REKLAMA

Czego dowiemy się o polskim nobliście? Święto Języka Ojczystego z Czesławem Miłoszem

REKLAMA

Biblioteka Pedagogiczna w Płocku uczci Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego oraz Światowy Dzień Poezji wystawą poświęconą wielkiemu poecie, prozaikowi i eseiście Czesławowi Miłoszowi.

W tym roku mija 40 lat od przyznania polskiemu poecie Literackiej Nagrody Nobla – miało to miejsce dokładnie 9 października 1980 roku. Nic więc dziwnego, że Biblioteka Pedagogiczna w Płocku włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego i Światowego Dnia Poezji poprzez wystawę „Czesław Miłosz jako poeta, eseista, prozaik, tłumacz”. Ekspozycja w głównym korytarzu placówki przybliża sylwetkę wybitnego Polaka.

Wystawa prezentuje różne aspekty twórczości noblisty, wiersze, eseje, przekłady i powieści. Na ekspozycji nie mogło zabraknąć „Zniewolonego umysłu”, „Traktatu poetyckiego” czy „Doliny Issy”. Wystawa jest także uhonorowaniem polskich noblistów z dziedziny literatury: Olgi Tokarczuk i Wisławy Szymborskiej.

– W jednej z gablot zostały wyeksponowane wiersze poety, takie jak: „O książce” czy „Ojciec w bibliotece”, mówiące o wartości książki w twórczości Czesława Miłosza. Wykonana oprawa plastyczna nadaje nową wartość książce poprzez ofiarowanie jej „drugiego życia”. Na wystawie szczególne miejsce poświęcone jest krainie lat dzieciństwa i młodości poety, Litwie – mówi Agnieszka Olczyk, dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Płocku.Wystawa jest częścią realizowanego w Bibliotece Pedagogicznej w Płocku projektu „Piękno ojczystej mowy”. Ekspozycja będzie dostępna do początku kwietnia.

Dostępne jest również zwiedzanie grupami zorganizowanymi połączone z prelekcją. Kontakt z koordynatorami Moniką Cejmer i Tatianą Jastrzębską pod numerem telefonu 24 366 53 70 wewnętrzny 12.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU