REKLAMA

Dotknęła 300 tysięcy Polaków. Trzeba głośno mówić o chorobie Alzheimera

REKLAMA

Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej apeluje, aby głośno mówić o chorobie Alzheimera. Instytucja rozpoczęła kampanię społeczną, zachęcającą opiekunów osób chorych do opowiadania o swoich doświadczeniach.

Na chorobę Alzheimera choruje w Polsce 300 tys. osób. Mimo jej powszechności (w Polsce cierpi na nią 300 tys. osób), bywa ona powodem do wstydu, osamotnienia i niepokoju dla opiekunów osób chorych.

Nad poprawą tej sytuacji pracuje samorząd województwa mazowieckiego, między innymi poprzez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej. W najnowszej kampanii społecznej MCPS namawia do tego, aby mówić głośno o chorobie Alzheimera, ponieważ jest to schorzenie, którego przebieg można łagodzić.

Kampania ma zachęcić opiekunów osób chorych na Alzheimera do mówienia o tym bez poczucia wstydu.

– Stygmatyzacja i niechęć do rozmowy na ten temat są w naszym społeczeństwie nadal bardzo silne, przez co cierpią zarówno chorzy, jak i ich opiekunowie. Z tego powodu wychodzimy naprzeciw ich potrzebom, podejmując działania edukacyjne i destygmatyzujące – mówił marszałek Adam Struzik.

Alzheimer dotyka nie tylko osoby chore, ale także ich bliskich.

Według badań przeprowadzonych przez Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Alzheimerowskich, 90 proc. opiekunów to najbliższa rodzina, nieprzygotowana do nowej, często bardzo wymagającej roli. Zajmowanie się chorym trwa zazwyczaj 8 do 14 lat, ale trzeba pamiętać, że jest to opieka często 24 godziny na dobę i bez wsparcia ze strony otoczenia.

Jak poradzić sobie w tej sytuacji?

Żeby podołać temu wyzwaniu, warto otworzyć się na pomoc. Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej zachęca do tego, aby nie wstydzić się choroby swoich bliskich, a zamiast tego otoczyć ich ciepłem i miłością. Otwarcie się na ich przeżycia może pomóc opiekunom lepiej radzić sobie z często wymagającą rolą, a osoby chore wspomóc w utrzymywaniu dobrej kondycji fizycznej i psychicznej.– Czas spędzony wspólnie na rozmowach, dzieleniem się emocjami i wspomnieniami może być niezwykle cenny dla chorej osoby. Stymulowanie wspomnień, budowanie relacji i poczucie ciepła i bliskości, mogą opóźnić rozwój objawów, a przy okazji pozwolą opiekunowi odnaleźć w sobie empatię i miłość – radzi dr Maciej Czarnecki, specjalista neurolog.

Samorząd województwa między innymi dzięki działaniom prowadzonym przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej od kilku lat skupia się na wsparciu osób chorych na Alzheimera i ich bliskich. Początkowo były to środki przeznaczane na inicjatywy organizacji pozarządowych, działających na rzecz osób chorych.

Z czasem pojawiła się potrzeba działań systemowych. W 2018 r. stworzono konkurs, którego efektem są Dzienne Domy Pobytu dla osób z chorobami otępiennymi.

– Chcemy wypracować model zajmowania się takimi osobami w pierwszych etapach choroby. Im szybciej da się zareagować na wstępne symptomy, tym większa szansa na spowolnienie rozwoju choroby. To daje nie tylko szansę na lepszy komfort życia chorych i ich bliskich, ale jest też istotnym krokiem w procesie destygmatyzacji chorób otępiennych – mówiła Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Spośród wielu inicjatyw, największym przedsięwzięciem jest stworzenie sześciu Dziennych Domów Pobytu prowadzonych przez wyłonione w konkursie organizacje. Zarząd województwa przyznał na pilotażowe trzy lata ponad 17 mln zł dofinansowania dla tych placówek. Z założenia, pobyt w nich pomoże osobom na początku choroby Alzheimera możliwie jak najbardziej spowolnić jej postęp.

Podopieczni będą mogli skorzystać m.in. z terapii psychologicznej, logopedycznej, stymulacji fizycznej, intelektualnej czy kulturalnej. Posiłki będą ułożone zgodnie z dietą Mind&Dash, która wspiera organizm w zachowaniu sprawności intelektualnej. Chorzy otrzymają profesjonalną pomoc, a ich opiekunowie czas na wytchnienie i zadbanie o siebie oraz wsparcie edukacyjne i psychologiczne

– Sięgaliśmy po najlepsze europejskie wzory, opracowywaliśmy podstawy tych usług społecznych ze specjalistami. Teraz będziemy bacznie przyglądać się efektom. Co roku prowadzona będzie ewaluacja tego projektu i jeśli działania przyniosą efekty, będziemy zabiegać o jego kontynuację – zapowiada Elżbieta Bogucka, zastępca dyrektora ds. społecznych Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Przeczytaj

Reklama


REKLAMA


  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU