sobota, 2 lipiec, 2022
  • Reklama na portalu i w gazecie
  • Kontakt z redakcją
  • Polityka Prywatności
PetroNews
  • Start
  • Płock
    • Bezpieczeństwo
    • Polityka i Politycy
    • Sport
    • Informacje
    • Rozrywka i Wydarzenia
    • Tylko u Nas
  • Powiat
  • Dyskusje
  • Gazety
  • Kontakt
  • Reklama
  • Więcej
    • Ogłoszenia
    • SocialMedia
No Result
View All Result
PetroNews

REKLAMA
Home Informacje Biznes i Gospodarka

Dlaczego płacimy za paliwa tak dużo? Co wpływa na ich cenę?

przez Agnieszka Stachurska
10 czerwca 2022
183
SHARES
Podziel się na FacebookuUdostępnij na Twitterze
REKLAMA

Ceny paliw w Polsce biją rekordy. Wydatek podczas tankowania samochodu jest już mocno odczuwalny dla kieszeni przeciętnego kierowcy. Odpowiadamy na pytania, jakie otrzymaliśmy od naszych czytelników – użytkowników aut.

Co ma wpływ na obecne ceny paliw?

  • cena surowca, czyli ropy naftowej,
  • wybuch wojny w Ukrainie,
  • kursy walut, czyli płatności w dolarach za zakup ropy,
  • sprowadzanie do Polski gotowych paliw z zagranicy,
  • rosnące koszty produkcji – na przykład konieczność dodawania biokomponentów,
  • wzrost kosztów funkcjonowania stacji,
  • wyższy popyt, niż podaż paliw.

Dlaczego paliwo dla Polaków nie może być np. po 4 zł?

Ceny hurtowe paliw (zarówno w Polsce, jak i w całej Europie) są ustalane w oparciu o notowania gotowych produktów paliwowych, czyli benzyny, diesla i LPG – na międzynarodowym rynku ARA (Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia). Notowania paliw zależą od sił rynkowych, czyli relacji pomiędzy podażą a popytem. Obniżenie cen hurtowych w Polsce spowodowałoby wzrost eksportu paliw z Polski do innych krajów, gdzie paliwo jest droższe. Jest to w dodatku sytuacja abstrakcyjna, ponieważ przepisy antymonopolowe nakazują hurtową sprzedaż paliw w zbliżonych cenach dla wszystkich uczestników rynku.

PowiązaneTematy

Płock chce kupić 34 autobusy wodorowe. Skąd weźmie na to pieniądze?

Zawody jeździeckie w Łącku. Zaplanowano sporo atrakcji dla widzów!

W ORLENIE będą ćwiczenia pożarnicze. Mogą zawyć syreny alarmowe

WOPR już strzeże kąpieliska w Grabinie [FILM, ZDJĘCIA]

Dlaczego ceny paliw ciągle rosną? Przecież baryłka kosztuje tylko 100 dolarów?

Nie jest to prawdą. Po agresji Rosji na Ukrainę cena ropy przekroczyła 120 USD za baryłkę, a do tego wzrósł też kurs dolara. Obecnie baryłka ropy kosztuje ok. 121 USD (dane na 08.06.2022), a za dolara, według średniego kursu NBP, płacimy już 4,29 zł (08.06.2022). Wzrost cen ropy od początku lutego wynosi już ponad 30%. Dolar zdrożał w tym czasie o blisko 7,8%.

Dolar jest walutą wykorzystywaną do kupna baryłek ropy, z której później wytwarza się paliwo w Polsce. Za paliwo na stacjach płacimy więc w złotówkach, ale za potrzebną do jego produkcji ropę naftową trzeba płacić w dolarach.

Ważne!
Chociaż benzyna i olej napędowy są wytwarzane z ropy naftowej, to różnią się zastosowaniem. Wie to każdy, kto przez przypadek wlał do diesla Pb95. Po prostu benzyna nie nadaje się do napędzania silników diesla, a silniki benzynowe nie będą pracować na oleju napędowym.

Popyt na benzynę tworzą głównie samochody osobowe i lekkie samochody dostawcze, a na diesla ciężki transport, maszyny i pojazdy rolnicze oraz przemysłowe. Ropę naftową zużywają jedynie rafinerie. Dlatego przeniesienie ceny ropy na ceny paliw nie jest proporcjonalne.

Wszystkie te czynniki wpływają na kształtowanie się cen paliw w Polsce i Europie. Do tego dochodzą też rosnące koszty frachtu, czyli transportu paliw drogą morską (wzrost o ok.70%) oraz ceny energii i gazu, potrzebnych do produkcji paliw.

Dlaczego ceny paliw nie są dostosowane do zarobków? Niemiec zarabia dużo więcej, a płaci tylko trochę więcej.

Zarówno benzyną, jak i olejem napędowym handluje się na międzynarodowych giełdach. To, w jaki sposób zmieniają się ich ceny na stacjach paliw, zależy od popytu (zapotrzebowania i możliwości kupna) oraz podaży (produkcji, zależnej od możliwości i chęci dostawców). Na rynku paliw (zgodnie z obowiązującymi zasadami) popyt na paliwa musi być równoważony z ich podażą.

Jednak ze względu na wojnę, podaż paliw uległa zmniejszeniu (bo sankcje na Rosję i rosyjskie embargo spowodowały zmniejszenie ilości paliw na rynku europejskim). Dodatkowo, w sezonie wiosenno-letnim jeździmy więcej. Popyt jest więc duży, a podaż mniejsza. Naturalną tego konsekwencją jest wzrost cen.

I teraz najważniejsze – cena z międzynarodowych rynków wprost przenosi się do Polski.

Dzieje się tak, ponieważ nasz kraj importuje istotną część paliw właśnie z międzynarodowych rynków. To dlatego ceny w Europie są porównywalne, bez względu na to, ile zarabiają mieszkańcy poszczególnych krajów.

Czy w Polsce faktycznie są najwyższe wzrosty cen?

Cena paliw w dolarach amerykańskich (jednakowa dla wszystkich rafinerii) ustalana jest przez rynek ARA. To właśnie do tej ceny nawiązują krajowe ceny hurtowe. Uwzględniają one kursy walut do dolara oraz koszty transportu i ubezpieczenia dostawy do bramy rafinerii.

W Polsce mamy obecnie jedne z najniższych cen paliw w Unii Europejskiej. Za litr benzyny PB95 mniej płacą tylko kierowcy w Bułgarii, Słowenii i na Węgrzech. W przypadku oleju napędowego, obecnie taniej jest tylko na Węgrzech.

Średnie ceny Pb95 w Europie (stan na 08.06.2022) źródło: https://www.e-petrol.pl/notowania/rynki-zagraniczne/stacje-paliw-europa/pb95
Średnie ceny ON w Europie (stan na 08.06.2022), źródło: https://www.e-petrol.pl/notowania/rynki-zagraniczne/stacje-paliw-europa/on

Czy PKN ORLEN zwiększył marżę, aby odrobić straty?

1. Ceny paliw w niewielkim stopniu zależą od producenta

Jak wskazywaliśmy powyżej, ceny paliw na stacjach zależą głównie od tego, jaka jest sytuacja na międzynarodowych rynkach, a nie od producenta. A obecnie jest ona wyjątkowo trudna. Wojna w Ukrainie spowodowała praktycznie odcięcie importu paliw z Rosji do Unii Europejskiej. Paliwa są nadal potrzebne, więc tę lukę trzeba uzupełnić, kupując paliwa na zachodzie. Płacimy więc teraz dodatkowo za koszt transportu, a to wpływa bezpośrednio na ceny paliw zarówno w hurcie, jak i na stacjach.

O ile więcej kupujemy paliw z zachodu? Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Polską Organizację Przemysłu i Handlu Naftowego, w pierwszym kwartale tego roku zakupiono łącznie 8,2 mln m3 paliw, czyli o około 825 tys. m3 więcej, niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Mówiąc inaczej, z importu pochodziło prawie 3,4 mln m3 paliw, które kupili polscy kierowcy.

Jest więc oczywistym, że wojna w Ukrainie mocno wpłynęła na rynki ropy i paliw. Rynki energetyczne, szczególnie w Europie, balansują na krawędzi poważnych wstrząsów po inwazji Rosji na Ukrainę, a obecnie jeszcze nie wiadomo, jak duży będzie to ostatecznie wpływ.

2. Na marże modelowe żadna pojedyncza rafineria nie ma wpływu

Marże modelowe są wyznaczane przez globalny rynek, a to oznacza, że PKN ORLEN nie ma możliwości, by w jakikolwiek sposób ją obniżać bądź podnosić. Zaznaczmy przy tym, że modelowa marża nie jest wskaźnikiem finalnego zarobku koncernu, czy też cen paliw na stacjach. Pokazuje ona różnicę pomiędzy notowaniami cen surowca, a cenami gotowych produktów notowanych na globalnych rynkach ropy naftowej i paliw.

3. Produkcja i sprzedaż paliw w Polsce to jedynie 18% zysku ORLENU

Kierowcy, którzy nie są (bo i nie mogą być) specjalistami rynku paliwowego, twierdzą, że wyższa marża hurtowa prowadzi do znacznego zwiększenia zysków Koncernu. Nie jest to prawdą. W pierwszym kwartale 2022 roku zaledwie 18% zysku operacyjnego PKN ORLEN pochodziło z produkcji i sprzedaży paliw w Polsce. Pozostałe zyski to przede wszystkim sprzedaż produktów petrochemicznych, produkcja i dystrybucja energii elektrycznej oraz produkcja i sprzedaż paliw na rynkach zagranicznych.

Dlaczego ORLEN nie obniży cen dla klientów indywidualnych?

W marcu 2022 roku PKN ORLEN dwukrotnie obniżał ceny paliw na swoich stacjach. 14 marca ceny benzyny spadły o 20 gr/l, a oleju napędowego o 34 gr/l. Już dwa dni później, tj. 16 marca – wprowadzone zostały kolejne obniżki: 20 gr/l w przypadku ON i 15 gr/l. w przypadku PB95.

W grudniu 2021 roku i w styczniu 2022 roku w ramach Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej 2.0 zostały obniżone stawki akcyzy na paliwa. Od lutego br. polski rząd obniżył też stawki VAT na paliwa z 23 do 8%. Łączny poziom akcyzy i opłaty paliwowej w Polsce jedynie nieznacznie przekracza poziomy minimalne (wyznaczone przez dyrektywy unijne), a w zakresie ON jest praktycznie na minimum unijnym. Kraje członkowskie Unii Europejskiej, w tym Polska, mają określone minimalne poziomy akcyzy, które są sztywne.

Należy jednak wziąć pod uwagę, że ORLEN jest spółką, która musi zarabiać. Musi, ponieważ inaczej upadnie. A co stanie się, jeśli Polski Koncern Paliwowy upadnie? Na rynek paliw wkroczą inne firmy, prywatne, które w żaden sposób nie będą kierować się oczekiwaniami Polaków, lecz czystym biznesem i chęcią jak największego zarobku.

Podsumowując – to napięta sytuacja rynkowa powoduje, że ceny nie tylko ropy, ale przede wszystkim gotowych paliw na światowych rynkach poszybowały w górę. W obawie o nagłe odcięcie dostaw ropy, wielu traderów zaczęło masowo kupować paliwa, a to przełożyło się na wzrost cen na rynkach i docelowo na stacjach paliw w całej Europie.

Miejmy nadzieję, że – jak podpowiadają eksperci z branży paliwowej – ceny paliw będą się z czasem stabilizować. Nikt w tej chwili nie może jednak przewidzieć jak będzie przebiegał ten proces. Bardzo dużo zależy od rozwoju sytuacji w Ukrainie…

Share73Tweet46
Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Płock chce kupić 34 autobusy wodorowe. Skąd weźmie na to pieniądze?
Biznes i Gospodarka

Płock chce kupić 34 autobusy wodorowe. Skąd weźmie na to pieniądze?

29 czerwca 2022
Mistrzostwa znów w Łącku. Jak oceniana jest nowa inwestycja Stada Ogierów? [FILM, ZDJĘCIA]
Wydarzenia

Zawody jeździeckie w Łącku. Zaplanowano sporo atrakcji dla widzów!

28 czerwca 2022
W ORLENIE będą ćwiczenia pożarnicze. Mogą zawyć syreny alarmowe
Bezpieczeństwo

W ORLENIE będą ćwiczenia pożarnicze. Mogą zawyć syreny alarmowe

26 czerwca 2022
WOPR już strzeże kąpieliska w Grabinie [FILM, ZDJĘCIA]
Rodzina i Społeczeństwo

WOPR już strzeże kąpieliska w Grabinie [FILM, ZDJĘCIA]

25 czerwca 2022
Pokaż Więcej

Komentarze 44

  1. Krakus says:
    2 tygodnie temu

    W Polsce cena paliwa jeszcze w normie porównując inne państwa. ..Ale POparancom i lewakom.ubekom.resortowym ludzikom cena 4zł za dużo. ..dzwonić do Merkel i Putina z reklamacja..

    Odpowiedz
    • nie chlaj tyle says:
      2 tygodnie temu

      a jak chlasz to odstaw internet bo od twojego bełkotu oczy szczypią

      Odpowiedz
  2. Mieszkaniec says:
    3 tygodnie temu

    Ludzie co wy za głupoty piszecie… Kto wam wykupi paliwo? Żeby przysłowiowy Niemiec czy inny mógł paliwo kupić w większej ilości u nas to musi podatki zapłacić od tego w swoim kraju w euro co jest nieopłacalne.
    Względem zarobków mamy najdrożej w Europie bo na zachodzie nikt nie płaci 8 euro za paliwo a to trzeba tak przeliczać a wy przeliczanie zachodnie ceny na złotówki.
    Mieszkasz w Niemczech czy innym kraju zachodnim to paliwo masz za 2 euro przykładowo a nie za 8 i płacisz grosze względem zarobków. Mając w zaokrągleniu paliwo po 2 euro to płacisz za 60l. 120 euro czyli powiedzmy musisz na to pracować jeden dzień albo pół dnia. W Polsce za te same paliwo zapłacisz 8x60l=480zl czyli ile musisz pracować ? Oczywiście jeden też powie że jeden dzień drugi dwa ale inny musi pracować tydzień na te 60l. A drugi temat to przeciez pieniądze z Orlenu rozpływają się na różne kierunki a teraz jeszcze trzeba sąsiadów ze wschodu wspierać, w Płocku jest potężna inwestycja na kombinacie robiona, prezes chce CPK budować też pieniądze potrzebne i to jakie? A z czego to wszystko? Między innymi z Orlenu. Firma nr1 do dojenia kasy na wszystkie cele.

    Odpowiedz
  3. Aeiouy says:
    3 tygodnie temu

    Miłość do pis kosztuje

    Odpowiedz
    • Dominik says:
      3 tygodnie temu

      Każda miłość kosztuje, a ta bez wzajemności podwójnie, ale tu jak u kacapow, polowa zaślepiona ideologią 😬
      A od jutra i tak wszyscy za te 20-30 zl na godzinkę :)

      Odpowiedz
  4. Sami sie ... says:
    3 tygodnie temu

    Nie zgadzam się, cena naprawdę niska, pomagamy, chyba najwiecej braciom z Ukrainy i patrz paliwo cały czas najtańsze w Europie🤣, kolega mi mowi ze w Niemczech zarabia w dpd 18e(84zl) na godzine, i ze ceny w sklepach juz podobne jak u nas, ale nie ma czego zalowac, tam podobno normalnie homo po ulicach chodzą, w szkole edukują o seksie, uczą dzieci tolerancji, nie ma Religi w szkole, to dla nas Prawdziwych Polaków Za Dużo

    Odpowiedz
  5. Polak says:
    3 tygodnie temu

    Winę ponosi niepolski rząd , który celowo krok po kroku doprowadzi w Polsce do katastrofy!
    Już wszyscy zapomnieli że były lockdown-y?! Ceny paliw i inflacja biły rekordy przed rokiem rozpoczęciem wojny,to tylko zasłona dymna dla rządu żeby zrzucić winę za swoję działania.
    Drukowanie pieniądzy bez pokrycia, socjal , tarcze anty …
    I jeszcze tetaz gwóźdź do trumny miliony Ukraińców na utrzymaniu! Jaki inny kraj zgodził by się na utrzymywanie takiej rzeszy ludzi???
    Jako jedyni dajemy sprzęt wojskowy bezpłatnie!!! A Ukraińcy masowo go kradną i sprzedają….
    Koniec tego kraju już nie ma. To już będzie ostatni rozbiór Polski

    Odpowiedz
  6. Adasp says:
    3 tygodnie temu

    Artykuł ma na celu jawnie ochłodzenie głów przed planowanym strajkiem.

    Odpowiedz
  7. Biedak says:
    3 tygodnie temu

    Dobrze byłoby żeby w Polsce też było tańsze paliwo dla Polaków.

    Odpowiedz
  8. Anonim says:
    3 tygodnie temu

    i oczywiście w Płocku są wyższe ceny niż w tabelce, dziękujemy za szpital onkologiczny, przyda się

    Odpowiedz
  9. Cogito.... says:
    3 tygodnie temu

    Sankcje spowodowały wzrost cen ropy na świecie. Kto w takim razie korzysta, a kto traci?.Czy skutek nie jest czasem odwrotny od zamierzonego? A może i nie. Jak to mawiali Rzymianie – ten uczynił kto skorzystał.

    Odpowiedz
    • ERGOsum says:
      3 tygodnie temu

      Skorzystał każdy za kogo Ukraina osłabia Rosję. Czyli my jesteśmy winni?
      Cytaty nie zawsze mają sens i są odpowiedzią na wszystko

      Odpowiedz
      • Cogito... says:
        3 tygodnie temu

        O ile osłabia,a nie wzmacnia. Należy pamiętać, że to co nie zabija to wzmacnia.

  10. Łolaboga says:
    3 tygodnie temu

    Duraczenie na zlecenie.

    Odpowiedz
    • Dany says:
      3 tygodnie temu

      Ekspert z FB :)
      Ale nieźle mówisz po Polsku.

      Odpowiedz
      • Łolaboga says:
        3 tygodnie temu

        A ty słabo piszesz po polsku

  11. Dawid says:
    3 tygodnie temu

    Najlepsze jest to że teraz będzie protest j w ramach protestu będą kupować paliwo :) Za drobne, powoli ale jednak :)
    Ludzie są tak zmanipulowani że pod wodzą polityka czy tam prezesa spółki miejskiej od Don Andrzeja czy jedno i drugie jadą kupować paliwo bo myślą że dzięki temu będzie dla nich jutro po 3 zl,
    To nie żart. Jadę zobaczyć tych geniuszy :) To muszą być wybitne jednostki :))) Chcecie protestować? Kupujcie paliwo w innym kraju. Ja wiem że jest drożej ale jak protest to protest. hahahaha

    Odpowiedz
    • Daro says:
      3 tygodnie temu

      Towarzystwo wzajemnej partyjnej adoracji. Jeszcze tylko brakuje tam radia ratuszowego i wyborczej
      oczywiście jako przypadkowych przechodniów popierających protest

      Odpowiedz
  12. Ta władza says:
    3 tygodnie temu

    przez Kaczo.a nienawidzi Kremla (za Smoleńsk). Ale mnie to zwisa i powiewa. Ja chcę żyć w normalnym kraju, który umie się dogadać z sąsiadami.

    Odpowiedz
    • Wiadomo says:
      3 tygodnie temu

      Przyjazna sąsiadka zawsze się przyda😉

      Odpowiedz
    • Dany says:
      3 tygodnie temu

      Kochasz Rosję i Niemcy. Kochaj dalej.- ja wolę mieszkać w kraju który ma własne zdanie a nie jak d wołowa idzie jak mu wskażą

      Odpowiedz
      • Hura!!! says:
        3 tygodnie temu

        Lepiej włazić jankesom!!!

      • Ta władza says:
        3 tygodnie temu

        A gdzie piszę o kochaniu??? Czytaj z elementarnym zrozumieniem. Ja mówię o normalnych stosunkach

      • Rabbi says:
        3 tygodnie temu

        Zaprawdę powiadam wam miłujcie nieprzyjaciły swoje.

      • Szary says:
        3 tygodnie temu

        Czyli cofnijny się do 39. Ty chcesz mieć normalne stosunki z Hitlerem… Żydzi te z wierzyli że można milczeć i będą dobre stosunki z Niemcami. Teraz masz Putina. Myśl troche

  13. Uwaga says:
    3 tygodnie temu

    cenzura

    Odpowiedz
    • Grazyna says:
      3 tygodnie temu

      Najwięcej o cenzurze krzyczy ten co potrafi tylko bluzgać i obrażać ludzi a potem się dziwi że znika.
      Pewnie partyjniak

      Odpowiedz
      • Uwaga says:
        3 tygodnie temu

        tak KONFEDERATA

  14. wolnośc says:
    3 tygodnie temu

    Chyba komentarze nie docierają na tą stronę ?? Facebook juz usuwaja albo wyłączaja bo widac jak ludzie widzą ten cały artykuł gdzie jest oderwany od rzeczywistości i chcą z ludzi robić wariatów. A mówia o wojnie?? a kto karze odcinac się od Rosji ?? ta wojna jest sponsorowana przez USA i inne wielkie elity a karzą płacić nam zwykłym ludziom. A nasz rząd popiep… sam decyduje co jest dobre dla nas ?? sponsorując Ukrainę, wywalając na różne benefity i plusy gdzie nie stać , inflacja rośnie a oni kłamią jak pinokio.

    Odpowiedz
    • Marta says:
      3 tygodnie temu

      trudno aby nie usuwali jak ludzie nie potrafią bez bluźbierstw pisać publicznie.
      Wstyd mi normalnie jak czytam takie komentarze

      Odpowiedz
    • M says:
      3 tygodnie temu

      Kto karze odcinać się od Rosji?

      Przyzwoitość

      Odpowiedz
      • Anna says:
        3 tygodnie temu

        przyzwoitość a przede wszystkim Konstytucja RP nakazuje rządzącym dbać przede wszystkim o dobrostan obywateli polski ,przyzwoitość nakazuje aby politykę energetyczną polski tworzyć w Warszawie a nie w kijowie ,przyzwoitością nie nakarmisz się i nie ogrzejesz ,dlatego zanim zaczniesz używać tego słowa pomyśl o osobach ,które w tej chwili zbierają chrust bo węgla nie ma ,a jeśli będzie to i tak nie będą mieli pieniędzy aby go kupić bo kogo stać na węgiel po tys za tonę ?,embargo na węgiel z Rosji spowodowało wzrost ceny tony o ponad 1 tys w ciągi kilku tygodni a to nie koniec ,embargo na ropę już się przekłada na cenę np chleba ,dlatego zanim użyjesz słowa przyzwoitość okaż trochę empatii ,dla rodaków ,którzy w przeciwieństwie do Ciebie nie mają nieograniczonych środków na utrzymanie

  15. Jak Orban says:
    3 tygodnie temu

    nie walczy z Putinem, to paliwo ma tańsze o 40%. Pajacowaliśmy w 1939r., pajacujemy i teraz.

    Odpowiedz
    • DanPa says:
      3 tygodnie temu

      Brak elementarnej wiedzy
      Węgry 100% paliw mają w oparciu o rosje.
      Nie mogą zrobić ruchu bonsai uwiązani
      Paliwa nie ma tańszego a tańsze jest jedynie dla obywateli Węgier co oznacza złamanie miliona przepisów z zakresu wolnego rynku. ,spłaca za to olbrzymie kary.
      A pisanie putin z wielkiej litery to już nie skomentuje.

      Odpowiedz
      • Srull says:
        3 tygodnie temu

        Elementarna wiedzą jest to że nazwisko piszemy z dużej litery.

      • Hehehe says:
        3 tygodnie temu

        Nie ma paliwa tańszego tylko jest tańsze.

      • DanPa says:
        3 tygodnie temu

        Dla obywateli spoza Węgier jest droższe niż w Polsce

  16. stop pis says:
    3 tygodnie temu

    jak podajecie ceny paliwa w przeliczeniu na pln to podajcie tez najniższą pensję w przeliczeniu na pln np…
    albo ile litrów można kupić za wypłatę w danym kraju

    Odpowiedz
    • Max says:
      3 tygodnie temu

      Wejść na artykul, nie przeczytać i skomentować :) Co ma pensja do ceny?
      Kupując mieszkanie czy samochód też mówisz że jesteś biedny więc ma być tanio?

      Odpowiedz
    • Razor says:
      3 tygodnie temu

      Ale wiesz że paliwa są handlowanie na giełdzie? Orlen może zrobić po 6 zł i wtedy np. USA wykupi 100% paliw z Polski i już. Może zrobić po 6.5 i wtedy Niemcy wykupią wszystko na raz.
      Jak bardzo trzeba nie ogarniać aby takie rzeczy trzeba było wyjaśniac ?

      Odpowiedz
      • Anonim says:
        3 tygodnie temu

        ale wiesz, że orlen nakładając niższe marże na stacjach, nie sprzedaje paliw na giełdzie?

      • Zibi says:
        3 tygodnie temu

        Orlen na paliwie zarabia 7 groszy na litrze. O ile ma ci obniżyć aby cokolwiek zarobić a ty abyś odczuł? O 3 grosze? Co ci to da?

      • Anonim says:
        3 tygodnie temu

        ropa z przeliczenia z baryłki kosztuje 3,30 pln

    • AAAAAAA says:
      3 tygodnie temu

      A ile litrów paliwa za średnią krajową mogłeś kupić w 2016 roku, kiedy rządy sprawował niejaki obywatel tusk ???? Poczytaj statystyki, dopiero potem pisz bzdury.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Zderzenie osobówki z pojazdem ciężarowym. Jedna osoba nie żyje, druga w ciężkim stanie
Bezpieczeństwo

Zderzenie osobówki z pojazdem ciężarowym. Jedna osoba nie żyje, druga w ciężkim stanie

1 lipca 2022
Auto wypadło z drogi. Kierowcę wycinano z pojazdu [ZDJĘCIA]
Bezpieczeństwo

Zmarła ofiara wypadku w gm. Brudzeń Duży. Policja przekazała szczegóły zdarzenia

1 lipca 2022
Auto wypadło z drogi. Kierowcę wycinano z pojazdu [ZDJĘCIA]
Bezpieczeństwo

Auto wypadło z drogi. Kierowcę wycinano z pojazdu [ZDJĘCIA]

1 lipca 2022
Temperatura do 34 st. i burze z gradem. Niebezpieczna prognoza na początek weekendu
Bezpieczeństwo

Temperatura do 34 st. i burze z gradem. Niebezpieczna prognoza na początek weekendu

1 lipca 2022
Włoska przygoda płockich uczniów dzięki programowi ERASMUS+
Nauka i Edukacja

Włoska przygoda płockich uczniów dzięki programowi ERASMUS+

1 lipca 2022
Pościg za motocyklistą. Uciekał przed policją
Bezpieczeństwo

Kolejne dwa wypadki z udziałem motocyklistów. Kto zawinił?

30 czerwca 2022
W Płocku powstały trzy nowe hotele. Będą miały wyjątkowo ważnych gości
Rodzina i Społeczeństwo

W Płocku powstały trzy nowe hotele. Będą miały wyjątkowo ważnych gości

28 czerwca 2022
Nie żyje motocyklista. Jeździł po placu parkingowym
Bezpieczeństwo

Nie żyje motocyklista. Jeździł po placu parkingowym

28 czerwca 2022
Pokaż Więcej

Reklama


REKLAMA
  • Start
  • Płock
  • Powiat
  • Dyskusje
  • Gazety
  • Kontakt
  • Reklama
  • Więcej

© 2018 Sentra Media - Nasza Polityka Prywatności.

No Result
View All Result
  • Strona Główna
  • Bezpieczeństwo
  • Polityka i Politycy
  • Rozrywka i Wydarzenia
  • Sport
  • Tylko u Nas
  • Warto przeczytać!
  • Reklama w mediach
  • Kontakt

© 2018 Sentra Media - Nasza Polityka Prywatności.

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU
  • Nasza strona używa plików cookies. Zaakceptuj przez kliknięcie lub przewiń stronę. Akceptuje