REKLAMA

Cygańska Noc w Płocku

REKLAMA

W tym roku Międzynarodowy Festiwal Romów – Romani Rat „Cygańska Noc” była imprezą towarzyszącą VIII Jarmarkowi Tumskiemu. Tradycyjnie nie zabrakło gorącej i dynamicznej muzyki cygańskiej, kolorowych strojów i zagranicznych gości.

W sobotę, 4 czerwca od godziny 17 na płockiej scenie mogliśmy posłuchać takich zespołów jak Imperio (Czechy), Kokavatere  Lavutara (Słowacja), Cygański Teatr Muzyczny Terno czy Krystiano & Romen. Wśród publiczności mogliśmy dostrzec Romów, którzy świetnie bawili się przy dźwiękach muzyki. Ale także wszyscy odwiedzający Jarmark Tumski chętnie przystawali pod sceną i podziwiali występy artystów.

– Kocham kulturę cygańską. Romowie, jak nikt inny, cenią sobie tradycję. Darzą ogromnym szacunkiem osoby starsze, to mnie ujęło – mówiła Zofia Czernicka, prowadząca tegoroczny festiwal.

Dwie kultury – jedno podwórkoRomowie osiedlili się w Płocku w 1964 roku. Wtedy to pierwszy, ponad stuosobowy tabor zatrzymał się w mieście. Peerelowskie władze zmusiły Cyganów do podejmowania pracy i osadnictwa. Romowie wybrali nasze miasto w związku z budową Mazowieckich Zakładów Rafineryjnych, upatrywali w tym szansę na szybsze znalezienie zatrudnienia.

Kiedy dotarli do Płocka, początkowo koczowali w swoich wozach przy ulicy Norbertańskiej. Później otrzymali mieszkania przy ulicy Misjonarskiej, Kościuszki, Kolegialnej, Kwiatka, Słodowej i na Cholerce. Romowie są wśród płocczan już przeszło 50 lat. Obecnie w Płocku żyje około 60 romskich rodzin.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU