REKLAMA

Co o Marszu Równości sądzą płoccy politycy?

REKLAMA

Za niespełna dwa tygodnie w Płocku ma odbyć się Marsz Równości, zapowiadany jako m.in. poparcie dla środowiska LGBT, ale i przeciw mowie nienawiści czy nietolerancji. Co sądzą o organizacji tego wydarzenia i objęciu go patronatem honorowym prezydenta Płocka płoccy politycy?

Andrzej Nowakowski – prezydent Płocka (PO)

Marsz odbędzie się w Płocku. Dlaczego? Tak zdecydowali organizatorzy. Na ich prośbę udzieliłem honorowego patronatu, gdyż jako prezydent miasta nie dzielę mieszkańców na lepszych i gorszych. Ten marsz ma propagować równość wobec prawa. Obejmowałem patronatem m.in. Marsz dla Życia i Rodziny, Marsz Żołnierzy Wyklętych, czy chociażby corocznie organizowany Orszak Trzech Króli. Ktoś niewierzący mógłby zapytać, po co prezydent daje patronat nad takimi wydarzeniami? Odpowiedź jest jedna – to są przedsięwzięcia istotne społecznie, niezwykle ważne dla wielu osób.

Odpowiedzialność za zapewnienie bezpieczeństwa spoczywa na organizatorach i na policji. Rola prezydenta kończy się na wydaniu pozwolenia na zorganizowanie marszu. Wydałem takie pozwolenie i moja decyzja nie mogła być inna. Były w Polsce sytuacje, kiedy prezydenci miast zabraniali organizowania takich marszy, a sądy nakazywały odwołanie tych decyzji. Należy pamiętać, że zgodnie z polską Konstytucją, każdy ma prawo do organizowania pokojowych zgromadzeń i uczestniczenia w nich.

Andrzej Nowakowski

Wioletta Kulpa – przewodnicząca PiS w Płocku

Nie jestem przeciwna organizacji legalnych zgromadzeń. Sytuacja w Płocku jest jednak skomplikowana, ponieważ w ten sam weekend odbywa się mecz piłki nożnej podwyższonego ryzyka [Wisły Płock z Legią Warszawa – przyp.red.], który odbędzie się, co prawda, dzień później, ale już słyszy się głosy o wcześniejszym przyjeździe kibiców. Już organizowana jest także na ten sam dzień kontrmanifestacja. Osoby, które wydają decyzję o organizacji takiego marszu, powinny wziąć pod uwagę wszystkie te aspekty, ponieważ tu chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo i to, co będzie działo się na trasie przemarszu.

Mam nadzieję, że z obu stron nie ma złej woli i nikt nie będzie szedł na „sprawdzenie siły”, mam nadzieję, że nie o to chodzi. Biorąc pod uwagę to, co stało się w Białymstoku, włodarze Płocka powinni zastanowić się, czy narażać mieszkańców na takie sytuacje, ryzyko bójek czy chuligaństwa. Musimy brać pod uwagę, że podczas podobnych wydarzeń pojawiają się prowokatorzy, którzy z premedytacją wywołują zamieszki. W tym kontekście należy przemyśleć, czy decyzje powinny być podejmowane tylko w oparciu o to, że każdy ma prawo protestować.

Wioletta Kulpa

Tomasz Kominek – przewodniczący PSL w Płocku

W kwestie ideologiczne staram się nie angażować. Są to na tyle osobiste sprawy każdego z nas, że nie widzę sensu w organizowaniu jakiegokolwiek marszu, związanego z tym tematem. Te sprawy nosi się w sercu i, moim zdaniem, nie wolno nimi epatować. Uważam też, że niekoniecznie przyjęcie patronatu honorowego prezydenta Płocka nad tym wydarzeniem jest trafionym pomysłem. Osobiście nie opowiadam się po żadnej ze stron i nie wezmę udziału w żadnym z organizowanych w tym dniu marszy.Pod kątem bezpieczeństwa sądzę, że będzie to bardzo trudny weekend dla wszystkich, którzy zajmują się tą kwestią w Płocku. Nie można zapominać, że odbędzie się w ten weekend także mecz o najwyższym ryzyku z Legią Warszawa. Po drugie, jeżeli ten marsz został na tyle wypromowany, że piszą o nim również media ogólnopolskie, to oznacza, że osoby o skrajnych poglądach, zarówno po jednej, jak i po drugiej stronie, pojawią się również w Płocku. Biorąc to pod uwagę, będzie bardzo trudno zapewnić bezpieczeństwo. W mojej opinii, kolejny raz, zupełnie niepotrzebnie, Płock zasłynie nie z tego, co powinien.

Obawiam się też, niestety, że jest to wydarzenie bardziej polityczne, niż ideologiczne i nagle okaże się, że ci, którzy powołują te marsze do życia, znajdą się na listach do Sejmu czy Senatu z takiego czy innego ugrupowania. Według mnie, należałoby się zastanowić, czy warto na 90 dni przed wyborami podkręcać tak nastroje społeczne, podkreślam, po obydwu stronach. Według mnie, w tym kraju są respektowane prawa wszystkich, a to podsycanie emocji powodują konflikty.

Tomasz Kominek

Bartosz Leszczyński – Stowarzyszenie Płock TuMy

Sądzę, że organizacja Marszu Równości w takim mieście jak Płock nic dobrego dla sprawy nie wniesie, a jedynie podzieli mieszkańców. Jesteśmy zbyt małym miastem na tego typu wydarzenia. Moim zdaniem, zarówno Marsz Równości, jak i kontrmanifestacja równają się wielkim, zupełnie niepotrzebnym emocjom.

Uważam też, że te emocje mogą stworzyć niebezpieczne sytuacje dla maszerujących. Wolałbym zamiast tego typu marszu, aby ci ludzie np. zbierali podpisy pod projektami uchwał obywatelskich i tam koncentrowali swoje zaangażowanie. Ja nie zamierzam uczestniczyć w tym wydarzeniu.

Bartosz Leszczyński

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 30

 1. Polak, wnuk Powstańców Polskich ! says:

  Przypomnijmy pani Wiolecie Kulpie, co stało się w Białymstoku, BO UDAJE, ŻE NIE WIE, CHOĆ NIC NIEROBIĄC BIERZE OD PODATNIKÓW WIELKIE PIENIĄDZE W ORLENIE NA STANOWISKU OD NICZEGO:
  1- w Białymstoku zorganizowano legalny MARSZ RÓWNOŚCI- to straszne, że w niby demokratycznej Polsce pisowskiej są ludzie, którzy muszą domagać się RÓWNOŚCI, bo im władza tego prawa odmawia
  2- podjudzone przez pisowskiego marszałka województwa podlaskiego oraz przez proboszcza parafii św Jadwigi watahy bandziorów, wśród nich radni PiS, zaatakowali maszerujących ludzi oraz policję kamieniami !
  3- minister spraw wewnętrznych pani Witek obiecała winnych szybko osadzić w więzieniu
  4 – jak do tej pory, ani pisowski marszałek podlaski, ani nienawidzący ludzi proboszcz parafii św. Jadwigi nie usłyszeli zarzutów od pisowskiej prokuratury. MAMY W POLSCE SYTUACJĘ JAK W HITLEROWSKIEJ 3 RZESZY. SWOI-PARTYJNIACY-SĄ PONAD PRAWEM !

 2. Honkler says:

  Czekam na marsz ku klux klanu w harlemie. Taki sam sens organizowania marszu LGBTRTVAGD+ w Płocku

 3. Anonim says:

  to objazdowy cyrk platfusow nowakowski bierze na siebie to co moze wywolac zle emocje ale co sie dziwic takiego mamy prezydenta smiesznego zalosneggo

 4. myślę, że says:

  wybory będą wkrótce, więc muszą być jakieś tematy zastępcze, które pociągną ludzi do urn. Proletariat lewicowy coraz mniejszy ze starości i z poprawy stopy życiowej. Aborcja, eutanazja, invitro już się nie da wykorzystać do polaryzacji różnych nawiedzonych takich co to walczyć ciągle muszą o coś

 5. Lucyna says:

  Kominek i PSL się po raz kolejny kompromitują. Całe szczęście że niebawem PSL zniknie z mapy politycznej razem z SLD

 6. Ola says:

  Super ….. my naród polaczkowy…..:) jestem za RÓWNOŚĆ I STOP AGRESJI, a dla przeciwników odwołujących się do wpisu Pana Prezydenta… czytajcie ze zrozumieniem….

 7. Aaa says:

  Nowakowski porównuje to „zgromadzenie” do Trzech Króli. Ktoś ma chyba nie tak w głowie.

 8. Bożena says:

  Dopóki Rząd nie poradzi sobie z głównymi darczyńcami tego przedstawienia, dopóty te spędy z calej Polski będą się odbywać..
  A wystarczy odciąć ich od zródła, jak to zrobił Pan Orban.
  Każdy myślący Polak wie, że jest to protest polityczny.
  Mieszkańcy Płocka, to mądry Naród.
  Na czas przemarszu, powinni pojechać sobie nad wodę poodpoczywać, a oni , niech sobie pochodzą . Nie będzie widowni i oklasków, może coś do nich dotrze.?
  Chociaż wątpię…

 9. wicek says:

  Wierzący to jednak ciemnogród

  • Jar says:

   Ciemnogród? Ja się pytam kto tu wraca do pogaństwa i braku zasad moralności?

 10. wierzący says:

  Panie Prezydencie! Jeśli w Płocku będzie rozróba, to Pan będzie za to odpowiedzialny. To nie jest żaden marsz równości , ale prowokacja ludzi o innych poglądach niż oni , oraz obrażanie uczuć religijnych i profanowanie świętości chrześcijańskich , a na to już nie pozwolimy.

 11. Chrześcijanin says:

  Panie Prezydencie! Jeśli w Płocku będzie rozróba, to Pan będzie za to odpowiedzialny. To nie jest żaden marsz równości , ale prowokacja ludzi o innych poglądach niż oni , oraz obrażanie uczuć religijnych i profanowanie świętości chrześcijańskich , a na to już nie pozwolimy.

  • obserwator faktów says:

   nie masz pojęcia o chrześcijaństwie, ty zwykły katolik jesteś, a nie chrześcijanin, zapisali cię biedaku na siłę za twego niemowlęctwa i teraz się z sideł wydobyć nie możesz

 12. cyn nik says:

  platni organizatorzy zamieszek 500 policjantow 500 niezrownazonych

 13. Michal says:

  Co ten panujący porównuje te wydarzenia, tego nie da się porównać jesli chodzi o patronat honorowego !!!!!!! Panie panujący trzeba mieć honor, honor A dopiero później patronat !!!!!!! Prosze nie porownywac LGBT z Marszem żołnierzy wyklętych !!!!!! Bo to świadczy tylko o jednym …… świadczy o zerowej inteligencji i dużej głupocie naszych włodarzy ….. jeżeli lgbt jest honorowy patronatem !!!!!!!!!

 14. spyder99768@wp.pl says:

  kazdy dildos ma dwa konce,wiec uwazajcie szanowni panstwo z lgbt jakich argumentow uzywacie,bo moga sie obrocic przeciw wam.A wciaz jestescie mniejszoscia. I taki maly apel do gejow,lesbijek itp,itd przejzyjcie na oczy ,bo jestescie narzedziem w rekach lgbt pod przykrywka walki z nietolerancja ,chomogobia i wadzych praw.Pozdrawiam

 15. Krystyna mieszkanka Płocka says:

  Pan Prezydent powołuje się na Konstytucje , skąd u niego taka poprawność polityczna. dał pozwolenie na marsz
  dla życia i lgbt nie różni się od tego pierwszego wg rozumowania p. prezydenta powinien wziąść rodzinkę odpowiednia szturmówkę i maszerować na przodzie przemarszu z hasłem równości i nietolerancji.

 16. halina says:

  jestem przeciwna

 17. Xyz says:

  Kto to jest Leszczyński? Kto to promuje? Co on za polityk he he he zabawne

 18. asd1214as says:

  żal mi ich cyrk obiazdowy

 19. człone psl says:

  Panie kominek chyba nie wziął pan dzisiaj leków. Proszę już więcej nie brać tych psychotropów.

 20. koperek says:

  Pan Kominek stwierdził, iż jest to wydarzenie polityczne inie angażuje się, a w radzie miasta rządzi POPSL więc jest jednym z organizatorów

 21. obatel płocka says:

  Nie rozumiem co za obawy o zamieszki. Jak maszerują faszyści od „Wyklentych” zbrodniarzy to jest spokój to dlaczego teraz podczas legalnego marszu ma być zadyma. Chyba jest policja suto opłacana i ma pały od tego aby zatłuc zadymiarzy i tyle w temacie

 22. Ciekawe says:

  Jestem za, a nawet przeciw. Czy ktoś mi wytłumaczy czym jest tzw. poprawność polityczna? Według mnie sciema i to ostatniego sortu. Jako wyborca chce wiedzieć jakie sa poglądy polityka na konkretne zagadnienia. Nie chce sciemy! Politycy odpowiadają za realizacje zasady dobra wspólnego. Tu nie ma miejsca na polslowka. Nadrzędna zasada powinno być realizowanie bezpieczeństwa danej społeczności. Jeżeli mówią otwartym tekstem, że ten marsz może te zasadę zaburzyc, to trzeba zastanowić się kto realnie weźmie odpowiedzialnosc za ewentualne zamieszki społeczne, o ktorych sami mowia. Kto poniesie koszty obstawiania tych imprez. Czy podatnika na to stac?

  • anonimowyanonim1 says:

   @Ciekawe, pragnę zauważyć, że zarówno w ZSRR, jak i w III „Deustche Reichsrepublik” również była „poprawność polityczna”, zmierzająca do wykluczenia przeciwników politycznych. Odpowiednio – „zgniłych kapitalistów i odrażających imperialistów” oraz „Żydów, czarnych, Arabów, Słowian, Romów – wszystkich nieprzynależnych i niegodnych do przyjęcia w sferę rasy panów”. Miecz ma dwa końce, jak to się mówi.

   • No coz says:

    Obserwujemy prawa demokracji. Wierzę, że jednak będzie dobrze. Kto będzie chciał.maszerowac to pójdzie, takie jest prawo demokracji, kto uważa że to ten marsz nie interesuje zostanie w domu.

   • Imek says:

    Kij ma dwa końce a miecz jest obusieczny poligloto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU