Coroczna akcja szczepienia lisów

REKLAMA

Na przełomie kwietnia i maja na Mazowszu zostanie przeprowadzona coroczna akcja szczepienia lisów. Na tereny lasów, pól i łąk z samolotów zostaną zrzucone szczepionki. 

Wojewódzki Inspektorat Weterynarii postanowił, że od 28 kwietnia do 11 maja 2015 r. przeprowadzi akcję szczepienia przeciwko wściekliźnie wolno żyjących lisów. Szczepienie wykonuje się za pomocą preparatu, umieszczonego we wnętrzu przynęty, znajdującej się w brunatno-zielonym krążku o intensywnym rybnym zapachu.

PowiązaneTematy

Na terenie powiatu płockiego szczepionka będzie zrzucana z samolotów w ilości 20 dawek na 1 km2. Szczepionki nie będą zrzucane na zbiorniki wodne, drogi oraz tereny zabudowane. Szczepionka ta działa jedynie na lisy.

Preparatu nie wolno dotykać, ponieważ krążek z zapachem człowieka nie zostanie zjedzony przez lisy. Przez okres dwóch tygodni po wyłożeniu szczepionki, właścicieli domowych czworonogów powinni wyprowadzać swoje pociechy na smyczy lub trzymać je w zamkniętych pomieszczeniach.

Każdy w przypadku styczności ze szczepionką powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Należy także pamiętać o zwierzętach domowych, których kontakt z preparatem trzeba koniecznie zgłosić do weterynarza.

Lis jest zwierzęciem najbardziej podatnym na zakażenie wirusem wścieklizny. Prowadzone regularnie akcje szczepień zmniejszają ryzyko zachorowań. Dzięki nim, w ostatnich latach w województwie mazowieckim nie odnotowano żadnego przypadku zarażenia lisa wścieklizną.