REKLAMA

Co dalej z siedzibą POKiS? Miasto chce zaoszczędzić

REKLAMA

Nie ma szczęścia Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki do nowej siedziby. Mieszcząc się w starym budynku przy ul. Tumskiej, z nadzieją patrzył na ogłoszony przetarg, dotyczący przebudowy Gimnazjum nr 2, gdzie miał się przenieść. Niestety, przetarg unieważniono.

Ogłoszenie przetargowe dotyczyło „Zmiany sposobu użytkowania budynku po Gimnazjum nr 2 na potrzeby Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki wraz z zagospodarowaniem terenu, miejscami parkingowymi, drogą wewnętrzną oraz infrastrukturą towarzyszącą w Płocku przy ul. J. Z. Jakubowskiego 10”.

Przypomnijmy, że Płock otrzyma unijne wsparcie na ten cel w wysokości ponad 2,7 mln zł. Okazuje się jednak, że to nie wystarczy. 9 czerwca br. unieważniono przetarg ze względu na to, że cena najkorzystniejszej oferty przekroczyła kwotę, którą samorząd przeznaczył na inwestycję.

Wpłynęły dwie oferty: firma WIKSBUD Sp. z o.o. z Lipna wyznaczyła kwotę 5.416.925,44 zł, natomiast firma EURODOM Jarosław Dąbkowski z Tłuchówka – 4.985.000,00 zł. Miasto natomiast – jak wynika z informacji o unieważnieniu – zamierzało przeznaczyć nieco ponad 3,6 mln zł.

I tu nasunęło nam się pytanie: Dlaczego miasto zamierza przeznaczyć na sfinansowanie inwestycji 3.651.181,39 zł, skoro podczas konferencji prasowej w kwietniu br. podawano, iż całkowita wartość projektu wynosi dokładnie 4.297.900,01 zł (przy wsparciu unijnym w kwocie 2.782.850,00 zł)?

Są pieniądze na nową siedzibę POKiS, a PWSZ rozwinie usługi elektroniczne

Zanim otrzymaliśmy odpowiedź z urzędu miasta, 12 czerwca ponownie ogłoszono przetarg na dostosowanie Gimnazjum nr 2 do potrzeb POKiS-u. – Ogłaszamy jeszcze raz przetarg, na tych samych zasadach jak poprzedni, licząc na to, że znajdziemy oferenta, który zdecyduje się na realizację kontraktu na takim poziomie finansowym jak określiliśmy, czyli niespełna 3,7 mln zł – wyjaśnia Hubert Woźniak z zespołu współpracy z mediami płockiego ratusza.Jeśli jednak wiemy, że różnica pomiędzy oczekiwaniem ratusza a ofertami była aż tak duża (prawie 1,5 mln zł), to czy jest w ogóle szansa na to, że znajdzie się ktoś chętny do realizacji inwestycji? – Doświadczenie z różnych przetargów pokazuje, że takie różnice cenowe można osiągnąć – zapewnia Hubert Woźniak, wymieniając jako przykład przebudowę ul. Dobrzyńskiej czy Traktowej.

Ale miasto przecież otrzymało dofinansowanie unijne blisko 2,8 mln zł przy założeniu, że projekt będzie kosztował ok. 4,3 mln zł. Więc skąd te oszczędności? – Dofinansowanie unijne jest procentowe. Jeśli uzyskamy mniejszą kwotę w przetargu, to dofinansowanie również będzie mniejsze – wyjaśnia Hubert Woźniak.

Kolejne przetargi opóźniają całą procedurę. Czy nie będzie to miało wpływu na ostateczny termin realizacji, wyznaczony w umowie o dotację unijną? – Inwestycja musi być wykonana do maja przyszłego roku. Jest to stosunkowo długo tym bardziej, że nie jest to inwestycja drogowa, w której warunki zimowe mają znaczenie – argumentuje.

A co, jeśli nie uda się ponownie uzyskać tak niskiej ceny? – Nie wiem – mówi wprost Woźniak. – Na razie chcemy powalczyć – dodaje.

Przypomnijmy, że już w 2013 roku szumnie zapowiadano nową siedzibę POKiS-u, która miała być wówczas przy ul. Tumskiej, w kamienicy, w której niegdyś mieścił się Sfinks. Z tych planów – zapowiadanych podczas konferencji prasowej jako pewnik – nic nie wyszło. Mamy nadzieję, że nie stanie się podobnie i w tym przypadku.

Dzięki nowej siedzibie POKiS-u Tumska ma szansę stać się kulturalnym sercem Płocka

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 2

 1. Bożena says:

  Miasto oszczędza też na obywatelach ul. Jana Pawła II 33 i 33 A, Przed wyborami obłudnie wykonali nowe wejścia. A brud i syf w klatkach od nowości nie odnawianych, zardzewiałe drzwi, już niedługo będą leżeć na tych nowych stopniach, bo nawet zardzewiałe zawiasy ich nie utrzymają.Liczy się tylko zewnętrzna otoczka. Strzyżenie traw i chodzenie z odkurzaczem po chodnikach , ściąganie brudów. A może by w końcu pomyśleli o obywatelach, którzy muszą znosić uwagi od swoich gości, czy taxi, czy tez pogotowia. Wszyscy sądzą nas w/g tego jak mieszkamy, w jakich warunkach. Niestety urągają naszej godności . Pytam, kto za to odpowie i jak długo my mieszkańcy będziemy czekać na odnowienie klatek schodowych?

  • Płocczanka says:

   Pani Bożeno budynki mieszące się przy ulicy Jana Pawła II o numerach 33 i 33A są pod nadzorem MTBSu, a nie bezpośrednio do miasta. Jeśli przeszkadzają lokatorom owych bloków warunki jakie panują na klatach niech napiszą skargę do MTBSu, jeśli MTBS zignoruje skargę wtedy niech piszą do Władz wyżej :) A co już wyżej to sprawa na inny komentarz. Warto by było, żeby pod artykułem na temat POKiSu, który jest cenną instytucją w naszym mieście pisała Pani na temat tejże instytucji. Liczę, że znajdzie się rozwiązanie – POKiS bez domu to POKiS ze związanymi rękoma. Już teraz ich siedziba to jakiś żart wobec kultury ze strony miasta. A warto by każdy Płocczanin wiedział ile POKiS daje już teraz, ile dawał w przeszłości, a ile może dać w przyszłości. To nie tylko instytucja kulturalna, jaka bawi i uczy Nas – płocczan, ale to również źródło jakie może zwabiać turystów do naszego miasta, a co za tym idzie może wpompowywać pieniądze w nasza lokalną gospodarkę. Trzymam POKiS w moim sercu i w myślach jestem z Nimi!
   Ps. Liczę, że uda się wywalczyć im miejsce jednak na Tumskiej, bo są oni promykiem jaki wywołuje uśmiech w tej bezdusznej a’la nowoczesnej zabudowie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Przeczytaj

Reklama

REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU