Czy płocczanie znają zasady jazdy rowerem?

REKLAMA

Rozwój sieci ścieżek rowerowych oraz rower miejski sprawiają, że po Płocku jeździ co raz więcej jednośladów. Pytanie jednak brzmi czy płocczanie wiedzą, jak jeździć rowerami, by nie narażać życia swojego i innych?

Na ulicach Płocka coraz więcej osób porusza się rowerami, dlatego płoccy policjanci przypominają podstawowe zasady związane z rowerami poruszającymi się po drogach.

Najważniejsze przepisy dotyczące ruchu rowerów:

PowiązaneTematy

1. Rowerzysta ma obowiązek jechać ścieżką rowerową lub pasem wyznaczonym dla rowerów, jeśli jest on wyznaczony.

2. Jechać jednośladem po chodniku można wtedy gdy:

  • ma się pod opieką dziecko w wieku do 10 lat, które jedzie rowerem,
  • szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brak jest wydzielonej drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów,
  • warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

3. W przypadku jazdy po chodniku, trzeba zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

4. Dziecko w wieku do lat 7 może być przewożone na rowerze, pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.

5. Kierującemu rowerem zabrania się:

  • jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu,
  • jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach,
  • czepiania się pojazdów.

6. Przy pokonywaniu przejścia dla pieszych należy zejść z roweru i go przeprowadzić na drugą stronę drogi.

– Rowerzysta nie może przejeżdżać po przejściu dla pieszych! – przypominają płoccy policjanci.

Zupełnie inna sytuacja występuje, gdy obok pasów dla pieszych jest namalowany przejazd rowerowy. W takim przypadku rowerzysta nie musi zsiadać z roweru.

7. Wiek minimalny do kierowania rowerem wynosi 10 lat. Do osiągnięcia tego wieku dziecko może kierować rowerem tylko pod opieką dorosłych.

8. Dokumentem stwierdzającym prawo do kierowania rowerem jest karta rowerowa. Młody człowiek, który ukończył 18 lat nie ma obowiązku posiadania karty rowerowej.

Przepisy obowiązujące kierowców samochodów:

  • kierujący samochodem, zbliżając się do przejazdu dla rowerów jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzystom znajdującym się na przejeździe,
  • kierowca, który skręca, jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów lub drodze dla rowerów,
  • kierujący pojazdem, przejeżdżając przez drogę dla rowerów poza jezdnią jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa rowerowi.

– W każdym przypadku, zarówno rowerzyści, kierowcy samochodów, jak i piesi, zobowiązani są do stosowania zasady ograniczonego zaufania! – zwraca uwagę Krzysztof Piasek, rzecznik policji w Płocku.