Dworzec bez ścian, ale już większy [ZDJĘCIA]

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Co jakiś czas zaglądamy na plac budowy jednej z najbardziej wizerunkowych inwestycji – dworca autobusowo-kolejowego. Z gruzowiska powoli wyłania się obraz nowej ery płockiej komunikacji.

Od naszej ostatniej wizyty na pierwszy rzut oka zmieniła się jedna rzecz – powstał nowy budynek, dobudowany do konstrukcji starego. Prace prowadzone są bardzo intensywnie, tylko intensywny deszcz czasem psuje szyki wykonawcy, firmie Wixbud. Ale ruch na budowie jest duży, w każdym z trzech głównych stref wykonywanych prac, czyli na placu manewrowym, starym budynku oraz nowym, niższym i jeszcze bez dachu. Stąpać trzeba ostrożnie, choć robotnicy zaprawieni w boju pewnie wchodzą na drewnianą drabinę.

Jak się dowiedzieliśmy, pomimo ogromnego znaczenia wizerunkowego inwestycji, zdarzają się pretensje od mieszkańców czy turystów. – Mieliśmy nieprzyjemną rozmowę z panią, która miała nam za złe, że musi na peron iść okrężną drogą – powiedział nam jeden z kierowników budowy. Utrudnienia pasażerów należałoby jednak potraktować w kategoriach podobnych do remontu we własnym domu – chcemy mieć lepiej, to najpierw musimy mieć nieco gorzej.

Spoglądając na wizualizacje i na plac budowy już można ujrzeć oczami wyobraźni, jak piękny obiekt będziemy mieć na przywitanie turystów. Przed firmą kilka trudnych etapów, na przykład montowanie słupów podtrzymujących dach, które ważą po kilka ton każdy, czy też samego zadaszenia przystanków, idealnie wyprofilowanych z blachy falistej. Jednak – jeśli pogoda będzie sprzyjała jak dotychczas – dotrzymanie listopadowego terminu jest realne. Szczególnie, że pracownicy Wixbudu dają z siebie naprawdę wszystko. My byliśmy na budowie w trakcie upalnych, czerwcowych dni, kiedy marzyliśmy jedynie o schowaniu się w cieniu albo zanurzeniu w chłodnej wodzie. Przy budowie dworca nie ma na to szans – szczególnie na dachu czy otwartym terenie.

Zastanawia i zasmuca tylko jeden fakt. PKP nie zgodziło się na dołożenie do inwestycji i odnowienie części, należącej do spółki. Podróżni zastaną więc przedziwne połączenie nowoczesności i komuny – marmurowe posadzki będą sąsiadowały ze starym, zniszczonym chodnikiem…

Przypomnijmy – nowy dworzec w barwach zieleni wybuduje firma Wixbud ze Słupna, która na swoim koncie ma już m.in. przebudowę budynku wielorodzinnego przy Kwiatka 51, przebudowę kamienicy przy Grodzkiej 9 czy budowę osiedla domów jednorodzinnych w Gulczewie. Za 15 milionów złotych powstanie nowoczesny obiekt kolejowo-autobusowy, w którym swoje miejsce mają znaleźć sklepy czy hotel. Według planu, dworzec zostanie ukończony do 30 listopada br. Atrakcyjny wizualnie będzie nie tylko w dzień – budynek ma mieć również specjalne oświetlenie, które sprawi, że również nocą będzie przyciągał wzrok podróżnych i mieszkańców.

Dla podróżnych na czas remontu został udostępniony dworzec tymczasowy, który znajduje się na działce przy ul. Chopina. Wprowadzono także tymczasową organizację ruchu na odcinku ulicy Chopina i Mickiewicza przy dworcu PKP.

Zobaczcie, jak wygląda teraz teren budowy dworca.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji