REKLAMA

REKLAMA

Dzień Kobiet w otoczeniu sztuki

REKLAMA

Przeczytajrównież

Płocka Galeria Sztuki zaprasza do świętowania Dnia Kobiet w otoczeniu dzieł sztuki. To ostatnia okazja, by obejrzeć wystawę „Przestrzenie równoległe”. W tym dniu odbędzie się także pokaz filmowy „Sztuka jest Kobietą”.

8 marca nie świętujemy goździkiem, ale w ten wyjątkowy dzień zapraszamy do Płockiej Galerii Sztuki o godzinie 15 do zwiedzenia wystawy Ewy i Romana Fleszarów „Przestrzenie równoległe” z przewodnikiem, a także do Galerii Kreski do obejrzenia prezentacji filmowej „Sztuka jest Kobietą”, ukazującej wybrane motywy kobiet utrwalone w kulturze i sztuce na przestrzeni lat. Zachęcamy tego dnia do chwili wytchnienia i przyjemności z Płocką Galerią Sztuki – opowiadają organizatorzy.

Inspiracją do stworzenia kilkuminutowej prezentacji filmowej z okazji Dnia Kobiet, którą będzie można oglądać w Galerii Kreski, stał się film Fritza Langa Metropolis z 1927 r., będący punktem wyjścia do ukazania nowego aspektu, dość popularnego we współczesnej kulturze masowej – kobiety androida.

Reklama. Przewiń aby czytać dalej.

Mechaniczna strona kobiecości, która się w nim pojawia, to robot Futura/fałszywa Maria. Kobieta-android prowadzi ku zagładzie monstrualne, ekspresjonistyczne miasto. W 2017 r. atrakcyjna policjantka-cyborg z „Ghost in the Shell” Ruberta Sandersa również porusza się w rozświetlonym neonami mieście. Jest kobiecością uwięzioną w stechnicyzowanym świecie.




Mit o królu Cypru Pigmalionie, który zakochuje się w Galatei – posągu z kości słoniowej, ożywionym przez Afrodytę, pokazuje bardzo podobne, niejasne podejrzenie co do natury kobiet. Natomiast belgijski surrealista Paul Delvaux, malujący postacie nagich, nieobecnych niemal duchem kobiet, niechcący odwrócił mit o Pigmalionie… w którym to kobieta jest jego stwórczynią.

Prezentację uzupełniają wybrane reprodukcje prac z kolekcji własnej Płockiej Galerii Sztuki, na których pojawiają się niezwykle odmienne wizerunki kobiet – w różnym wieku i rolach społecznych, fantazmatyczne i realne, kusicielki i muzy, symbole natchnienia, doskonałości i czułości albo płodna i opiekuńcza Wenus. Wszystkie te wizerunki uświadamiają, jak złożona jest natura kobiety, niedająca się ująć w schematy i zaszufladkować.

Na wydarzenie obowiązuje wstęp wolny. W niedzielę Płocka Galeria Sztuki będzie czynna od 10 do 18.

Zbigniew Makowski, Wąski Dunaj No. 5,2006 fot. materiały prasowe

REKLAMA

Inni czytali również

Kolejny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU