REKLAMA

Czy dojdzie do podziału Mazowsza? „To jest w tej chwili niewykonalne, czekamy na złagodzenie pandemii”

REKLAMA

Od kilku lat w przestrzeni medialnej krążą informacje na temat podziału Mazowsza. Temat odżył ostatnio za sprawą posła Prawa i Sprawiedliwości, Marka Suskiego. Jak zapewnił, projekt  ustawy jest już gotowy, ale nie będzie składany do czasu złagodzenia pandemii.

Marek Suski udzielił wywiadu w Radiu Plus, wyjaśniając, dlaczego projekt podziału Mazowsza nie został jeszcze złożony. Jak tłumaczył, nie można tego zrobić, dopóki trwa pandemia koronawirusa, ponieważ do podziału województwa mazowieckiego niezbędne jest przeprowadzenie wyborów do dwóch nowych sejmików.

– A proszę sobie wyobrazić, jak przeprowadzić wybory przy takim natężeniu Covidu? To jest w tej chwili niewykonalne. Stąd też czekamy na złagodzenie pandemii. Liczymy na to, że szczepionka pomoże – mówił poseł na antenie Radia Plus.

Zapewniał również, że projekt jest gotowy, ale czeka na moment, w którym będzie można bezpiecznie przeprowadzić wybory. Przyznał, że może to się odbyć „raczej późną wiosną”. Marek Suski nie ukrywał także, iż jest zwolennikiem nowej stolicy w Radomiu, aby odbudować jego znaczenie.

Pomysłodawcy podziału Mazowsza na dwa województwa uzasadniają, że stolica nie może rozwijać się kosztem pozostałej części Mazowsze, a region musi mieć możliwość rozwoju, także poprzez szerszy dostęp do środków unijnych.Przeciwni temu pomysłowi są natomiast m.in. radni sejmiku wojewódzkiego, a konkretnie 26 radnych KO-PSL, którzy wydali oświadczenie, argumentując, że: „ten pomysł jest przejawem wyjątkowo instrumentalnego traktowania mieszkańców największego i najdynamiczniej rozwijającego się regionu w Polsce i nie był z nimi w żaden sposób konsultowany”.

– Dotychczas nie pojawiły się żadne poważne argumenty przemawiające za takim podziałem. Jest to zatem narzędzie służące wyłącznie politycznym rozwiązaniom, wprowadzające kolejne podziały i antagonizujące ze sobą mieszkańców poszczególnych obszarów województwa mazowieckiego. Nowa struktura administracyjna wymaga uprzedniego wszechstronnego przygotowania, które zapobiegnie chaosowi administracyjnemu, z uwzględnieniem różnic w rozwoju społeczno-gospodarczym Mazowsza, w tym zmniejszeniu jego konkurencyjności i spowolnieniu rozwoju całego regionu – zwłaszcza obszarów wiejskich – przekazali w specjalnym oświadczeniu radni sejmiku mazowieckiego.

Podział Mazowsza w przyszłym roku, a stolicą nowego województwa Radom?

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 14

 1. Leon says:

  Ten od kota kiedyś mówił, że stolicą Mazowsza ma być Płock.

 2. Ewa says:

  Płock musi na tym także wygrać!

 3. Ewa says:

  Kiedy wreszcie PiS dokona tego podziału?

 4. wojtek says:

  Już podzielili polaków teraz jeszcze rozbicie dzielniciwe robią może ze stolicą w Toruniu ?

 5. gość. says:

  Warto,przeczytać i zastanowić się co pisze Spider’s Web o Rafineriach….
  Źle ,to wróży dla Płocka!!

 6. Jacek says:

  Dzielić jak najszybciej , aby zakończyć ten 20 letni marazm w Płocku… ZSL od lat pięknie opowiada a jesteśmy jedną wielką dziurą komunikacyjną!!

 7. Pelek says:

  Tak rząd nie ma co robić to niech dzieli nawet na 5 mazowsze Kujawy itd.za każdym razem to się nic nie zmienia bo jakiś Osilek chce żeby dzielić RADOM województwem i co jeszcze przecież każda zmiana wiąże się z problemami. Ludzie nie powinni się zgadzać już karetki przenieśli i nie pytali się a cały czas zaopatrują się co robią za granicą a nie rusza tej swojej mozgownicy że my mieszkamy w Polsce i powinniśmy robić tak jak nam lepiej a nie co im się przyśni

 8. Leon says:

  W Płocku mają kręcić film „Daleko od szosy” muszą przygotować infrastrukturę dla TVP.

 9. Plocker says:

  Podzielić Mazowsze trzeba. ***** PSL

 10. Podział says:

  Powinno być referendum czy chcemy podział a nie z PiSu jak rozkazie to ma być wykonane

 11. gość. says:

  Przecież, ta degradacja Płocka była, czytelna już podczas wyborów, prezydenckich!
  Kto ,przyjechał do Płocka,PIONEK( czyt. Ozdoba…)
  A likwidacja Dyspozytorni karetek.
  Działania Wójta z Pcimia.
  No i to Nieudacznictwo z Ratusza.
  To mało?

 12. ciota says:

  Tak dla podziału Mazowsza i rozjebu ZSL-u.

 13. Łysy says:

  Poseł SuSki to diabeł ruski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU