REKLAMA

Debata część druga – pytania od czytelników (losowanie)

REKLAMA

Druga część debaty przedwyborczej, organizowanej przez KRDP FM, PetroNews i PTV, to odpowiedzi na pytania przesyłane przez czytelników, które kandydaci sami losowali ze szklanego pojemnika. Odpowiedzi udzielane były w trzech turach.

Tura 1

Andrzej Nowakowski: Czy Pana zdaniem powinno się zwiększyć finansowanie z budżetu miasta na organizacje działające na rzecz zwierząt?

PowiązaneTematy

Andrzej Nowakowski przypomniał, że miasto jest odpowiedzialne za prowadzenie schroniska za zwierząt, które jest własnością spółki SUEZ. Miasto współpracuje też z organizacjami prozwierzęcymi, najczęściej odpowiadając na ich potrzeby, zgłaszane czy to za pośrednictwem radnych, czy bezpośrednio do urzędu miasta, współpracując np. z tymi organizacjami, które dbają o koty, ale nie tylko. Od przyszłego roku kandydat na prezydenta Płocka chciałby wprowadzić konkursy na rzecz organizacji prozwierzęcych. – To jest pomysł, który wprowadzimy od przyszłego roku – zapewnił.

Wioletta Kulpa: W niektórych dzielnicach Płocka pokutuje jeszcze stary, tradycyjny system grzewczy, gdzie nie wszystkie domy podłączone są do gazowego lub centralnego ogrzewania – często nie z winy samych mieszkańców, ale wieloletnich zaniedbań Ratusza w tym zakresie. Jak Państwo zamierzają rozwiązać ten problem?

Wioletta Kulpa wyjaśniła, że ten problem rozwiązuje od 2006 roku i efekty są konkretne. – Dość mamienia mieszkańców obietnicą podłączenia gazu pod dnem Wisły. Podjęliśmy się podłączenia gazu od strony Dobrzykowa, od strony gminy Gąbin – tłumaczyła. Dodała, że jest już wykonywana dokumentacja techniczna oraz zatwierdzony jest konkretny harmonogram robót. – Na bieżąco jestem w kontakcie ze spółką gazowniczą, cały czas realizują swoje prace i, jak mniemam, już za 2-3 lata mieszkańcy Radziwia, Gór, Ciechomic i Pradoliny Wisły będą mieli ogrzewanie gazowe.

Tomasz Kominek: Co jako prezydent zrobi pan dla osób starszych i niepełnosprawnych. Nie jednorazowo, lecz programowo, wieloletnio?

Tomasz Kominek zauważył, że dziś pokolenie seniorów to pokolenie jego dziadków, za chwilę jego rodziców. – Chciałbym powiedzieć, że kiedyś moje pokolenie będzie zdrowymi, pogodnymi seniorami – mówił. Zadeklarował współpracę ze wszystkimi Uniwersytetami Trzeciego Wieku w Płocku, realizację z budżetu Płocka Domu Seniora w najbliższej kadencji, a także mieszkania dla seniorów, czyli niskoczynszowe mieszkania z salą integracyjną dla starszych płocczan.

Fot. Wiktor Pleczyński

Tura 2

Andrzej Nowakowski: Jaką nazwę powinien nosić nowy odcinek obwodnicy?

Andrzej Nowakowski potwierdził, że jest to najważniejszy projekt zrealizowany wspólnie w minionej kadencji. Według kandydata Koalicji Obywatelskiej, zrewolucjonizuje on nie tylko kręgosłup komunikacyjny Płocka, wyprowadzając ruch pojazdów niebezpiecznych z miasta, ale i usprawni komunikację między Podolszycami a Orlenem. – Stworzy także nowe tereny inwestycyjne – podkreślał Andrzej Nowakowski, dodając, że jest to perspektywa rozwoju Płocka na kolejne dziesięciolecia.
Andrzej Nowakowski chciałby nazwać ten odcinek „PO”, jako odcinek łączący Podolszyce z Orlenem. – Ale moi kontrkandydaci mówili, że może PSL, np. „Pomiędzy Stadionem a Leroy”. Ja jednak wolę „PO”, natomiast jestem przekonany, że radni na najbliższej sesji, jeżeli taka uchwała się pojawi, nadadzą imię zarówno drugiemu, jak i trzeciemu odcinkowi tej obwodnicy. Drugi może być nazwany im. Władysława Bartoszewskiego, a trzeci wyjątkowego, wielkiego Polaka, Macieja Rataja – wyjaśnił kandydat KO. Dodał, że jest przekonany, iż dni dzielą nas od otwarcia trzeciego etapu obwodnicy.

Wioletta Kulpa: Czy zasadne jest zajmowanie się przez tyle spółek miejskich (MZGM, MTBS, ARS) sprawami mieszkaniowymi? Jaki ma Pani pomysł na usprawnienie działalności tych spółek?

Kandydatka Prawa i Sprawiedliwości nawiązała (jak zaznaczyła, kosztem swojego czasu) do wypowiedzi poprzednika. – Mogę dorzucić propozycję. Teraz nazwijmy „Andrzeja”, a jak dobudujemy drugi pas – „Nowakowskiego” – powiedziała.

Wioletta Kulpa zauważyła, że trzeba tu dodać jeszcze jedną spółkę, która powstała za prezydentury Andrzeja Nowakowskiego, a zajmuje się sprawami rozliczeniowymi. Aktualny prezydent Płocka stwierdził w tym momencie, że radna kłamie (faktycznie taka jednostka funkcjonuje, ale nie jest to spółka miejska, a jednostka budżetowa – Zarząd Budynków Komunalnych w Płocku).

Kandydatka na prezydenta Płocka podkreśliła, że spółka ARS nie zajmuje się tym, do czego została powołana, czyli rewitalizacją. – Stan starówki jest po prostu fatalny – zaznaczyła. Przypomniała, że zmniejszono dofinansowanie dla właścicieli prywatnych kamienic na odnowienie budynków zabytkowych z kwoty 1 mln zł na ok. 400 tys. zł. Zaznaczyła też, że MTBS buduje znacznie mniej mieszkań, niż miało to miejsce za czasów poprzednika obecnego prezydenta.Tomasz Kominek: Co Pan sądzi o głosowaniu i płaceniu za głos podczas wyborów? Czy będzie Pan potępiał takie działania u osób z własnego ugrupowania?

Kandydat PSL wyjaśnił, że temat ten poruszał na swoim videoblogu. – Umieściłem pewną tezę, do której zachęcam nie tylko swoje ugrupowanie, ale wszystkich kandydatów do wszystkich szczebli samorządów. Pamiętajmy o tym, że jesteśmy więcej warci, niż 20 zł i żebyśmy nie zaufali fałszywemu prorokowi – zaapelował Tomasz Kominek. Stwierdził, że każde działanie jest ważne, od patroli, po konferencje i przekaz informacyjny.

– Płacić za głosy to ja mogę ciężką pracą, uśmiechem, życzliwością, normalnością, szacunkiem do drugiego człowieka i dobrym sercem – zakończył kandydat PSL.

Fot. Wiktor Pleczyński

Tura 3

Andrzej Nowakowski: Czy w Płocku powinna powstać całodobowa i całoroczna noclegownia dla osób w kryzysie bezdomności?

Kandydat Koalicji Obywatelskiej nawiązał do wypowiedzi kandydatki PiS i stwierdził, że Wioletta Kulpa minęła się z prawdą. – Nie ma żadnej spółki miejskiej, żadnego zarządu ani rady nadzorczej. Pani po prostu albo nie wie, albo celowo kłamie, wprowadzając państwa w błąd – stwierdził. Sprostował, że w tym roku dotacja dla właścicieli zabytkowych kamienic wyniosła ok. 700 tys. zł.

Odnosząc się do wylosowanego pytania, Andrzej Nowakowski zapewnił, że w kwestii bezdomności zrobiono wiele, w tym mieszkania chronione, do których za pośrednictwem MOPS mogą trafić osoby zagrożone bezdomnością. – W ilości mieszkań chronionych jesteśmy na drugim miejscu w Polsce – wyjaśnił. Stwierdził, że w okresie zimowym wiele osób bezdomnych przybywa do miast, więc tego problemu w ten sposób nie rozwiąże się ostatecznie. Wymienił, iż w Płocku działają całodobowe noclegownie prowadzone przez organizacje pozarządowe. – I będziemy je wspierać, tak jak do tej pory – podsumował.

Wioletta Kulpa: Tereny zielone nad Wisłą w sezonie letnim powinny być magnesem dla mieszkańców i turystów. Niestety, od kilku lat organizatorzy komercyjnych imprez odgradzają je. Czy ma Pani pomysł, aby połączyć dobro mieszkańców z biznesem festiwalowym?

– Pan Nowakowski nadużywa słowa „kłamstwo” – rozpoczęła Wioletta Kulpa, odnosząc się do zarzutu Andrzeja Nowakowskiego. – Czy nie powołał pan Zarządu Budynków Komunalnych, który rozlicza nie wiadomo co i tak naprawdę przejął rozliczenia z MZGM, nie wiadomo dlaczego? – pytała. – Po co kolejny podmiot? – dodała. Zaznaczyła też, że w materiałach, które otrzymali radni nt. dotacji na budynki zabytkowe widniała kwota 400 tys. zł.

– Płacimy 1,2 mln zł na festiwal z budżetu miasta – wróciła do odpowiedzi na wylosowane pytanie Wioletta Kulpa. – Nie twierdzę, że nie powinniśmy dawać pieniędzy. Ale dlaczego prywatny inwestor, który organizuje u nas koncert, odgradza Tumy na samym szczycie? Czy kupiło całe miasto? Ile płaci za wynajęcie tego terenu? – pytała. Mówiła również o konieczności zastosowaniu ulgowych biletów dla mieszkańców Płocka.

Tomasz Kominek: Co Pan jako prezydent Płocka zamierza zrobić, aby połączyć Linią kolejową Płock z Warszawą i resztą świata?

Kandydat PSL podkreślił, że należy przede wszystkim zadbać nadal o drogi, za które prezydent ma sto procent odpowiedzialności, czyli drogi osiedlowe, które, np. na osiedlu Wyszogrodzka, są w bardzo złym stanie. Zadeklarował, że może apelować, współpracować i zachęcać wszystkie samorządy na trasie Płock-Warszawa do tego, żeby zaangażowały się zarówno na poziomie swoich apeli, uchwał, listów intencyjnych, żebyśmy razem znaleźli pieniądze na sfinansowanie tej drogi.

– Mogę swoim własnym, małym samochodem raz w tygodniu dojeżdżać do ministerstwa i prosić ministra o spotkanie oraz żeby podjął kroki w kierunku zarówno tej drogi, jak i linii S10, która Płockowi się po prostu należy – podsumował.

Fot. Wiktor Pleczyński

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 3

  1. Krzysztof Gorzkowski says:

    Pan Nowakowski w zarządzaniu jest bezradny, pokazał co potrafi sparaliżował miasto. Płocczanie pamiętają.

  2. Anonim says:

    Zmartwiony wygląd Prezydenta, może już to końcówka prezydentury.

  3. Roman says:

    Nie jestem przeciwnikiem PIS ,ale po wysłuchaniu debaty wiem ,że pani Kulpa nie może zostać prezydentem naszego miasta .Szkoda ,że nie kandyduje pan Milewski na pewno oddał bym mu głos . W obecnej sytuacji nie mam wyjścia i oddaje głos na Nowakowskiego bo wiem że on sobie poradzi .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU