REKLAMA

Flisacy płyną do Gdańska. Jutro Kępa Polska, pojutrze Płock

REKLAMA

Zaplanowali sobie trasę, która dla przeciętnego śmiertelnika wydaje się nie do pokonania. Flisacy z Bractwa Flisackiego z Ulanowa (woj. podkarpackie) od 2 lipca przemierzają wody Wisły, by już we wtorek dotrzeć do Kępy Polskiej, a w środę do Płocka.

Trasa flisu

Galar (czyli dawny polski rzeczny statek wiosłowy, używany do jednorazowego transportu towarów w dół rzeki) z siedmioma osobami na pokładzie, od 2 lipca jest w drodze z Ulanowa do Gdańska. We wtorek flisacy zawitają do Kępy Polskiej, a w środę do Płocka.

Skąd taki pomysł? Bractwo Flisackie pod wezwaniem św. Barbary z Ulanowa przygotowało Flis Roku Rzeki Wisły Ulanów – Gdańsk 2017 w ramach obchodów Roku Rzeki Wisły. – Chcemy przypomnieć, że królowa polskich rzek to nasze narodowe dziedzictwo, dzięki któremu nastąpił dynamiczny rozwój miast, budownictwa, transportu, handlu, flisactwa i szkutnictwa – tłumaczą flisacy.

Dodają, że jako członkowie Bractwa Flisackiego, stojącego na straży polskich tradycji flisackich, czują obowiązek przekazywania wiedzy i fachu flisackiego szerokiego gremium, podczas wydarzeń związanych z Rokiem Rzeki Wisły. O tym opowiadają, odwiedzając wiele miejscowości na trasie Ulanów – Gdańsk.

Flis rozpoczął się podczas Ogólnopolskich Dni Flisactwa 2017 w Ulanowie (1-2 lipca), wcześniej przez kilka dni trwała binduga, czyli zbijanie tratwy. A tratwa jest pokaźna, przypominająca tradycyjną, historyczną tratwę, o długości około 70 metrów. Co istotne, zbudowana została przez retmanów i flisaków tradycyjnymi narzędziami.– Atmosfera na tratwie będzie taka sama, jak przed wiekami – zapowiadają flisacy. – Gwara, nazewnictwo, pieśni, stroje, zwyczaje, obrzędy, potrawy, co przedstawi prawdziwy i niepowtarzalny obraz flisactwa – dodają.

Zarówno w Kępie Polskiej czy Płocku, jak i w pozostałych miejscowościach, bractwo chce zaprezentować swoją kulturę, poprzez wspólne biesiadowanie, występy zespołów regionalnych, kapeli flisackiej, prelekcje retmanów, projekcje filmu „Flisackie tradycje Ulanowa” będącego częścią tworzonej dokumentacji na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO, czy darmowe spływy historycznymi galarami ulanowskimi po okolicy, podczas których przedstawią historię flisactwa, stowarzyszenia i promować będą zapomniany zawód flisacki.

18 lipca około godz. 18 zawitają w Kępie Polskiej, natomiast do Płocka flisacy planują przypłynąć 19 lipca, również około godz. 18. Zacumują przy płockiej plaży wzdłuż ostrogi wchodzącej do KŻ PTTK Morka. Zapraszają wszystkich na spotkanie i darmowy spływ swoim galarem. W dalszy rejs wyruszą 20 lipca. Do Gdańska planują przypłynąć 22 sierpnia.

Bractwo Flisackie pod wezwaniem świętej Barbary w Ulanowie powstało 8 września 1991 r. Za główny cel swojej działalności, przyjęło kultywowanie flisackich tradycji Ulanowa oraz rozwój kulturalny ziemi ulanowskiej. Już w 1993 roku został zorganizowany po raz pierwszy od 1939 roku spław tratwiany z Ulanowa do Gdańska, o nazwie „Flis Szlakiem Praojców” (724 km w 26 dni). Następne flisy na tej samej trasie odbyły się w 1996 i w 1997 roku. W sumie od 1993 roku do Bractwo brało udział w kilkudziesięciu spławach flisackich po różnych rzekach Polski.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU