REKLAMA

Dworzec w Centrum Handlowym? Spółka Rynex ogłosiła konkurs

REKLAMA

Spółka Rynex ogłosiła konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej modernizacji dworca PKP. Swoją propozycję może zgłosić każdy – należy jedynie pamiętać o nowych wytycznych dla dworca, zgodnie z którymi funkcja zajezdni nie będzie dominującą. Największą powierzchnię obiektu zajmie bowiem… obszar usługowo-handlowy. Czy dworzec kolejowy zmieni się zatem w kolejne centrum handlowe z wydzieloną, małą poczekalnią? 

Na modernizację obecnego dworca kolejowego płocczanie czekają od lat. Obiekt w zdewastowanej formie odstrasza wyglądem zarówno mieszkańców, jak i przyjezdnych. Ratusz chce ten stan rzeczy zmienić, zlecając nadzór nad inwestycją spółce miejskiej. Rynex ogłosił właśnie konkurs na projekt architektonicznej przebudowy oraz rozbudowy budynku dworca PKP. Dla najlepszych projektów przewidziano nagrody pieniężne – pięć tysięcy złotych za miejsce pierwsze, trzy tysiące złotych za drugie oraz dwa tysiące złotych za trzecie. Projektanci mogą zgłaszać swoje propozycje do 31 lipca.

Oficjalna strona spółki zachęca wszystkich do wzięcia udziału i podaje warunki, jakie należy spełnić. Zgodnie z tymi zapisami, nowy dworzec powinien być funkcjonalny, ważna jest technologia wykonania i koszt realizacji – maksymalnie dwadzieścia milionów złotych. Nas zaciekawił jednak inny fakt, zapisany w jednym z załączników – funkcje, jakie miałby spełniać odrestaurowany dworzec PKP. Otóż w projekcie mają znaleźć się miejsca przeznaczone dla zajezdni oraz na obszar handlowo-usługowy. I nie byłoby w tym niczego dziwnego, gdyby nie fakt, że poczekalnia dworca ma być przeznaczona dla maksymalnie 30 osób, zaś sama funkcja dworca będzie – jak czytamy w dokumentacji konkursowej –  podstawowa, lecz nie dominująca.Czyżby więc stary dworzec miał zmienić się w centrum handlowe z funkcją zajezdni? Wiele na to wskazuje.

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Przeczytaj

Reklama

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU