REKLAMA

Dlaczego warto używać lusterek? [FILM]

REKLAMA

Właśnie tego uczy płocczanin, który opublikował swój film na portalu YouTube. Jadąc ulicami Płocka, nagrał pewną, wcale nie wyjątkową sytuację…

Jak podają wszelkie podręczniki do nauki prawa jazdy, manewr wyprzedzania jest jednym z najtrudniejszych i najniebezpieczniejszych manewrów wykonywanych w ruchu drogowym. Właśnie dlatego w trakcie jego wykonywania należy zachować szczególną ostrożność. Jak zobaczycie na filmie poniżej, sfilmowany kierowca kompletnie nie zachował ostrożności, więc na wszelki wypadek przypominamy podstawowe zasady.

PowiązaneTematy

Manewr wyprzedzania można podzielić na trzy etapy:

Przygotowanie do wyprzedzania – zanim zaczniemy wyprzedzanie, musimy upewnić się, czy istnieje odpowiednia widoczność na drodze, czy jest odpowiednia ilość wolnego miejsca, a jeśli wyprzedzamy na drodze jednopasmowej, czy zdążymy wyprzedzić pojazd zanim z naprzeciwka nadjedzie inny pojazd. Koniecznie zerknijmy w lusterku wstecznym lub bocznym, czy pojazd jadący za nami nie rozpoczął już manewru wyprzedzania oraz czy kierujący jadący przed nami nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania, zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu.

Wyprzedzanie – jadąc obok pojazdu wyprzedzanego należy uważać, aby zachować bezpieczną odległość. Przepisy mówią, że od pojazdu jednośladowy lub kolumny pieszych odległość w takim przypadku musi wynosić co najmniej 1 metr. Uwaga, kierunkowskaz powinien już być wyłączony.

Zachowanie po wyprzedzeniu – ostatnia faza manewru polega na włączeniu prawego kierunkowskazu, upewnieniu się, że przy zjeżdżaniu w prawo przed pojazd wyprzedzany nie zajedziemy mu drogi i zjechaniu w prawo, a następnie wyłączeniu kierunkowskazu.

Co prawda, manewr wyprzedzania może objąć więcej niż jeden pojazd naraz, wówczas jednak szczególnie należy zwrócić uwagę, czy możemy to wykonać bezpiecznie. A kiedy to my jesteśmy wyprzedzani? No właśnie, nie wolno wówczas przyspieszać, zarówno w momencie gdy jesteśmy wyprzedzani, jak i bezpośrednio po wyprzedzeniu. Jeśli kierujemy pojazdem wolnobieżnym, ciągnikiem rolniczym i pojazdem bez silnika, powinniśmy zjechać możliwie jak najbliżej prawej krawędzi jezdni lub na pobocze (jeśli jest to możliwe), a w razie potrzeby zatrzymać się. No i bezwzględnie nie wolno nam zrobić tego, co uczynił jeden z kierowców na filmie, do którego link podesłał nam czytelnik…