REKLAMA

REKLAMA

Fara odzyskała blask, a miasto ma się czym chwalić

REKLAMA

Przeczytajrównież

Za dwa lata Kościół św. Bartłomieja (czyli płocka fara) będzie obchodził kolejny jubileusz, tym razem 660-lecie istnienia. Budynek po gruntownym remoncie wygląda jak nowo pobudowana świątynia, o czym mogli przekonać się uczestnicy konferencji zorganizowanej w Farze w sobotnie przedpołudnie.

Konferencję pt. „Przeszłość, teraźniejszość, przyszłość Fary” zorganizowała Rzymskokatolicka Parafia św. Bartłomieja w Płocku, Muzeum Diecezjalne w Płocku oraz Stowarzyszenie „Nasza Fara”, aby podsumować realizację projektu: „Rewitalizacja Zespołu Zabytkowego Fara w Płocku wraz z otoczeniem – etap I”.

Reklama. Przewiń aby czytać dalej.

Spotkanie rozpoczęło się krótką modlitwą zebranych i poświęceniem nowego krzyża, który zdobi ściany Kapitularza. Potem ks. prof. dr hab. Michał Grzybowski przybliżył historię kościoła w wykładzie zatytułowanym „Z dziejów Kolegiaty św. Michała i św. Bartłomieja”. Po ciekawym opowiadaniu, przyszedł czas na „konkrety”, związane bezpośrednio z ostatnim remontem, który zaczął się sześć lat temu.

„Stan techniczny kościoła farnego w Płocku przed rozpoczęciem prac remontowych” omówił Krzysztof Kamiński, doktor z Politechniki Warszawskiej. – Fara to mój kościół parafialny i nie wyobrażałem sobie, aby nie pomóc w jak najszybszym jej ratowaniu – mówił w swoim wykładzie. Do prelekcji Kamiński przygotował pokaz multimedialny, który zgromadzonym uzmysłowił rozmiar zniszczeń w środku budynku oraz na zewnątrz. Po wykładzie chyba nikt nie miał wątpliwości, że ten remont to był przysłowiowy „ostatni dzwonek”, aby Fara wróciła do dawnej świetności. Rozmiar prac remontowych przeprowadzonych w kościele był ogromny, a problemy nie zawsze przewidywalne. – Bardzo dużym problemem był… kamień, z którego zrobiona jest posadzka. Aby zdobyć odpowiedni kamień na posadzki w kościele, Dorota Rudzińska, konserwatorka i specjalistka od kamieni, wraz z księdzem Wiesławem Gutowskim, zjeździli całą Polskę – opowiadała Jolanta Serafin, magister inżynier, która prowadziła nadzór nad pracami budowlanymi.




Jednak warto było, bo kościół farny w Płocku odzyskał, dzięki uporowi wielu ludzi, swój blask i świetność. Kościół św. Bartłomieja stał się ozdobą płockiej Starówki. Tym samym przyciąga coraz większe rzesze turystów, zresztą i sami płocczanie częściej zaglądają do świątyni. A Stary Rynek zyskał w ten sposób nowy i spójny architektonicznie obiekt. Warto nadmienić, że zabytkowy zespół Fary tworzą: Kościół Parafialny św. Bartłomieja wybudowany w 1356 roku, dzwonnica powstała w 1884 roku oraz plebania, wybudowana w roku 1885.

Projekt „Rewitalizacja Zespołu Zabytkowego Fara w Płocku wraz z otoczeniem – etap I” był współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, dzięki Regionalnemu Programowi Operacyjnemu Województwa Mazowieckiego 2007-2013.

REKLAMA

Inni czytali również

Kolejny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU