REKLAMA

Ecoriver definitywnie zniknie z Ciółkowa

REKLAMA

Ponad rok temu rozpoczęła się trudna walka mieszkańców Ciółkowa (gm. Radzanowo). Wyjątkowo drażniący zapach, powodujący omdlenia nawet u dorosłych mężczyzn oraz uchybienia w prowadzeniu działalności przez firmę Ecoriver, która w Ciółkowie prowadziła kompostownię, spowodowały protesty mieszkańców i działania władz w celu zaprzestania „cuchnącej działalności”. We wtorek, 28 lipca, mieszkańcy Ciółkowa usłyszeli wiadomość, która pozwoli im wreszcie spać spokojnie.

PowiązaneTematy

– Nie chcieliśmy do was przyjeżdżać bez konkretów. 22 lipca skutecznie została doręczona decyzja o cofnięciu pozwolenia na funkcjonowanie kompostowni w trybie natychmiastowej wykonalności, co oznacza, że ta firma została pod względem operacyjnym całkowicie zamknięta, i nawet jeśli złoży odwołanie, to nie zatrzymuje naszych działań – oznajmił wyczekiwaną przez mieszkańców Ciółkowa i okolic wiadomość starosta płocki, Mariusz Bieniek na wtorkowym spotkaniu, dotyczącym głośnej sprawy Ecoriver, która, jak się okazało, oprócz nazwy, nie miała z ekologią nic wspólnego.

Jeszcze musi minąć ustawowe kilkanaście dni, by wysłane decyzje uznano za doręczone. A później zostanie podjęta decyzja o wykonaniu zastępczym, które stosuje się, gdy egzekucja dotyczy obowiązku wykonania czynności, którą można zlecić innej osobie do wykonania za zobowiązanego i na jego koszt.

– Egzekutorem w tym przypadku będę ja, jako starosta płocki. Jeśli słyszycie państwo jakieś plotki, że to się odrodzi, to mówię wam stanowczo – nie, to funkcjonować nie będzie. Po pierwsze, cofnięcie decyzji skutkuje tym, ze przez dwa lata ten beneficjent nie będzie mógł złożyć stosownego wniosku, bo on z mocy prawa zostanie automatycznie odrzucony. Wójt jest w stanie taką inicjatywę blokować od strony urbanistycznej. Ten teren pozostanie terenem rolnym – tłumaczył starosta zebranym w budynku szkoły w Ciółkówku, licznie przybyłym mieszkańcom gminy Radzanowo.

Finanse na przeprowadzenie wykonania zastępczego będą pochodziły głównie z Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, z nowego programu. W ten sposób starostwo otrzyma pożyczkę, która w 60% będzie umarzalna, a pozostałe 40% odzyska, windykując firmę Ecoriver.

– Będziemy to skutecznie robić tak, by wejść na hipotekę, będziemy dążyć do przejęcia tego terenu – mówił starosta i poprosił mieszkańców o jeszcze trochę czasu. – Proszę o chwilę cierpliwości, to postępowanie administracyjne musi odbyć się zgodnie z przepisami, są określone terminy, do momentu wykonania zastępczego pozostało zaledwie kilka tygodni. Będziemy musieli się spotkać jeszcze raz, by porozmawiać dokładnie o przeprowadzeniu wykonania zastępczego. Wcześniej, podczas kolejnej Rady Powiatu, podejmiemy stosowną uchwałę. Bardzo dziękuję posłowi Piotrowi Zgorzelskiemu za pomoc w realizacji tych skomplikowanych, precedensowych przedsięwzięć. Dziękuję prezesowi i stowarzyszeniu „Czyste Ciółkowo” za działania, blokujące zamierzenia firmy w celu przejęcia części majątku – konkludował Mariusz Bieniek.

– Podczas poprzednich spotkań mówiliśmy, że lipiec będzie przełomowy, kluczowy dla tej sprawy. Ze słów wójta i starosty wynika, że tak jest. Dobiega końca droga administracyjna. Dziś przed nami ostatni etap – wykonanie zastępcze. Chcę podziękować samorządowcom. Samorząd powiatu płockiego bierze na siebie obowiązek obywatelski i finansowy, żeby zakończyć waszą gehennę. Przed nami ogłoszenie o przetargu na wywiezienie i składowanie wszystkiego, co znajduje się na terenie zajmowanym przez Ecoriver. W tym miejscu już drugi taki przypadek się nie powtórzy – deklarował poseł Piotr Zgorzelski.– Straszono nas, że z tą firmą nie wygramy, mamy za sobą ciężkie protesty. A jednak wygraliśmy – cieszyli się mieszkańcy gminy Radzanowo.

W spotkaniu brali udział również wójt Gminy Radzanowo – Sylwester Ziemkiewicz, poseł Maciej Małecki i poseł Wojciech Jasiński, prezes Płockiego Zarządu Okręgowego Prawa i Sprawiedliwości.

Spotkanie w sprawie EcoRiver

Więcej o spotkaniu w sprawie EcoRiver: http://petronews.pl/ecoriver-definitywnie-zniknie-z-ciolkowa/

Posted by Petronews Płock on 29 lipca 2015REKLAMA
Kolejny Artykuł

Komentarze 2

 1. Roman says:

  Przecież to są bzdury :-) Starosta łże w żywe oczy a gawiedź to kupuje :-)
  I nieoficjalnie mówią o tym prawnicy starostwa.

  Wsystko pod wybory. Starostwo, wie że wszystkie analizy, badania, rozpatrzenia prawne pokazuja że ten zakład działa legalnie, na pełnych pozwoleniach. :-)
  z przyjemnościa będę obserwował, jak powiat moczy się w procesy jak Słupsk :-)

  nie bedzie dróg i przedszkoli za pare lat, jak przyjdzie płącic im odszkodowania

 2. Sławek says:

  Jasiński :) PiS :) wybory idą… Gdzie był pan J przedtem? Ludzie go wyśmiali

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU
 • %d bloggers like this: