REKLAMA

Co znaleziono w mieszkaniu przy Kossobudzkiego? M.in. nitroglikol i czarny proch

REKLAMA

Centralne Biuro Śledcze Policji ujawniło, co znaleziono w mieszkaniu 47-letniego Krzysztofa P. Wśród różnych substancji służących do tworzenia materiałów wybuchowych płocczanin posiadał m.in. 15 kg nitroglikolu (środek znacznie silniejszy od trotylu).

Jak już informowaliśmy, zatrzymany 47-letni Krzysztof P. został aresztowany na 3 miesiące. Nie da się ukryć, że policjanci CBŚP i funkcjonariusze ABW zapobiegli dramatowi – detonacja zgromadzonych w mieszkaniu środków spowodowałaby nieuchronne ofiary w ludziach i mieniu.

PowiązaneTematy

W mieszkaniu płocczanina, znajdującym się w 11-piętrowym bloku, policjanci odkryli dziesiątki kilogramów środków służących do produkcji materiałów wybuchowych oraz gotowe już materiały.

– To odkrycie zaskoczyło samych funkcjonariuszy – przyznaje CBŚP. – Informacja została przekazana policjantom z KMP w Płocku oraz innym służbom, które włączyły się do działań – dodaje.

Po ewakuacji mieszkańców bloku oraz osób znajdujących się w pobliskich obiektach, do mieszkania podejrzanego wkroczyli pirotechnicy z Wydziału dz. Aktów Terroru CBŚP i z Centralnego Laboratorium Kryminalistyki Policji.

– Funkcjonariusze przy pomocy specjalistycznego sprzętu i zachowując ogromną precyzję zabezpieczyli materiały wybuchowe w różnych postaciach, m.in. 15 kg nitroglikolu, substancji znacznie silniejszej niż trotyl (równowartość ok. 25 kg trotylu) – informuje CBŚP.

Materiały wybuchowe nawet w lodówce. Zdjęcia z mieszkania zamachowca [FILM, ZDJĘCIA]Podkreślmy, że energia wybuchu nitroglikolu wynosi ok. 6,6 MJ/kg, co stanowi ok. 169% energii trotylu i przewyższa także energię wybuchu nitrogliceryny. Materiał ten notuje jedne z najwyższych notowanych wartości spośród wszystkich znanych materiałów wybuchowych.

Oprócz nitroglikolu, znaleziono również czarny proch, którego energia wybuchu wynosi 2,8 MJ/kg oraz nadtlenek urotropiny (HMTD), czyli silny inicjujący materiał wybuchowy, bardzo wrażliwy na ciepło, płomień, iskrę, silny wstrząs czy tarcie. Wybuchowy rozkład jest w przypadku HMTD katalizowany przez kontakt z metalami.

– W niemal każdym pomieszczeniu mieszkania znajdowało się mnóstwo środków, z których można by wyprodukować skrajnie niebezpieczne materiały. Łącznie policjanci przejęli kilkadziesiąt kilogramów takich środków – wymienia CBŚP.

Wszystkie te środki i materiały zostały przewiezione za pomocą specjalistycznych pojazdów w bezpieczne miejsce, gdzie poddano je analizie (w tych działaniach udział brali także pirotechnicy z Komendy Stołecznej Policji). Materiały wybuchowe zostały już zneutralizowane.

Równocześnie w Prokuraturze Okręgowej w Płocku wszczęto śledztwo, w ramach którego Krzysztofowi P. przedstawiono zarzuty związane z nielegalnym gromadzeniem materiałów wybuchowych oraz sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa zdarzenia, które zagraża życiu i zdrowiu wielu osób oraz mieniu w wielkich rozmiarach. Decyzją Sądu Rejonowego w Płocku 47-letni Krzysztof P. został tymczasowo aresztowany na okres trzech miesięcy. Dalsze czynności w sprawie prowadzi Wydział w Płocku Zarządu w Radomiu CBŚP.

Co wiemy o niedoszłym zamachowcu z Płocka? Czy działał sam?

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 4

 1. Borek says:

  Znając polskie sądy to pewnie niedługo go wypuszczą albo ucieknie z jakiegoś szpitala psychiatrycznego

  • dekfn says:

   Alez skad, znajda go powieszonego w celi, albo urze w celi z nieznanych przyczyn.
   Patrz co sie stalo z Brunonem K.

 2. Filip says:

  Czy jak wpiszę w wyszukiwarkę nitroglikol, to będę zatrzymany przez ABW ?

  • Paweł says:

   Nie. Ale jak będziesz namiętnie kupował składniki do produkcji, to na pewno ktoś zapuka i zapyta czy dobrze się czujesz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU