REKLAMA

Dzisiaj Światowy Dzień Praw Zwierząt. Pamiętajmy o obowiązkach wobec naszych pupili

REKLAMA
fot. Wiktor Pleczyński

Z okazji przypadającego dziś Światowego Dnia Praw Zwierząt, policjanci przypominają wszystkim o obowiązkach właścicieli względem swoich pupili. Ludzie powinni szanować i chronić czworonogi oraz zapewniać im humanitarne traktowanie.

Światowy Dzień Praw Zwierząt został ustanowiony w roku 1931 we Florencji, gdzie odbywała się konferencja ekologów, którzy właśnie w ten sposób postanowili zwrócić uwagę na problem gatunków zagrożonych wymarciem.

PowiązaneTematy

fot. Wiktor Pleczyński

4 października wybrano nieprzypadkowo. Jest to data wspomnienia św. Franciszka z Asyżu, w religii chrześcijańskiej uznawanego za patrona zwierząt i środowiska.

– Z racji dzisiejszego dnia przypominamy, że ustawa o ochronie praw zwierząt reguluje postępowanie ze zwierzętami. W myśl przepisów każdy, kto utrzymuje zwierzę, ma obowiązek traktować je humanitarnie, zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody – zaznaczają policjanci.

Ustawa zabrania trzymania zwierząt domowych na uwięzi dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub w sposób powodujący u nich uszkodzenia ciała, cierpienie. Długość uwięzi nie może być krótsza, niż 3 metry.

fot. Wiktor Pleczyński

Zabronione jest również między innymi:

  • umyślne zranienie lub okaleczenie,
  • bicie zwierząt,
  • złośliwe straszenie lub drażnienie,
  • utrzymywanie ich w niewłaściwych warunkach bytowania,
  • porzucenie,
  • organizowanie walk zwierząt,
  • obcowanie płciowe ze zwierzęciem,
  • głodzenie.

Ustawa zabrania też zabijania zwierząt, z wyjątkiem przypadków w niej opisanych.Przepisy wyszczególniają również kilkadziesiąt zachowań, stanowiących wykroczenia względem zwierząt oraz obowiązków nałożonych na właścicieli lub opiekunów. Przewidziana jest także możliwość odebrania zwierzęcia w sytuacji, gdy jego zdrowiu lub życiu zagraża niebezpieczeństwo.

fot. Wiktor Pleczyński

Sąd może wydać bezwzględny, zakaz posiadania zwierzęcia nawet na 15 lat. Za zabicie zwierzęcia grozi do 3 lat pozbawienia wolności. Podobna kara może spotkać osobę znęcającą się nad zwierzętami.

Przy okazji dzisiejszego święta warto wspomnieć o psach policyjnych, które pracują dla nas wszystkich.

– Psy policyjne patrolują ulice miast i wsi, tropią przestępców i odnajdują osoby zaginione. Pomagają wykrywać niebezpieczne substancje i środki odurzające. Niektóre pracują przy ratowaniu ludzi, inne przeznaczone są do działań bojowych – odnotowują policjanci.

Ogromną pracę czworonogi wykonują także w laboratorium kryminalistycznym. Pomoc ich jest nieoceniona, o czym najlepiej wiedzą przewodnicy psów garnizonu mazowieckiego, którzy na co dzień służą razem z czworonogami.

W tym szczególnym dniu warto też rozważyć adopcję zwierzęcia ze Schroniska dla zwierząt w Płocku. W ten sposób można pomóc choć jednemu stworzeniu, odmienić całe jego życie.

fot. Wiktor Pleczyński

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA


  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU