REKLAMA

Czarzasty: „Struzik jest świrem”, a „Nowakowski jest do dupy”

REKLAMA

To miała być konferencja prasowa poświęcona nowemu projektowi Sojuszu Lewicy Demokratycznej „Polska x 49”, który przewiduje powrót naszego kraju do struktur wojewódzkich za czasów Gierka. Spotkanie z dziennikarzami, oprócz tego przewodniego, zdominowało jednak wiele innych tematów.

Owszem, nowy projekt SLD był tematem przewodnim i przekonywał do niego bardzo zaciekle Włodzimierz Czarzasty, przewodniczący Sojuszu na Mazowszu. Mówił on o korzyściach, jakie według SLD, przyniesie podzielenie kraju na 49 województw. Przede wszystkim, nie miałyby być pompowane w wielkie metropolie, tak jak jest to teraz, tylko właśnie w miasta wojewódzkie. Poza tym stworzenie większej ilości województw, to według Czarzastego większe możliwości rozwoju kraju. – Gierek wprowadził koncepcję 49 województw właśnie ze względu na równy rozwój Polski– zaznaczał przewodniczący SLD na Mazowszu.

Głównym argumentem, który ma przekonywać do koncepcji wojewódzkiej z czasów gierkowskich jest także większa możliwość otrzymywania funduszy unijnych, ponieważ byłyby one przekazywane na każde z 49 dawnych województw. – To obiecał ostatnio premier Donald Tusk i mam nadzieję, że dotrzyma słowa – mówił Włodzimierz Czarzasty. Politycy SLD wskazywali też na negatywne strony aktualnego systemu. Według Sojuszu degraduje on mniejsze miasta, takie właśnie jak Płock, i dzieli Polskę – na metropolitarną i zaściankową.

Przy okazji omawiania funduszy unijnych, Włodzimierz Czarzasty zwrócił uwagę na fakt, że absorpcja środków unijnych w naszym mieście to 1499 zł na mieszkańca, natomiast w Opolu na jednego mieszkańca przypada 4 tys. zł wykorzystania środków z UE. – I w związku z tym mam dwie tezy, które mogą tę sytuację wyjaśnić: prezydent jest do dupy, a druga teza wynika z tego, że Płock jest usytuowany w złych warunkach administracyjnych – powiedział Czarzasty, argumentując, że zmiana podziału województw mogłaby ten wskaźnik poprawić.

Włodzimierz Czarzasty w czasie swojego wystąpienia przed dziennikarzami nawiązywał do wielu tematów. Począwszy od OFE, przez Platformę Obywatelską i partię Janusza Palikota, do Orlenu, Płocka i płocczan. Z reguły nie szczędził słów na nikogo. W momencie gdy Arkadiusz Iwaniak, przewodniczący SLD w Płocku mówił o instytucjach, jakie nasze miasto straciło przez utratę statusu miasta wojewódzkiego i wspomniał on o Komendzie Wojewódzkiej, która ma swoją siedzibę w Radomiu, Włodzimierz Czarzasty dopytywał z niedowierzaniem: – To Komenda Wojewódzka ma siedzibę w Radomiu? – Iwaniak przytaknął, a Czarzasty skwitował: – Struzik jest świrem…

Wspomniany już Arkadiusz Iwaniak także wypowiedział się na temat projektu 49 województw i tak samo jak Czarzasty, nawiązał on do wielu kwestii. Według Iwaniaka, Płock wiele traci na tym, że nie jest stolicą województwa. – Przede wszystkim w naszym mieście nie ma głównych siedzib urzędów, nie ma też siedziby marszałka, straciliśmy również Wojewódzki Urząd Pracy – wymieniał Iwaniak. – Zostały tylko filie – dodał i chwilę później swoje spostrzeżenia skupił na firmach, które znajdują się w Płocku. – Wiecie państwo, gdzie większość czasu spędza zarząd PERN? Bo ja wiem – mówił Arkadiusz Iwaniak. – Poza tym, prezes Orlenu, pan Krawiec także nie czuje żadnego związku z Płockiem. No, bo dlaczego ma czuć, skoro Płock dla niego nie jest ważny – mówił.Arkadiusz Iwaniak przyznał, że przy okazji listopadowego blokowania dróg, płoccy działacze Sojuszu poważnie zastanawiali się nad blokadą dróg do Orlenu. – Chcieliśmy pokazać zarządowi, jak łatwo jest zablokować drogę do rafinerii dla tych, którzy jadą tam z Warszawy czy Krakowa – mówił Iwaniak, zaznaczając, że Orlen powinien być miejscem pracy dla płocczan. Iwaniak ujawnił przy okazji, że w tym miesiącu lub na początku lutego działacze Sojuszu ponownie wyjdą na ulice ze swoimi transparentami.

Po gorzkich słowach Iwaniaka, Włodzimierz Czarzasty teatralnie przeprosił za słowa, które za chwilę wypowie: – Ty masz jaja. Będziesz dobrym prezydentem w Płocku – stwierdził Czarzasty. – Nawet nie atakując obecnego gościa, który jest prezydentem, bo przecież nie rozpoczynamy kampanii wyborczej – dodał.

Sojusz zapowiada, że przed działaniami zmierzającymi do powrotu 49 województw, partia przeprowadzi wśród Polaków ankietę i to od jej wyników będzie zależała ewentualna realizacja planu. SLD planuje przepytać sto tysięcy osób.

Jak partia, która nie ma większości w Sejmie, chce przeforsować tak ważną zmianę? Politycy SLD nie ukrywają, że sukcesem dla nich będzie nawet sytuacja, kiedy inna partia podłapie ich pomysł. Czarzasty wskazywał, że Prawo i Sprawiedliwość skłania się do tego, żeby pomysł poprzeć i nie ukrywał, że na to liczy. – Jeśli ta zmiana znajdzie się w programach innych partii, to znajdzie się większość w Sejmie, a wtedy pomyślcie ciepło o tych, którzy zaproponowali to jako pierwsi.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 0

 1. Patek says:

  Niedźwiedzia przysługa dla SLD. Pogrążają się

 2. Arek says:

  Co do obwodnicy to proponuje na Petro poszukać decyzji senatu. Projekt odrzucony. Kilka dni temu

 3. Karolina says:

  A kim jest Czarzasty? To ten śmieszny facet w kanarkowym sweterku tak? Kto pamięta jak wyglądał Płock za rządów SLD i jako miasto wojewódzkie? Dopiero teraz coś się w naszym mieście robi z głową. Przebudowane skrzyżowania, wyremontowane drogi, wreszcie decyzja o budowie wiaduktu i obwodnicy, walka o szybką linię Płock-Modlin, ścieżki rowerowe. SLD to wszystko mogło robić, a co robiło? Nic. I niech tak pozostanie, z dala od władzy.

 4. Olek says:

  „To Komenda Wojewódzka ma siedzibę w Radomiu? – Iwaniak przytaknął, a Czarzasty skwitował: – Struzik jest świrem…”

  To w takim przypadku Pan Czarzasty jest zacofany bo nawet nie wie gdzie co się mieści. Przyjechał do Płocka i zaczął piep…. 3 po 3. Współczuje SLD bo z takimi osobami w Partii to nigdy nie wrócicie do rządzenia Krajem. Współczuje.

 5. kojkojkojkoj says:

  „To Komenda Wojewódzka ma siedzibę w Radomiu? – Iwaniak przytaknął, a Czarzasty skwitował: – Struzik jest świrem…”

  Administracja terenowa – wojewoda, powoływany przez Premiera, jest odpowiedzialny za realizację polityki rządu w terenie – szef administracji zespolonej – policja, straż, weterynaria, itd. Np. Komendant Wojewódzki Policji podlega komendantowi Głównemu Policji z jednej strony , a wojewodzie z drugiej.

  Sami oceńcie, kto jest świrem

  • kojkojkojkoj says:

   nie wiem czy rozumiecie wszyscy…wytłumaczę najprościej jak mogę
   wojewoda to rząd
   marszałek to samorząd

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU