REKLAMA

Czytelniczka: Dlaczego w Płocku nadal nie ma porodów rodzinnych?

REKLAMA

Poród to wyjątkowy czas dla obojga rodziców. Przyjście na świat dziecka scala związek, a dla rodzącej kobiety obecność męża czy partnera jest niezwykle ważna. Epidemia koronawirusa spowodowała czasowe wstrzymanie porodów rodzinnych. W płockim szpitalu zakaz obowiązuje nadal, choć opinie NFZ w tej sprawie jest jednoznaczna.

– Chciałam prosić o interwencję w sprawie porodów rodzinnych w Szpitalu Św. Trójcy w Płocku – napisała do nas czytelniczka. – Nie reagują na żadne wiadomości, zasłaniają się wirusem, co jest kompletną bzdurą, ponieważ konsultanci medyczni oraz NFZ wydali w tej sprawie oświadczenie, a szpital odbiera prawo ojcom do obecności przy porodzie czy zobaczenia dziecka zaraz po narodzeniu – tłumaczy płocczanka, przesyłając link do zarządzenia, jakie wydał NFZ.

Faktycznie, zgodnie z opublikowaną 10 lipca informacją Narodowego Funduszu Zdrowia, osoba towarzysząca ma prawo uczestniczyć w porodzie rodzinnym, mimo epidemii COVID-19.

– Prezes NFZ przeznaczył dodatkowe środki finansowe dla świadczeniodawców na udzielanie świadczeń w podwyższonym reżimie sanitarnym – tłumaczy w komunikacie NFZ.

Zgodnie z zarządzeniem z 8 lipca br., w sprawie zasad sprawozdawania oraz warunków rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, wprowadzono mechanizm, który umożliwia przekazanie świadczeniodawcom dodatkowych środków finansowych na udzielanie świadczeń w podwyższonym reżimie sanitarnym.– Środki te powinny być wykorzystane na zorganizowanie i zapewnienie pacjentom świadczeń medycznych w bezpiecznych warunkach, m.in. na środki ochrony osobistej dla osoby towarzyszącej podczas porodu. Szacowany wzrost wyceny grup dedykowanych porodom wyniesie ok. 100 zł – informuje NFZ.

Jak podkreśla, nieuzasadnione i nieracjonalne jest żądanie świadczeniodawców wykonania testu PCR w kierunku COVID-19 przez osoby towarzyszące, na 5 dni przed porodem, ponieważ poród jest – co do zasady – zdarzeniem nieplanowanym. Nie można też zażądać od osoby towarzyszącej wyniku testu na koronawirusa. Według NFZ, jeśli świadczeniodawca (czyli szpital) odmawia osobie towarzyszącej uczestniczenia w porodzie z powodu niedostarczenia wyniku testu na COVID-19, należy to zgłosić jako nieprawidłowość do Rzecznika Praw Pacjenta lub oddziałów wojewódzkich NFZ.

Mimo takiego stanowiska NFZ, odpowiedź, jaką uzyskaliśmy z miejskiego szpitala, jest jednoznaczna.

– Decyzja, dotycząca wznowienia porodów rodzinnych, należy każdorazowo do kierownika podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych, w tym konkretnym przypadku do Dyrektora ds. Lecznictwa Szpitala Świętej Trójcy – przekazał nam Paweł Sobieski, Dyrektor ds. Lecznictwa. – Jest to niezwykle odpowiedzialna decyzja, do podjęcia której należy się starannie przygotować. Ze względu na sytuację epidemiologiczną, porody rodzinne w Szpitalu Świętej Trójcy nadal pozostają zawieszone do odwołania. Prowadzimy działania, zmierzające do ich przywrócenia w przyszłości, tj. wtedy, kiedy będzie możliwe zapewnienie pełnego bezpieczeństwa rodzącym Pacjentkom i ich dzieciom – zaznacza Dyrektor ds. Lecznictwa w płockim szpitalu.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU