REKLAMA

REKLAMA

Czy są już grzyby? Pani Jadwiga znalazła olbrzyma!

REKLAMA

Wrzesień i październik to okres, na który zapaleni grzybiarze czekają przez cały rok. I chociaż tegoroczny sezon nie jest dla nich najlepszy, to jednak zdarzają się wyjątki, które zachęcają miłośników leśnych wędrówek do poszukiwania skarbów…

Przeczytajrównież

Pani Jadwiga ze swoją zdobyczą
Pani Jadwiga ze swoją zdobyczą

Pani Monika przesłała nam zdjęcie swojej teściowej, Jadwigi, która wczoraj (28 września) w lesie położonym w Zakrzewie koło Płocka, znalazła pięknego borowika szlachetnego. Trzeba przyznać, że taki gigant budzi respekt i… chęć wybrania się do lasu.

Reklama. Przewiń aby czytać dalej.

Przypomnijmy więc najważniejsze zasady, obowiązujące przy zbieraniu grzybów. Najlepiej wybrać się na nie po deszczu, ponieważ zarodniki grzybów mogą kiełkować jedynie w wodzie. Stąd właśnie wzięło się przysłowie „rosną jak grzyby po deszczu”.

Zbierając grzyby, musimy pamiętać przede wszystkim o tym, żeby w jak najmniejszym stopniu uszkodzić grzybnię. Od kilku lat trwa dyskusja, która z metod pozwala zachować ją w lepszym stanie: wykręcanie czy wycinanie. Dopuszczalne są obydwie, jednak ze wskazaniem raczej na wykręcanie trzonu owocnika z podłoża. Umożliwia to lepsze rozpoznanie grzybów, szczególnie blaszkowych, ale i w mniejszym stopniu uszkadza grzybnię niż wycinanie.




Ważne jest również, żeby grzyby wrzucać wyłącznie do wiklinowego koszyka, w którym nie pogniotą się, a jednocześnie będą miały dostęp powietrza. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że w plastikowych reklamówkach czy kubełkach grzyby uszkadzają się i zaparzają. Ma to ten groźny skutek, że wówczas szybko rozwijają się w nich bakterie, rozpoczyna się proces gnilny, co może spowodować, że jadalne grzyby staną się toksyczne!

A co nam dają grzyby? Wcale nie są tak bezwartościowe, jak się powszechnie sądzi. Zawierają bowiem dużo łatwo przyswajalnego białka. Jego wartość jest niższa niż w produktach mięsnych, ale za to znacznie wyższa niż w roślinnych. Zawierają też witaminy z grupy B i minerały, takie jak żelazo, potas, fosfor, wapń, cynk, jod, mangan czy fluor. Warto jednak pamiętać, że kapelusze grzybów zawierają dużo błonnika, przypominającego chitynę, którego człowiek w ogóle nie trawi. Z jednej strony daje on uczucie sytości, ale z drugiej powoduje, że grzyby są ciężkostrawne, choć… mało kaloryczne.

REKLAMA

Inni czytali również

Kolejny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU