Dziś jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego!

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

21 lutego na całym świecie obchodzony jest Dzień Języka Ojczystego. Szacuje się, że polski jest językiem ojczystym około 45 milionów ludzi. W różnym stopniu zna go niemal 50 milionów ludzi na świecie!

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony przez UNESCO dla upamiętnienia wydarzeń w miejscowości Dhaka, obecnej stolicy Bangladeszu, w 1952 roku. Zginęło wówczas 5 studentów, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu urzędowego.

“A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”.
Mikołaj Rej

Obchody tego święta podkreślają różnorodność językową świata, promują wielojęzyczność, a także zwracają uwagę na liczbę języków zagrożonych i ginących. Co ciekawe, naukowcy szacują, że w historii ludzkości istniało aż 13 tysięcy języków. Wraz z upływem czasu wiele z nich zaniknęło. Dziś na świecie używa się od 6 do 7 tysięcy. Ciężko jest jednak ustalić ich dokładną liczbę gdyż nie ma zgody wśród językoznawców co do klasyfikacji niektórych języków odrębnych. Pamiętajmy, że część języków świata pozostaje w formie bezpiśmiennej.

Jakie znacie błędy, które w wymowie języka polskiego rażą najczęściej? My dostajemy dreszczy przy wymawianiu słowa “wziąć” jako “wzionść”… Czekamy na wasze “hity” językowych wpadek – wpisujcie je w komentarzach. 

 

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji