REKLAMA

Co przeżywa dziecko podczas rozwodu rodziców? Dyskusja w NK Przedwiośnie

REKLAMA

Czy rodzice muszą być razem, by wychować szczęśliwe dziecko? Na ten temat będą rozmawiać uczestnicy kolejnej odsłony cyklu „Filmoterapia z sensem”.

15 listopada o godzinie 18.15 w NoveKino Przedwiośnie organizatorzy i uczestnicy „Filmoterapii z sensem” będą  szukać odpowiedzi na pytania nurtujące wielu rodziców. Jak wesprzeć dziecko, gdy się rozstajemy – rozwodzimy? Jak radzić sobie w sytuacji, gdy drugi rodzic manipuluje dzieckiem, wykorzystując je do własnych celów? Co przeżywa mały człowiek, gdy rodzice są w konflikcie? Z czym wejdzie w dorosłe życie, gdy będzie dorastać w niepełnej, czy też patchworkowej rodzinie?

PowiązaneTematy

Jak wyjaśniają organizatorzy spotkania, temat listopadowej „Filmoterapii z sensem” wiąże się ze zjawiskiem, które wszyscy obserwujemy: rozwody są dziś coraz częstsze, w Polsce rozpada się obecnie co trzecie małżeństwo. Rodzice łatwo się rozstają, a dzieci zostają same ze swoimi uczuciami.

– Spojrzymy na ten problem nie oczami dorosłych, ale właśnie dzieci. To perspektywa nietypowa, bo zakończenie związku jest dla nas zazwyczaj tak silnym przeżyciem, że – próbując sobie z nim poradzić – koncentrujemy się na sobie, a zadbanie o dziecko nie przychodzi nam z łatwością. Potem mierzymy się z wychowywaniem potomstwa w pojedynkę lub w nowej rodzinie. Kontakty z drugim rodzicem często budzą emocje i wątpliwości, są przyczyną konfliktów, dotyczących również spotkań z dzieckiem. Warto również porozmawiać o opiece naprzemiennej, bo wielu opiekunów decyduje się na taką formę podziału opieki przez oboje rodziców – tłumaczy Anna Dymek, prowadząca cykl w płockim kinie.

Jak dodaje, im bardziej jesteśmy świadomi, tym lepiej możemy kierować własnym życiem, a nie zdawać się na przypadek, wpływ innych osób. – Dzięki rozumieniu psychologicznych mechanizmów, łatwiej nam będzie zadbać o swoje dzieci, w trudnej sytuacji dać im to, co dobre i wzmacniające, niezależnie od tego, czy mieszkamy z nimi na co dzień – mówi Anna Dymek.

W rozmowie z widzami weźmie udział Monika Głuszkowska – psycholożka, certyfikowana terapeutka psychoanalityczna dzieci, młodzieży i dorosłych oraz superwizorka w Sekcji Dzieci i Młodzieży Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej. Mieszka i pracuje w Warszawie.Punktem wyjścia do dyskusji będzie szwajcarski film „Gdzie jest nasz dom”, który śledzi losy pięciorga dzieci, opowiadających o tym, jak to jest dzielić dom między dwojgiem rodziców. Mówią o swojej sytuacji z namysłem i samokrytycyzmem, zaskakując głębią szczerych przemyśleń i analiz. Film przeplata rozmowy z dziećmi z ujęciami ich życia codziennego, starając się uchwycić to, co niedopowiedziane. Z pozoru kruche dzieci mogą być silniejsze niż nam się wydaje i niejednokrotnie same wiedzą lepiej, jak rozwiązać problemy, które wynikają z decyzji dorosłych. „Gdzie jest nasz dom” swoją polską premierę miał na tegorocznym Millennium Docs Against Gravity, największym festiwalu filmów dokumentalnych w Polsce.

Na czym polega Filmoterapia z sensem?
Do kina przychodzi się po emocje, ale również ze swoimi własnymi emocjami – w jaki sposób połączyć te dwa światy? Podczas siedmiu comiesięcznych spotkań będziemy rozmawiać o kwestiach fundamentalnych dla naszego życia i dobrego funkcjonowania w świecie, takich jak: miłość, pasja, samotność, zmiana. Polem dyskusji będą filmy dokumentalne z festiwalu Millennium Docs Against Gravity, które jak w soczewce skupiają ludzkie życie. Po filmach wraz z zaproszonymi gośćmi (psychologami, terapeutami) będziemy rozmawiać i konfrontować wspólne emocje oraz światopoglądy.

Filmoterapia – doświadczalne spotkania po filmie
Po projekcji warto sięgnąć do narzędzi filmoterapeutycznych dostępnych na: http://filmoterapia.pl. Ich autorką jest Martyna Harland, psycholog Uniwersytetu SWPS, absolwentka Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich SWPS, a także Warszawskiej Akademii Filmowej. Współpracuje z TVP jako dziennikarka kulturalna, prowadzi także rozmowy z Grażyną Torbicką oraz rubrykę filmoterapeutyczną w Magazynie Sens.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 3

  1. Monika says:

    Temat ciekawy z zastrzeżeniem, że uważam Panią Monikę Głuszkowska za bardzo słabą „terapeutkę”. Prowadząc terapię z dzieckiem nie przywiązuje uwagi do wyników terapii, wydłuża terapię a efektów brak. Chyba bardziej jest skoncentrowana na zarabianiu pieniędzy.

  2. problem rodziny says:

    Bardzo ciekawy temat ,chętnie pójdę

  3. terapia says:

    Bardzo ciekawy temat ,chętnie pójdę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU