REKLAMA

Dzisiaj Dzień Psa. KAS prezentuje czworonogi na służbie

REKLAMA

W szeregach mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej pełni służbę 13 psów. Działają głównie na Lotnisku Chopina w Warszawie, ale też na terenie całego Mazowsza. Czworonogi mogą pochwalić się wieloma sukcesami.

1 lipca przypada Dzień Psa. Świętuje również czworonożna trzynastka mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej. Są to psy przeszkolone do wyszukiwania środków odurzających: marihuany, haszyszu, kokainy, heroiny i amfetaminy, wyrobów tytoniowych oraz waluty.

W szeregach KAS są również psy dualne, czworonogi realizujące zadania w aż dwóch specjalizacjach. Trzy do wykrywania środków odurzających i wyrobów tytoniowych oraz jeden do wykrywania wyrobów tytoniowych i waluty.

– Nasze psy, wśród których mamy przedstawicieli wielu ras: Labrador Retriever, Owczarek belgijski Malinois potocznie zwany maliniakiem, Chesapeake Bay Retriever, Springer Spaniel, Jack Russell Terier oraz Płochacz niemiecki, pracują średnio od 8 do 10 lat. W tym czasie mieszkają w domu przewodnika. Po przejściu na „emeryturę” pozostają ze swoim przewodnikiem i są objęte dożywotnią finansową opieką Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie – wyjaśnia KAS.

fot. materiały prasowe

Psy szkoli się w Ośrodku Szkoleniowym w Kamionie dwoma metodami: aktywną, w której psy zaznaczają miejsce ujawnienia poprzez drapanie łapami oraz pasywną, polegającą na zatrzymaniu się psa w bezruchu z nosem w miejscu, gdzie zapach jest najsilniejszy. Raz w roku, przewodnik ze swoim podopiecznym przechodzi w Ośrodku Szkoleniowym w Kamionie atestację, która ma na celu sprawdzenie sprawności i umiejętności węchowych psa.Czworonogi warszawskiej izby mają na swoim koncie sporo sukcesów. W latach 2017-2020 psy ujawniły między innymi 139 kg narkotyków, prawie 5 mln szt. papierosów oraz dolary amerykańskie i euro o równowartości ponad 2 mln 200 tys. zł. Przemytnicy nie raz próbowali zmylić czujność psich nosów. Bezskutecznie.

– Wśród spektakularnych ujawnień mazowieckich czworonogów, jest m.in. 11 kilogramów heroiny w bagażu podróżnego, który przyleciał z Dohy. W walizkach pomiędzy narkotykami, przemytnik umieścił mieszanki egzotycznych przypraw, których zapach miał przeszkodzić w ich wykryciu. Innym razem, nasz spec od narkotyków „wywąchał” podejrzane substancje w przesyłce z Niemiec. Nasze psy z racji swojego przyjaznego usposobienia, często uczestniczą w różnego rodzaju akcjach promocyjnych i zajęciach edukacyjnych w szkołach, gdzie pokazy ich umiejętności stanowią główną atrakcję – przypomina mazowiecka Izba Administracji Skarbowej.

Nie udał się również przemyt 87 tys. szt. papierosów bez polskich znaków akcyzy, które miały trafić do Mediolanu. Psi nos bezbłędnie potwierdził obecność wyrobów nikotynowych w bagażach „turystek”, które nie tylko ukryły papierosy m.in. w pudełkach po ciastkach, etui na laptopa, butach, kosmetyczkach oraz odzieży, ale również owinęły je w folię aluminiową.

fot. materiały prasowe

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU