Dworzec otwarty dla bezdomnych. Mieszkańcy także pomagają

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Zima to ciężki czas dla wszystkich, ale przede wszystkim jest to trudny okres dla bezdomnych, którzy chronią się przed zimnem w kanałach, pustostanach, altanach działkowych czy na klatkach schodowych. Ratusz w tym roku ponownie zdecydował się na otwarcie dworca kolejowego dla tych, którzy chcą schronić się przed uciążliwym mrozem. Pomagają też mieszkańcy – jeden z płocczan przygarnął bezdomnego do swojego samochodu.

Strażnicy miejscy otrzymują już pierwsze zgłoszenia dotyczące bezdomnych. Wczoraj, 20 stycznia około 23.30 poinformowano ich o bezdomnym, który schronił się w altanie śmietnikowej. Mężczyzna był wychłodzony i natychmiast zgodził się, aby odwieźć go do izby wytrzeźwień, choć wcale nie był pod wpływem alkoholu. Na miejscu mógł jednak bez problemu się ogrzać, wziąć prysznic i przebrać w czyste ubrania.

Natomiast we wtorek, po godz. 9 do dyżurnego straży miejskiej zadzwonił mężczyzna, który poinformował, że przygarnął bezdomnego do swojego samochodu, aby mógł się ogrzać. – Na parking przy ul. Łukasiewicza, gdzie znajdowało  się wspomniane auto, udał się patrol interwencyjny – mówi Jolanta Głowacka, rzeczniczka prasowa straży miejskiej. – Na miejscu funkcjonariusze zastali nietrzeźwego bezdomnego, którego w trosce o jego życie i zdrowie odwieziono do izby wytrzeźwień. Według naszych informacji, kręcił się tam od godz. 4 rano.

Strażnicy miejscy apelują, żeby nie być obojętnym na krzywdę bezdomnych. – Jeśli zauważycie państwo bezdomnego, śpiącego na ławce w parku, przystanku autobusowym, w pustostanie czy piwnicy – prosimy, dzwońcie do dyżurnego straży miejskiej pod bezpłatny numer 986 – apeluje rzeczniczka strażników. – Jest już zimno, a będzie jeszcze zimniej. W takich warunkach bezdomni nie mają szans.

Podobnie jak w ubiegłym roku, prezydent Płocka zdecydował, aby udostępnić budynek dworca PKP przy ul. Dworcowej osobom bezdomnym. Od dziś aż do odwołania mogą oni schronić się przed niskimi temperaturami. Jak zapowiada ratusz, dworzec będzie dla nich dostępny całodobowo. Nad bezpieczeństwem będzie czuwała straż miejska.

Andrzej Nowakowski także apeluje do mieszkańców Płocka, aby nie byli obojętni wobec potencjalnych ofiar mrozów – a mrozy będą w najbliższych dniach bardzo uciążliwe. Pod koniec tygodnia temperatura ma spaść do 18 stopni Celsjusza poniżej zera, a odczuwalna – nawet do 26 stopni.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji