REKLAMA

Dwa niebywałe wernisaże w Płockiej Galerii Sztuki

REKLAMA

Płocka Galeria Sztuki zaprasza na wernisaż wystawy retrospektywnej Zofii Samusik-Zaremby „W poszukiwaniu metafory. 50 lat pracy twórczej” a także wernisaż wystawy „Andrzej Wajda 40/90”, prezentującej w formie ekspozycji dorobek filmowy wybitnego reżysera – od „Pokolenia” do „Powidoków”, w sumie 40 produkcji. 

 

7 lipca o godzinie 18 Płocka Galeria Sztuki zaprasza na wernisaż wystawy retrospektywnej Zofii Samusik-Zaremby „W poszukiwaniu metafory. 50 lat pracy twórczej”, znanej płockiej plastyczki i pedagoga. Będzie to podróż wypełniona wspomnieniami z licznych plenerów w kraju i za granicą oraz artystycznych wizji i rozważań na temat otaczającej nas codzienności. Wystawę można oglądać do 20 sierpnia.

Wystawę grafiki i malarstwa Zofii Samusik-Zaremby tworzy blisko 200 prac, wśród nich są grafiki z 1954 roku, akwarele, pastele, a także najnowsze akryle, będące pokłosiem niedawnego pleneru. Eksponowane będą również prace inspirowane wierszami Bolesława Leśmiana oraz C. K. Norwida, wykonane w opracowanej przez artystkę technice, łączącej grafikę z akrylem i woskiem, nanoszone na moczony papier. Zofia Samusik-Zaremba inspirację do twórczości czerpie z natury, ale nie brakuje też motywów nawiązujących do świata wyobraźni. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych i państwowych w kraju i za granicą.

Zofia Samusik-Zaremba jest absolwentką Wydziału Sztuk Pięknych na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, dyplom z wyróżnieniem w 1964 roku w Pracowni Grafiki prof. Edmunda Piotrowicza. W tym samym roku przyjęta do Związku Polskich Artystów Plastyków. Od 1998 r. należy do Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. W latach 1968-1996 pracowała w Dziale Sztuki Muzeum Mazowieckiego w Płocku, w latach 1993-1997 i 2007-2008 była nauczycielem wychowania plastycznego w LO im. St. Małachowskiego w Płocku, 1995-2011 r. – praca pedagogiczna w I Prywatnym Liceum Plastycznym w Płocku. W latach 1991-1999 brała udział w Międzynarodowych Plenerach Malarskich, organizowanych przez Darmstadtem Sezession w Mirabel (Francja) i Csongrad (Węgry). Uczestniczyła w ponad 170 prezentacjach zbiorowych i 40 wystawach indywidualnych. Inspirację do swej twórczości czerpie głównie z pejzażu. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych i państwowych w kraju i za granicą. 

7 lipca o godzinie 18 w Płockiej Galerii Sztuki odbędzie się również wernisaż wystawy „Andrzej Wajda 40/90”, prezentującej w formie ekspozycji dorobek filmowy wybitnego reżysera – od „Pokolenia” (debiut w 1954 r.) do „Powidoków”, w sumie 40 produkcji. Filmowiec w marcu 2016 r. skończył 90 lat, natomiast zmarł w październiku 2016 r.

„Andrzej Wajda 40/90” jest opowieścią o twórczym życiu polskiego reżysera, który wśród setek nagród miał Cezara za „Dantona”, a za całokształt twórczości: europejską nagrodę Felix, Złotego Niedźwiedzia, Złote Lwy i Oscara. Cztery filmy Andrzeja Wajdy (Ziemia obiecana, Panny z Wilka, Człowiek z żelaza oraz Katyń) były nominowane do Oscara w kategorii: najlepszy film obcojęzyczny. Twórcy wystawy nie zapomnieli wspomnieć o teatralnym i dokumentalnym dorobku studenta krakowskiej ASP i absolwenta łódzkiej Filmówki.

Wystawa, prezentowana na dziedzińcu Płockiej Galerii Sztuki do 6 sierpnia, składa się z 88 plansz, na których oprócz fotosów, werków (czyli zdjęć z planu) i plakatów, znajdują się także fotokody odsyłające do fragmentów filmów i zwiastunów. Teksty, autorstwa prof. Krzysztofa Kornackiego, dostępne są w języku polskim i angielskim. Za scenariusz, redakcję, wybór ilustracji i fragmentów filmowych odpowiada Natalia Chojna. Wystawa powstała z inicjatywy i środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i zrealizowana została przez Filmotekę Narodową we współpracy z wieloma instytucjami – przede wszystkim studiami filmowymi: Kadr, Zebra, Tor, a także CRF, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGGHA i Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU