REKLAMA

Dwóch wójtów z Radzanowa nie ma konkurentów. 326 innych również. Co teraz?

REKLAMA

Sytuacja wydaje się prosta. Jeden kandydat na wójta czy burmistrza oznacza jego pewną wygraną. A jednak i w takich wypadkach wybory się odbędą. Na jakiej zasadzie? I jak ta sytuacja wygląda w podpłockich gminach?

W 328 polskich gminach do najbliższych wyborów samorządowych stanął tylko jeden kandydat. Taka sytuacja jest np. w gminach: Wałcz, Chełmno, Nakło nad Notecią, Bytom Odrzański, Kłodawa, Strzelce Krajeńskie, Darłowo, Nowa Dęba czy Kostrzyn. Mimo tego, i tak odbędą się tam wybory.

PowiązaneTematy

Sylwester Ziemkiewicz

Podobnie jest w powiecie płockim, gdzie jeden kandydat zarejestrował się w gminie Bulkowo i gminie Radzanowo. W tej pierwszej kandyduje obecny wójt Gabriel Graczyk, który startuje ze swojego komitetu „Razem dla Bulkowa”. W gminie Radzanowo również startuje tylko obecny wójt, Sylwester Ziemkiewicz, z popieranego przez Polskie Stronnictwo Ludowe komitetu „Gmina Razem”.

Jako ciekawostkę dodamy, że podobną sytuację ma Sławomir Kruśliński, wójt… Radzanowa, tyle że w powiecie białobrzeskim. Podobnie jak Sylwester Ziemkiewicz, wójt pracował wcześniej w urzędzie gminy, m.in. w wydziale inwestycji (tak jak wójt podpłockiego Radzanowo). I, podobnie jak Sylwester Ziemkiewicz, popierany jest przez Polskie Stronnictwo Ludowe.

Gabriel Graczyk

Większa, niż pragnienie zostania wójtem Radzanowa, jest chęć startu do rady gminy. W Radzanowie, w którym jest 15 okręgów, zarejestrowanych jest… 11 komitetów. Dla wyjaśnienia – 6 komitetów ma swojego kandydata tylko w jednym okręgu, natomiast 4 komitety – w dwóch okręgach. Jedynie komitet „Gmina Razem”, z którego startuje wójt Ziemkiewicz, wystawił kandydatów w 13 okręgach. Łącznie kandydatów do rady gminy jest więc jedynie 27.Z tej liczby, ze względu na wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych i brak rywali, trzech radnych może już być pewnych mandatu: Kazimierz Gajewski z Gminy Razem (okręg nr 13 Chomętowo, Białkowo, Szczytno), Robert Kozłowski z Gmina Razem (okręg nr 7 Brochocin, Brochocinek) oraz Jacek Szymański z KWW Płomyk (okręg nr 12 Juryszewo, Wodzymin, Ślepkowo Królewskie).

Podobnie jest w gminie Bulkowo, gdzie również wyłącznie komitet aktualnego wójta wystawił kandydatów we wszystkich okręgach (a jest ich 15).

JAK GŁOSOWAĆ?
21 października w gminach Radzanowo i Bulkowo każdy z mieszkańców uprawnionych do głosowania otrzyma kartę wyborczą z imieniem i nazwiskiem kandydata. Do wyboru będzie miał dwa pola: „Tak” i „Nie”. Aby wybrać wójta, należy zaznaczyć „Tak”.
Kodeks przewiduje także, że jeżeli w wyborach ma być przeprowadzone głosowanie tylko na jednego kandydata, gminna komisja wyborcza stwierdza ten fakt w drodze uchwały, podanej do publicznej wiadomości.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU