..za co?

  Wygra ten kto obieca WODĘ DO PICIA TYLKO GŁĘBINOWĄ LUB Z POD PODZIEMNEJ RZEKI KOŁO WYSZOGRODU.

 4. kmkrezel@gmail.com says:

  Stężenie ścieków w wysokości ok. 2% nie stanowi praktycznie żadnego zagrożenia dla zdrowia ludzkiego. A ekosystem rzeki dokona samooczyszczania w przeciągu ok. 1-2 miesięcy. Pisanie takich alarmistycznych prognoz nie tylko jest sprzeczne z wynikami badań ale i zdrowym rozsądkiem. Im mniej się pisze i mówi o takich rzeczach, tym lepiej. „Mowa jest srebrem, a milczenie – złotem”.

  • Joanna Kostrzewska says:

   Słuszna uwaga. Nie powinno się pisać tylko po to, by straszyć ludzi. Ścieki płynęły Wisłą chyba do 2012 roku i daliśmy radę. Teraz też damy.

  • Baton says:

   Nawet nie wiem jak z takim debilnym komentarzem dyskutować… Powiem tylko tak – na przykładzie:
   Wrzuć sobie do litrowej butelki 20 gramów mazutu czy innego g. i wypij.
   Na zdrowie.
   A do drugiego mistrza co ma wiedzę z memów. W 2012 była rozbudowa czajki a istnieje od 1975 roku a wcześniej inne oczyszczalnie filtrowały wodę.
   Jak się jest bezmózgiem to warto czasami pomilczeć. No chyba że na karteczce macie napisane co klepać.

  • Płocczanin says:

   Proszę Pana – owszem, przez 120 km rzeka potrafi się w miarę oczyścić, ale z zanieczyszczeń bio – a tu mamy jeszcze ogromne ilości metali ciężkich!
   Przepływając pół Polski Wisła nie pozbyła się nawet ecoli – jak widać po wczorajszych badaniach wód wpływających do Zatoki Gdańskiej!

 5. Mądra Polska says:

  Czy połączenie Orlenu z Lotosem jest naprawdę wskazane? Żaden polityk nie wspomina o złotej akcji, która chroni firmy strategiczne dla państwa przed wrogim przejęciem. Mieliśmy przykad Azotów, które broniłly sie przed wrogim przejęciem ze strony rosyjskiej firmy. Czy Orlen i Lotos na pewno sa zabezpieczone na przyszłośc przed zakusami zagranicznych firm? Wiecej na ten temat w tekscie o powiązaniach pana Jarosława Kaczyńskiego z prezesem Orlenu na stronie Madra Polska Maarioli Grabowskiej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Przeczytaj

Reklama

REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU