REKLAMA

Co to jest visbreaking? I dlaczego się opłaca?

ORLEN Bez Tajemnic

REKLAMA

PKN ORLEN podpisał umowę na budowę instalacji Visbreakingu. Wykonawcami tej inwestycji, wartej ponad 1 mld zł, zostały firmy KTI Poland oraz IDS-Bud SA. Co to jest visbreaking i dlaczego spowoduje wzrost przychodów koncernu?

Proces Visbreakingu to technologia sprawdzona i stosowana już w Grupie ORLEN, w rafineriach w Czechach oraz na Litwie. Instalacje Visbreakingu cechują najniższe nakłady inwestycyjne (CAPEX) spośród wszystkich dostępnych technologii zagospodarowania pozostałości próżniowej.

Mówiąc najprościej, pozwala on na efektywne zagospodarowanie pozostałości próżniowej. Dotychczas wykorzystywano ją do produkcji ciężkich olejów opałowych czy asfaltu. Dzięki nowej inwestycji będzie przetwarzana na produkty wysokomarżowe – benzynę i olej napędowy. To z kolei oznacza, że rafineria będzie mogła z każdej baryłki ropy naftowej uzyskiwać większe o kilka punktów procentowych ilości paliw, a w efekcie uzyskać wyższy przychód.

– Bardzo ważny jest dla nas rozwój, dlatego nie tylko bardzo mocno inwestujemy w przemysł petrochemiczny, ale również w rafinerię – mówił podczas spotkania z dziennikarzami Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN. – Musimy zdecydowanie przyspieszyć nasze inwestycje, ponieważ one będą generować zyski, i to przy szybszej stopie zwrotu – wyjaśniał Daniel Obajtek.

Jak przypomniał, obecnie realizowane są dwa duże projekty w części rafineryjnej płockiego zakładu – modernizacja instalacji hydrokrakingu, której zakończenie przewidywane jest jeszcze w tym roku, a koszt wyniesie ok. 150 mln zł, oraz modernizacja jednej z jednostek HON (Hydroodsiarczanie Oleju Napędowego), która zwiększy produkcję oleju napędowego o 150 tys. ton. Tylko te dwie inwestycje mają przynieść wzrost zysku EBITDA łącznie o 200 mln zł rocznie.

Realizacja instalacji Visbreakingu ma potrwać około 3 lat, jej koszt wyniesie ok. 1,2 mld zł. Jednak przewidywany zysk EBITDA to aż 415 mln zł rocznie. – Te decyzje mają uzasadnienie ekonomiczne, choć ich realizacja jest bardzo szybka – dodał prezes ORLENU, podkreślając, że żadna z pozostałych inwestycji koncernu nie jest zagrożona.

– W imieniu KTI Poland i IDS-Bud, chciałbym przede wszystkim bardzo serdecznie podziękować za zaszczyt, jakim było dzisiejsze podpisanie umowy na realizację tak istotnej inwestycji, jaką jest instalacja Visbreakingu – powiedział Antonio Gallo, Prezes Zarządu KTI Poland. – Kontrakt będzie zrealizowany w ciągu 35 miesięcy – wyjaśniał.

Konsorcjum zakłada, że wykonanie prac zajmie 32 miesiące, a 3 miesiące potrwa rozruch technologiczny i testy, tak, by produkcja ruszyła maksymalnie do końca 2022 roku.– Trzeba podkreślić, że taki optymalny i zwarty harmonogram realizacji był wynikiem bardzo sprawnego przygotowania inwestycji przez klienta, od koncepcji, poprzez projekt technologiczny, projekty budowlane, aż do realizacji infrastruktury – zaznaczał Antonio Gallo.

Wszystkie prace projektowe zostaną wykonane w biurze KTI w Płocku przez inżynierów (łącznie nad projektem będzie pracowało aż 170 osób), którzy mają doświadczenie w realizacji podobnych projektów.

Dostawy technologiczne mają realizować przedsiębiorcy z rynku lokalnego, ale w niektórych przypadkach również międzynarodowego. Pracami montażowymi natomiast zajmie się firma IDS-BUD, która ma ogromne doświadczenie w realizacji inwestycji o podobnym poziomie złożoności.

– Ta inwestycja jest ważna dla rozwoju PKN ORLEN, ale także dla rozwoju całego sektora inżynierskiego i wykonawczego – podkreślił prezes KTI Poland. – Nasza firma od 15 lat zatrudnia nowych inżynierów, młodych specjalistów, którzy pracują u boku doświadczonej kadry. I właśnie tak, kompleksowa i wieloletnia realizacja daje nam możliwość kontynuacji misji, którą jest kształcenie nowej kadry. Ona z kolei jest elementem kluczowym do realizacji przyszłych inwestycji – zauważył Antonio Gallo.

– Został już zrobiony pierwszy krok, czyli podpisanie umowy – powiedział Andrzej Napierski, Prezes Zarządu IDS-Bud. – Pozostał drugi etap, nie mniej ważny, czyli realizacja, której, mam nadzieję, podołamy. Mamy ogromne doświadczenie w branży petrochemicznej, energetycznej i drogowej oraz kubaturowej i inżynieryjnej – wyjaśnił.

Dodał również, że inwestycja realizowana dla PKN ORLEN będzie największą w ich wolumenie, w związku z czym będzie pod szczególną opieką wykonawcy.

Instalacja zostanie zbudowana w oparciu o licencję visbreakingu firmy Shell/CB&I NEDERLAND B.V. Wykonawca podpisał umowę, która obejmuje kompleksowe wykonanie prac w tzw. formule „pod klucz”, czyli zaprojektowanie, dostawy, wykonanie robót budowalno-montażowych wraz z uruchomieniem oraz przeprowadzeniem rozruchu technologicznego instalacji.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA
Kolejny Artykuł

Komentarze 3

  1. Anonim says:

    głąby z biura kti

  2. czytelnik says:

    Tytuł sugerował, że piszący zamierza nam cokolwiek wyjaśnić. A po dziesiątkach słów, cytatów, zdjęć można się dowiedzieć, że odpowiedzią na tytułowe pytanie jest (…) efektywne zagospodarowanie pozostałości próżniowej (…).
    strasznie to słabe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU