poniedziałek, 18 Luty, 2019
Kontakt
  • Polityka Prywatności
  • Dyskusje Czytelników
PetroNews

REKLAMA
  • Social Media
  • Ogłoszenia Drobne
  • Wybierz Temat
    • Bezpieczeństwo
    • Polityka
    • Sport
    • Wydarzenia
    • Powiat Płocki
    • Tylko u nas
  • Wydanie Papierowe
Reklama
No Result
View All Result
  • Social Media
  • Ogłoszenia Drobne
  • Wybierz Temat
    • Bezpieczeństwo
    • Polityka
    • Sport
    • Wydarzenia
    • Powiat Płocki
    • Tylko u nas
  • Wydanie Papierowe
Kontakt
Reklama
No Result
View All Result
PetroNews
No Result
View All Result
Strona Główna Informacje Zdrowie i uroda

Czy w Płocku powstanie w końcu ośrodek onkologiczny?

przez Magda Grodecka
19 stycznia 2017
43
REAKCJI
Podziel się na FacebookuUdostępnij na Twitterze

Spotkanie w sprawie zdrowia mieszkańców Płocka odbyło się w środę w Izbie Lekarskiej w Płocku. Wzięli w nim udział przedstawiciele różnych instytucji i środowisk. Znaleźli się wśród nich m.in. reprezentanci urzędu miasta, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, urzędu marszałkowskiego, WOMP-u, NFZ, Orlenu, szefowie płockich szpitali i uczelni wyższych, konsultant wojewódzki ds, chorób płuc, starosta gostyniński, poseł Marek Opioła i inni. 

REKLAMA

– Atmosfera w kraju związana z zanieczyszczeniem powietrza powoduje, że powinniśmy zainteresować się niepokojem mieszkańców – rozpoczął spotkanie w Izbie Lekarskiej jej prezes, dr Jarosław Wanecki. Dodał, że w lipcu 2013 roku obiegła Płock informacja, iż w Płocku ma powstać ośrodek onkologiczny. Podkreślił, że również od tego samego roku współpracuje z Izbą w kwestiach związanych ze zdrowiem płocczan Artur Jaroszewski, który nie jest lekarzem, ale zajmuje się tą tematyką.

PowiązaneTematy

Od grudnia nie będzie papierowych zwolnień. ZUS zaprasza na szkolenie

Na Winiarach mniej łóżek dla pacjentów. „Poprawi to komfort”

Reportaż o śmierci w płockim szpitalu. Dlaczego nie żyje 15-latka?

190 milionów dla subregionu płockiego. Będzie modernizacja szpitala!

– Od tego czasu odbywały się debaty i konferencje na temat, czy w Płocku jest większa zachorowalność na nowotwory, niż w innych ośrodkach. Na spotkaniach mówiliśmy o wpływie na zdrowie przemysłu, paleniu papierosów, niskiej emisji i innych źródłach zanieczyszczenia powietrza – mówił prezes Izby. – 25 października ubiegłego roku mieszkańcy wyszli na ulice miasta i nazwali to po swojemu – przypomniał protest przeciw Orlenowi. – Pomyśleliśmy, że warto wszystkie nitki zebrać i zorganizować spotkanie, aby podjąć konkretne decyzje – mówił dr Wanecki. Wypomniał zebranym, że na podobny apel w listopadzie nie odpowiedział dosłownie nikt. – Spotkał się ze mną prezydent, ale w sprawie zupełnie innych projektów – stwierdził prezes Izby. Dodał, że zanieczyszczenie powietrza jest problemem nie tylko Płocka, ale także sąsiednich miast i powiatów.

Dr Wanecki opowiadał o wizycie u Jerzego Radziwiłła, ministra zdrowia. – Byłem przekonany, że będzie to wizyta kurtuazyjna, a minister czekał na mnie i prezydenta w towarzystwie specjalistów. Był przygotowany – mówił prezes Izby. Dodał, że minister obiecał pomóc miastu w działaniach, jak tylko pojawią się projekty ze strony Płocka. Minister stwierdził, iż miasto potrzebuje spojrzenia z punktu widzenia dodawania lub mnożenia czynników ryzyka oraz że jest czarną plamą, ze względu m.in. na obecność Orlenu, a białą ze względu na brak radioterapii.

Prezes Izby wskazał na konieczność utworzenia w Płocku wieloprofilowego ośrodka onkologicznego. Wyraził też nadzieję na możliwość utworzenia w Płocku wydziału lekarskiego. Podkreślał, że nie chodzi wyłącznie o kwestie związane z chorobami nowotworowymi, ale ze wszystkimi schorzeniami.

– Zdrowie, to zdrowie – skonkludował. – Przestańmy się kłócić, czy truje komin, czy mój samochód, czy papierosy. Chciałbym, abyśmy zrobili badania masowe i tanie, w celu zdiagnozowania zagrożeń – mówił dr Jarosław Wanecki. – Jest zdefiniowane zagrożenie, to edukujemy w takim kierunku – wyjaśniał cel badań. – Trzeba zaufać wskazaniom stacji. Chciałbym, aby za 48 godzin pojawił się komunikat prasowy z podziałem zadań. Potrzebujemy jednolitego projektu na przyszłość – przekonywał.

Jako pierwszego wywołał do tablicy posła Marka Opiołę. – Chciałbym wiedzieć, która instytucja będzie wiodącą w projekcie. Pieniądze na to są w ramach Unii Europejskiej. Potrzebni są lekarze. Może miasto przyznałoby stypendia na studia, a oni potem podjęliby pracę tutaj, aby zwrócić dług – proponował poseł. – Zdrowie nie ma barw politycznych. W ten projekt wchodzę jako Marek Opioła – deklarował.

Artur Jaroszewski, przewodniczący rady miasta, mówił o zachorowaniach na nowotwory. – Jesteśmy liderem wśród powiatów grodzkich, jeśli chodzi o liczbę zgonów na nowotwory – informował. – Zgadzam się, że palenie szkodzi, że komunikacja szkodzi. Ale nasz stan zdrowia dzisiaj to pokłosie 50 lat działania giganta przemysłowego w mieście – mówił Jaroszewski. Przyznawał jednak, że zakład ma dla rozwoju miasta duże znaczenie. – To nasze szczęście i nieszczęście jednocześnie – stwierdził na koniec wystąpienia.

Swój udział w projekcie zadeklarował także urząd marszałkowski. – My nie potrzebujemy 48 godzin, aby zgłosić swój udział. Poza tym, radni PSL zaproponowali w interpelacji utworzenie antysmogowego programu dla Płocka  – podkreślał Tomasz Kominek, dyrektor delegatury w Płocku.

– W pełni popieramy każdą inicjatywę, mającą na celu poprawę zdrowia mieszkańców – dołączył Roman Siemiątkowski, wiceprezydent Płocka ds. społecznych. Zgłosił akces miasta także w zakresie finansowym.

– Gdy przeczytałem, że Płock jest białą plamą, jeśli chodzi o leczenie onkologiczne, to się zagotowałem i lekarze też do mnie przyszli. Wykrywamy, diagnozujemy i leczymy. Kilka lat temu zaproponowaliśmy kompleksowe rozwiązanie w sprawie zakładu radioterapii. Szkoda, że nie wtedy odbyło się to spotkanie – mówił w emocjach Stanisław Kwiatkowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku. Opowiedział o firmie prywatnej, która chciała zainwestować w zakład radioterapii w sąsiedztwie szpitala, ale nie otrzymała gwarancji kontraktu i zrezygnowała. Jest kolejna zainteresowana firma, ale potrzebuje poparcia. – W lutym podpiszemy umowę, do końca września załatwimy formalności. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to od 1 stycznia 2019 roku w sąsiedztwie WSzZ w Płocku będzie funkcjonował zakład radioterapii – informował dyrektor Kwiatkowski. – Pomóżcie im zdobyć kontrakt – prosił zebranych.

W imieniu PKN Orlen wystąpiła Wioletta Kulpa, delegatka koncernu ds. społeczności lokalnych. – Jesteśmy żywo zainteresowani tematyką dzisiaj poruszaną. Pan prezes Orlenu też jest płocczaninem. Zakład ma świadomość społecznej odpowiedzialności biznesu – mówiła przedstawicielka koncernu. – Mamy świadomość oddziaływania na środowisko i nie wypieramy się tego. Z tego powodu zainwestowaliśmy 6,5 mld zł w działania proekologiczne. Będziemy uczestniczyć w projekcie i go wspierać. Jesteśmy otwarci – zapewniła Wioletta Kulpa.

Dr Jarosław Wanecki zauważył sprawiedliwie, że oprócz Orlenu, są jeszcze inne zakłady i inne przyczyny negatywnego wpływu na środowisko.

Swoje poparcie dla projektu wyrazili także Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy, Narodowy Fundusz Zdrowia i rektorzy płockich uczelni. Każdy obiecał we własnym zakresie i w miarę możliwości włączyć się w projekt. Rektor Maciej Słodki z PWSZ zgłosił nawet akces prowadzenia centrum, jeśli zabrakłoby innych rozwiązań.

Czy spotkanie rzeczywiście coś zmieni? Miejmy taką nadzieję. Potrzebujemy profilaktyki i potrzebujemy gwarancji skutecznego leczenia na każdym poziomie, jeśli profilaktyka zawiedzie.

 

1 of 4
- +
REKLAMA

1. Fot. Magda Grodecka

2. Fot. Magda Grodecka

3. Fot. Magda Grodecka

4. Fot. Magda Grodecka

 

Udostepnij17Tweetuj11Udostepnij4
REKLAMA

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Popularne

RIO: w Staroźrebach brak terminowych opłat, nieprzestrzeganie przepisów, ostrzeżenia od 2013 roku

Jest potwierdzenie – kobieta została zamordowana. Syna zatrzymano

Kibice szczerze o SPR Wisła Płock

W Płocku znaleziono ciało kobiety. Sprawę prowadzi prokuratura

Czy płocki zawodnik wyzwał Romanczuka? Oświadczenie Furmana

Ostatnio Komentowane

RIO: w Staroźrebach brak terminowych opłat, nieprzestrzeganie przepisów, ostrzeżenia od 2013 roku

Płoccy terytorialsi podsumowali ostatni rok i przedstawili plany na przyszłość

Kibice szczerze o SPR Wisła Płock

Czy płocki zawodnik wyzwał Romanczuka? Oświadczenie Furmana

Płock ogłasza żałobę – odwołane imprezy, oflagowane autobusy

Reklama

  • Social Media
  • Ogłoszenia Drobne
  • Wybierz Temat
  • Wydanie Papierowe

© 2018 Sentra Media - Nasza Polityka Prywatności.

No Result
View All Result
  • Strona Główna
  • Kontakt
  • Tylko u nas
  • Bezpieczeństwo
  • Polityka
  • Sport
  • Wydarzenia
  • Reklama w mediach

© 2018 Sentra Media - Nasza Polityka Prywatności.

  • Loading...
    Nowe zasady użytkowania i polityka prywatności PetroNews wchodzą w życie 25 maja 2018 r. Odwiedź naszą Politykę prywatności i plików cookie .