REKLAMA

REKLAMA

Firma z Grupy ORLEN wznawia produkcję nawozów. Chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego w Polsce

REKLAMA

Spółka ANWIL, należąca do Grupy ORLEN, ogłosiła wznowienie produkcji nawozów oraz dostaw surowego dwutlenku węgla. Jak wyjaśnia prezes ORLENU, jest to kwestia zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego w Polsce.

We wtorek, 23 sierpnia br. Zarząd Grupy Azoty poinformował o czasowym zatrzymaniu pracy instalacji do produkcji nawozów azotowych, kaprolaktamu oraz poliamidu 6. Jak wyjaśniano, jest to spowodowane „nadzwyczajnym i bezprecedensowym wzrostem cen gazu ziemnego”. Podobną decyzję podjął należący do Grupy ORLEN Anwil, a 24 sierpnia ograniczenie produkcji nawozów ogłosiły należące do Grupy Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn.

Przeczytajrównież

Spowodowało to protesty przedsiębiorców i organizacji branżowych, które ostrzegały, że wstrzymanie produkcji nawozów spowoduje brak dwutlenku węgla, który wykorzystywany jest m.in. przez browary, zakłady mięsne, producentów napojów czy serów.

Reklama. Przewiń aby czytać dalej.

W niedzielę, 28 sierpnia minister rolnictwa Henryk Kowalczyk przekazał, że wspólnie z wicepremierem Jackiem Sasinem pracuje nad systemem, który umożliwi wznowienie produkcji nawozów.

W poniedziałek, 29 sierpnia biuro prasowe Grupy ORLEN przekazało, że „w trosce o zagwarantowanie bezpieczeństwa żywnościowego kraju oraz ochrony zdrowia Polaków, pomimo trudnych warunków makroekonomicznych, ANWIL z Grupy ORLEN podjął decyzję o wznowieniu produkcji nawozów azotowych”.




Oznacza to, że spółka zapewni również dostarczanie surowego CO2, który po przetworzeniu wykorzystywany jest m.in. w produkcji żywności oraz przemyśle farmaceutycznym. Jak zapewnia spółka, ANWIL na bieżąco monitoruje sytuację na rynku i podejmuje działania, które uwzględniają zarówno wyzwania biznesowe, jak i społeczną odpowiedzialność firmy.

Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN wyjaśnia, że bezprecedensowy wzrost cen gazu uderzył w branżę nawozową nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. ANWIL z Grupy ORLEN, jako jedna z nielicznych firm, przez dłuższy czas utrzymywał ciągłość produkcji, aby zapewnić dostępność nawozów na polskim rynku.

– Jej wstrzymanie wynikało wyłącznie z przesłanek biznesowych, niezależnych od Grupy ORLEN. Widzimy jednak olbrzymie zapotrzebowanie ze strony branży spożywczej, ale też medycznej, w tym transplantologii na skroplony CO2 oraz suchy lód. Mając na uwadze potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego w Polsce, zdecydowaliśmy o uruchomieniu instalacji nawozowych, co umożliwi przywrócenie również dostaw półproduktu wytwarzanego we włocławskim zakładzie produkcyjnym – surowego CO2. Podejmiemy przy tym działania, aby ograniczenia wynikające z wysokich cen gazu miały możliwie minimalny wpływ na Grupę ORLEN – zapewnia Daniel Obajtek.

Podkreślmy przy tym, że ANWIL nie jest dystrybutorem CO2, lecz jest to produkt uboczny, który powstaje w trakcie procesu produkcji nawozów azotowych. Biorąc jednak pod uwagę bezpieczeństwo żywnościowe w kraju, spółka podjęła już rozmowy z kontrahentem, który jest jedynym odbiorcą tego produktu.

– Ich celem jest zabezpieczenie dostaw surowego CO2 i wykorzystanie go do produkcji oraz realizacji dostaw dla branż i sektorów kluczowych dla życia publicznego w Polsce, w szczególności mających znaczenie dla życia, zdrowia, bezpieczeństwa publicznego oraz zapewnienia dostępności towarów na rynku. Spółka ANWIL umożliwi odbiór surowego CO2 w ciągu najbliższych 48 godzin – wyjaśnia biuro prasowe ORLENU.

Dodaje również, że cena nawozów po wznowieniu ich produkcji „będzie odzwierciedlała aktualną cenę gazu ziemnego oraz uwarunkowania rynkowe”. Jednocześnie ANWIL oczekuje na ustabilizowanie się sytuacji na rynku gazu oraz wypracowanie rozwiązań, wspierających branżę nawozową.

REKLAMA

Inni czytali również

Kolejny

Komentarze 1

  1. Splątany says:

    Podobno w atmosferze jest zbyt dużo CO2. No ale jak się go pozyska to klimat się oziębi i wzrośnie zużycie gazu, którego brakuje. Jedynym sensownym rozwiązaniem jest ustawowe zobowiązanie obywateli do gromadzenia wydychanego CO2 i przekazywanie go potrzebującym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU