REKLAMA

Festiwal Muzyki Jednogłosowej – premiera po 700 latach

REKLAMA

Już w najbliższy piątek w katedrze odbędzie się jubileuszowy Festiwal Muzyki Jednogłosowej. W płockiej Bazylice usłyszymy niewykonywane od 700 lat pieśni polskie i śpiewy o św. Zygmuncie. 

To już dwudziesta edycja Festiwalu Muzyki Jednogłosowej w Płocku, który prezentuje najstarsze zabytki chrześcijańskiej kultury muzycznej, z pietyzmem przechowywane w zaciszu klasztornych bibliotek różnych części Europy. Obok chorału gregoriańskiego, głównej i najstarszej formy muzycznej liturgii rzymskiej, w ramach wieczornych spotkań w katedrze płockiej będzie słychać również muzykę kościołów wschodnich.

PowiązaneTematy

W tegorocznej, jubileuszowej edycji festiwalu zobaczymy Scholę Węgajty, Bornus Consort i Scholę Gregoriana Silesiensis. Z kolei w niedzielę, 6 kwietnia, zabrzmią pieśni polskie i śpiewy o św. Zygmuncie z zachowanych w Płocku antyfonarzy. Będzie to ich pierwsze wykonanie od czasów średniowiecza. Pieśni te zabrzmią dzięki Bractwu Vexilla Regis i zespołowi Jerycho z Brochowa.

Festiwal Muzyki Jednogłosowej będzie trwał od 4 do 6 kwietnia w płockiej katedrze. Początek o godzinie 19 – wstęp wolny.

Poniżej publikujemy szczegółowy program koncertów.

4 kwietnia (piątek)

godz. 19 – Schola Węgajty „Ludus Passionis” (Gra o Męce Pańskiej) – dramat liturgiczny z rękopisu CARMINA BURANA (XIII wiek) z klasztoru Benediktbeuern. Koncert z gościnnym udziałem Pueri Cantpres Plocenses. Prowadzenie: ks. dr Andrzej Leleń.

Ludus Passionis Scholi Teatru Węgajty powstał na podstawie zapisu w zbiorze Carmina Burana, który został odnaleziony w klasztorze Benediktbeuern w Bawarii. Zapewne został spisany około 1230 roku.

5 kwietnia (sobota)

godz. 19 – Bornus Consort & Schola Gregoriana Silesiensis „In Agenda Defunctorum – Missa Requiem” Johannesa Ockeghema. Prowadzenie: Marcin Bornus-Szczyciński.

6 kwietnia (niedziela)

godz. 19 – Bractwo Vexilla Regis z Brochowa & Zespół Jerycho „Misterium Sancti Sigismundi Regis.” Prowadzenie: Bartosz Izbicki.