REKLAMA

Czy płocczanie znają zasady jazdy rowerem?

REKLAMA

Rozwój sieci ścieżek rowerowych oraz rower miejski sprawiają, że po Płocku jeździ co raz więcej jednośladów. Pytanie jednak brzmi czy płocczanie wiedzą, jak jeździć rowerami, by nie narażać życia swojego i innych?

Na ulicach Płocka coraz więcej osób porusza się rowerami, dlatego płoccy policjanci przypominają podstawowe zasady związane z rowerami poruszającymi się po drogach.

Najważniejsze przepisy dotyczące ruchu rowerów:

1. Rowerzysta ma obowiązek jechać ścieżką rowerową lub pasem wyznaczonym dla rowerów, jeśli jest on wyznaczony.

2. Jechać jednośladem po chodniku można wtedy gdy:

 • ma się pod opieką dziecko w wieku do 10 lat, które jedzie rowerem,
 • szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brak jest wydzielonej drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów,
 • warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

3. W przypadku jazdy po chodniku, trzeba zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

4. Dziecko w wieku do lat 7 może być przewożone na rowerze, pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.

5. Kierującemu rowerem zabrania się: • jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu,
 • jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach,
 • czepiania się pojazdów.

6. Przy pokonywaniu przejścia dla pieszych należy zejść z roweru i go przeprowadzić na drugą stronę drogi.

– Rowerzysta nie może przejeżdżać po przejściu dla pieszych! – przypominają płoccy policjanci.

Zupełnie inna sytuacja występuje, gdy obok pasów dla pieszych jest namalowany przejazd rowerowy. W takim przypadku rowerzysta nie musi zsiadać z roweru.

7. Wiek minimalny do kierowania rowerem wynosi 10 lat. Do osiągnięcia tego wieku dziecko może kierować rowerem tylko pod opieką dorosłych.

8. Dokumentem stwierdzającym prawo do kierowania rowerem jest karta rowerowa. Młody człowiek, który ukończył 18 lat nie ma obowiązku posiadania karty rowerowej.

Przepisy obowiązujące kierowców samochodów:

 • kierujący samochodem, zbliżając się do przejazdu dla rowerów jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzystom znajdującym się na przejeździe,
 • kierowca, który skręca, jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów lub drodze dla rowerów,
 • kierujący pojazdem, przejeżdżając przez drogę dla rowerów poza jezdnią jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa rowerowi.

– W każdym przypadku, zarówno rowerzyści, kierowcy samochodów, jak i piesi, zobowiązani są do stosowania zasady ograniczonego zaufania! – zwraca uwagę Krzysztof Piasek, rzecznik policji w Płocku.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 16

 1. Leszek says:

  Rowerzyści w swych śmiesznych ubrankach nagminnie olewają ścieżki rowerowe na wysokości Góry – Łąck. Tir który mija takiego idzie na czołówkę z osobowym zawsze.

 2. Zosia says:

  Wkurza mnie,gdy widzę jak nagminnie rowerzysci przejeżdżaja sobie przez pasy i juz wielokrotnie widziałam jak tatus jedzie z dzieckiem i uczy go odrazu tych złych nawyków.

 3. Majka says:

  Widzę ze cenzura wypowiedzi ma sie tutaj całkiem nieźle.

  • admin says:

   Pani Majko. Usuwamy wpisy które nas szkalują i podważają nasze kompetencje oraz uderzają w nasz wizerunek, a raczej nie tyle usuwamy, co zabezpieczamy dla sądu. Jeśli ktoś na pani domu napisałby sprayem w soczystych słowach jakieś kłamstwa o pani, to zostawiłaby to pani, bo musi być „wolność słowa”? My tak nie postępujemy.

   • tolerancyjny says:

    Pani Majka jest po prostu bardzo tolerancyjną osobą. Szanuje innych tak samo jak chciałaby być przez nich szanowana. Respektuje prawa wszystkich uczestników ruchu, pod warunkiem, że tego nie odczuwa :)

 4. Majka says:

  Jestem kierowcą i pieszym. To co wyprawiaja rowerzyści na chodnikach, ścierkach i jezdni to sie największym filozofom nie śniło. Chamstwo, buractwo i prostota. Zacznę chodzić z kijem i wkładać w szprychy, może to ich nauczy kultury jazdy.

 5. Zenek says:

  Do panów policjantów
  Proszę zwrócić szczególną uwagę na jaśnie panów kierowców, którzy oślepli na rowerzystów, zamiast przepuścić na przejazdach dodają gazu, przez otwartą szybę – dla zimnego łokcia – drą swój zestaw głośnomówiący. Naprawdę „przyjemnie” jeździć po Płocku.
  Pozdrawiam
  Kierowca i rowerzysta

 6. gość says:

  Rowerzyści na ścieżkach rowerowych zapominają, ze w Polsce obowiązuje ruch prawostronny!! Jeżdżą grupami i całą szerokością, nie ważne, ze z przeciwnej strony też jedzie rowerzysta!!

 7. Uważam, że says:

  Przydałby się również artykuł pt. „Czy Płocczanie znają zasady jazdy samochodem?” W ponad 100-tysięcznym mieście ludzie jeżdżą jak na wioskach.

 8. normax. says:

  rowerami jeżdżą bandyci napadający i na pieszych i na kierowców.A jednego szczególnie mam na oku.Po chodnikach jeżdżący piraci i dzwoniący na pieszych,nie znają zasad ruchu drogowego ,Masakra.

 9. Rowerzystka says:

  Na ścieżkach rowerowych niektórzy myślą że biorą udział w tour de pologne.

 10. marcopolo202 says:

  Kierującemu rowerem dopuszcza się jazdę po jezdni obok innego uczestnika ruchu,
  1) na drodze o małym natężeniu ruchu
  2) jeśli to nie będzie utrudniać ruchu innym pojazdom

 11. Użytkownik jednosladu says:

  A gdzie przepisy dla pieszych poruszajacych sie w obrębie ścieżek rowerowych? Przystnek autobusowy Jachowicza Teatr w stronę Winiar i ścieżka biegnąca tuż za przystankiem to nagminne lamanie przepisów przez pieszych ktorzy przed sloncem ,,chowają ” sie za wiata przystanku stajac jednoczesnie na polowie sciezki i nawet nie reagują na widok nadjezdzajacego rowerzysty.

  • ksawerym says:

   To samo miałem na Podolszycach niedaleko sklepu Lidl i stacji Orlen. Oczekujący na autobus Pan, który również chował się przed promieniami słońca, wszedł Mi na ścieżkę nie rozglądając się. Jedynie moja czujność i ręce na „hamulcach” nie dopuściły do potrącenia pieszego, bądź co bądź na drodze dla rowerzystów.

   • Mieszkaniec Płocka says:

    Może zacznijmy od początku. Ideą powstania ścieżek rowerowych było zapewnienie bezpieczeństwa dla kierujących jednośladami-rowerzystów !!! Stąd też zaczęto wydzielać fragmenty jezdni dla rowerzystów, a póżniej w związku z narastającym ruchem pojazdów, wyodrębniać część chodnika. Jakie są tego konsekwencje? Pieszy stał się INTRUZEM na chodniku dla niektórych kierujących jednośladami. Zapomnieli oni bowiem, że teraz ONI właśnie sa zagrożeniem dla pieszego, dla osób starszych, dla matki prowadzącej wózek i czy też biegających po chodniku małych dzieci / w miejscach gdzie mają się czuć bezpiecznie/ Nie ulega wątpliwości, że kultura wzajemniego zachowania się również i na ulicach nie dla wszystkich użytkowników jest znana ale również najdelikatniej mówiąc, budowa ścieżek rowerowych w wielu miejscach w Płocku jest niedopracowana / sztuka dla sztuki/ ścieżki rowerowe są znacznie szersze od chodnika, w wielu miejscach zachęcają wręcz do bardzo szybkiej jazdy, itp itd.Stąd też zagrożenia dla i pieszych, i dla rowerzystów.
    Apeluję o wzajemną wyrozumiałość.
    Kierowca-rowerzysta-pieszy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU