REKLAMA

Czy w Płocku powstanie psi wybieg?

REKLAMA

Można powiedzieć, że należy się to jak… psu buda. Mieszkańcy Płocka nie mają możliwości legalnego i bezpiecznego spuszczenia psiaka w mieście. Psi Uśmiech i Psia Kość – tak zostaną nazwane pierwsze w Płocku wybiegi dla naszych pupili, które mają szanse powstać dzięki projektom złożonym do Budżetu Obywatelskiego. 

Na pomysł takiego wybiegu wpadło Stowarzyszenie Płock Przyjazny Psom. W ramach tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego zostały złożone cztery projekty osiedlowe na budowę takich wybiegów dla psów o wdzięcznej nazwie Psi Uśmiech. Mowa tu o osiedlach Łukasiewicza, Dworcowa, Podolszyce Północ, Podolszyce Południe. Dodatkowo został złożony jeszcze projekt ogólnomiejski, przewidujący budowę psiego placu na terenach przy zalewie Sobótka Miejskiego Centrum Psiej Rekreacji. Miałby się nazywać Psia Kość.

Psi wybieg w Szczecinie w Parku Dendrologicznym fot. PetroNews

Psia Kość, czyli Miejskie Centrum Psiej Rekreacji to projekt ogólnomiejski, przedmiotem którego jest zagospodarowanie terenu przy zalewie Sobótka, poprzez stworzenie miejsca przyjaznego i bezpiecznego dla psów oraz dla ich właścicieli. Wybieg dla psów wpisuje się w tereny przyległe do zalewu Sobótka i będzie miał powierzchnię powyżej 2500 metrów, co jest wystarczającym obszarem, by zwierzęta mogły załatwić swoje potrzeby i bez obawy o bezpieczeństwo ludzi i ich samych, bawić się na ogrodzonym terenie.

Wybieg czynny ma być całą dobę przez cały tydzień, tak, by dostęp do niego miała każda osoba, bez względu na porę. Teren ma być dostępny dla każdej osoby i jej czworonoga. Warunkiem jest jednak bezpieczeństwo i przyjazna atmosfera. Wybieg – w założeniach – będzie ogrodzony z każdej strony, wejść na jego teren będzie można przez dwie śluzy na przeciwległych krańcach terenu, co umożliwi dotarcie z dwóch różnych stron.

Psi wybieg w Szczecinie w Parku Dendrologicznym fot. PetroNews

Śluzy, czyli dwuetapowe przejścia (otwarcie pierwszej furtki, zamknięcie jej i otwarcie następnej) zmniejszą ryzyko, że któryś z psów przebywających na wybiegu ucieknie przez otwartą bramkę. Szerokość furtek będzie dostosowana w ten sposób, by z wybiegu mogły korzystać także osoby niepełnosprawne, poruszające się na wózkach inwalidzkich.

Ogrodzenie wybiegu zostanie zaprojektowane tak, by psy należące do tych bardziej skocznych nie mogły go pokonać. Na terenie wybiegu znajdować się będą lampy oświetleniowe, które po zmierzchu zapobiegną sytuacjom niebezpiecznym i sprawią, że użytkownicy bez strachu o bezpieczeństwo własne i swoich czworonogów będą mogli z nich korzystać nawet nocą. Po obwodzie ogrodzenia mają zostać zamontowane ławki, by właściciel czworonoga mógł odpocząć, podczas gdy jego pupil będzie się bawić.

Psi wybieg w Szczecinie w Parku Dendrologicznym fot. PetroNews

Zaplanowane są także kamienne słupki, które spełnią rolę „psich pisuarów”, doprowadzone zostanie ujęcie wody wraz z zamontowanymi miskami, do których można będzie nalać wodę, by pies nie musiał pić jej z butelki bądź przenośnego poidła.– Na wybiegu znajdą się też śmietniczki z dystrybutorami na woreczki na nieczystości, ponieważ czystość jest dla nas jednym z najważniejszych wyznaczników utworzenia tego miejsca. Ponadto na wyposażeniu wybiegu znajdzie się wiata, chroniąca korzystających przed deszczem wraz z ławkami i koszem na śmieci, a także na części terenu przeszkody oraz narzędzia ułatwiające tresurę i ćwiczenia z czworonogami oraz urządzenia do trenowania agiity – powiedziała nam Marta Krasuska z Płock Przyjazny Psom.

Psi wybieg w Szczecinie w Parku Dendrologicznym fot. PetroNews

Psi Uśmiech – osiedlowy projekt  wybiegów dla psów. Są to cztery projekty, których budowę zaplanowano na terenach osiedli Łukasiewicza, Dworcowa, Podolszyce Północ, Podolszyce Południe. Każdy z wybiegów będzie miał wyposażenie takie, jak przy parku Psia Kość, jednak uwzględniać będzie naturalne ukształtowanie terenu i różnić się będzie powierzchnią zagospodarowanej na ten cel powierzchni.

Szczegółowe usytuowanie wybiegu

Psi wybieg w Szczecinie w Parku Dendrologicznym fot. PetroNews

Psi Uśmiech
Osiedla Łukasiewicza – teren zielony przy dyskoncie biedronka nr działki 243, 242/1.
Osiedle Dworcowa – teren za sklepem Jysk, wzdłuż torów kolejowych przy dworcu PKP, nr działki 637/4.
Podolszyce Południe – teren pomiędzy ul. Czerwonych Kosynierów a ul. z. Rogowskiego, nr działki 3710.
Podolszyce Północ – teren przy Parku Północnym, nr działki 2906/150, 293/187.

Psia Kość
Teren przy zalewie sobótka, nr działki 484/9 i 484/11 bądź wschodnia strona działki przy rondzie spacerowym nr działki 1/22 i 1/23, ewentualnie plaża sobótka nr działki 1/21.

Takie psie wybiegi z pewnością ułatwiłyby funkcjonowanie właścicielom pupili w mieście. Niestety, do tej pory nie mieli gdzie wybiegać swoich psiaków. Dodatkowo, psi plac ułatwiłby socjalizację zwierząt, a opiekunowie czworonogów mogli by się sporo od siebie nauczyć… chociażby sprzątania po psie.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 7

 1. Monika says:

  Świetna sprawa – jestem jak najbardziej za. Sama posiadam psa i szczerze powiem, że nie ma gdzie go puścić, by się bezpiecznie wybiegał. Trzeba wyjeżdżać poza miasto lub na dzialke. Pomysł mega :)

 2. Mariusz says:

  Popieram w całej rozciągłości. Przemyślane, zaplanowane. Wykonanie powinno być także dobre ;-)

 3. Anonim says:

  ciekawe kto by to sprzątał

  • Krzysiek says:

   Właściciele psów, geniuszu. Psie wybiegi mają również funkcję edukacyjną, bo to przestrzeń przeznaczona tylko dla psiarzy, a nikt nie lubi fajdać sobie samemu pod nogami. Poza tym dochodzi presja tych, którzy po psach już sprzątają. Brawo za pomysł, brawo szczególnie za to, że jest tak dobrze przemyślany.

  • ZIBI71 says:

   Powiedz człowieku gdzie wyrzucać te nieczystości,Straż Miejska nie chce tego zabierać,może Abramowiczowi wozić do N.Rumunek

   • Ydh says:

    Twój stary będzie sprzątał może wkoncu zrobi coś poza chlaniem wódy i wina pod blokiem jak lump

 4. Gero says:

  Mega pomysl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU