REKLAMA

Co będzie ze szpitalem Św. Trójcy? O PZOZ na sesji

REKLAMA

28 marca odbyła się XXX Sesja Rady Miasta Płocka, podczas której omawiany był temat funkcjonowania PZOZ pod względem zabezpieczenia usług medycznych i specjalistycznych mieszkańców Płocka.

Dyskusję rozpoczęła radna Daria Domosławska (PO), która krótko przypomniała historię szpitala miejskiego, nawiązała również do swojej pracy na oddziale rehabilitacji. Podkreśliła też znaczenie oddziałów ortopedii, chirurgii i rehabilitacji dla mieszkańców Płocka i powiatu oraz zagrożenia, wynikające z reformy dla oddziałów ortopedii i chirurgii.

– Musimy zmobilizować się, aby przetrwać reformę służby zdrowia i nie dopuścić do zamknięcia oddziału ortopedii i rehabilitacji w szpitalu miejskim – apelowała do radnych.

Zapytała też przedstawicieli PZOZ o dalsze funkcjonowanie Pododziału Rehabilitacji w obliczu reformy, a także jakie wymagania muszą być spełnione, aby oddział rehabilitacji mógł funkcjonować w sieci szpitali. Poddała pod rozważenie, czy nie jest warto otworzyć SOR (Szpitalny Oddział Ratunkowy), aby uratować oddział rehabilitacji.

Czy szpital miejski przetrwa reformę?

Radna Wioletta Kulpa (PiS) zwróciła uwagę, że otrzymany przez radnych dokument w sprawie działalności PZOZ to dokument propagandowy, w którym brakuje merytoryki. Zarzuciła zarządowi, że szpital nie zarabia, a pacjenci często odsyłani są do szpitala wojewódzkiego.

Radny Tomasz Kominek (PSL) odniósł się do interpelacji w sprawie działania przychodni na Radziwiu i w Górach.

– Nie ma innego wyjścia, jak zainwestować na początku w obydwie przychodnie, chociażby po to, aby dostosować się do konkurencji. Jeszcze niedawno mieliśmy 2 tys. deklaracji pacjentów, teraz o połowę mniej. Rozumiem problemy finansowe, ale trzeba zwrócić uwagę, że mieszkańcy starają się zadbać o otoczenie, a rolą PZOZ jest zadbanie o to, żeby do przychodni wrócili specjaliści – apelował Tomasz Kominek. – Proszę nam nie zamykać czegoś, co funkcjonuje od 40 lat – podsumował. Zapytał również o dofinansowanie z funduszy unijnych spółki w ostatnich latach.

Radny Andrzej Aleksandrowicz (PiS) przypomniał, że w przeddzień sesji odbyło się spotkanie prezydenta Płocka z parlamentarzystami Prawa i Sprawiedliwości, z którego wynikało, że ustawa o sieci szpitali nie zagraża w żaden sposób ani szpitalowi wojewódzkiemu, ani miejskiemu.

Barbara Smardzewska-Czmiel (PiS) potwierdziła, że w przychodni w Górach również notuje się odpływ pacjentów. – Zarząd spółki dobrze wie, że nie jesteśmy ani atrakcyjni, ani konkurencyjni – podkreśliła, dodając, że tracą na tym finansowo nie tylko pacjenci, ale i spółka miejska. – Czy pani prezes w ciągu 6 lat była w przychodni w Górach? Śmiem twierdzić, że nie. Tam potrzeba niewiele środków, żeby zadbać o wizerunek tego budynku i otoczenia – podkreśliła.

Radny Wojciech Hetkowski (SLD) przyznał, że już poprzedni skład rady miasta powinien zadbać o rozbudowanie bazy szpitala miejskiego. – Jeśli pan chce, mogę jeszcze dzisiaj złożyć wniosek o przygotowanie inwestycji SOR w szpitalu miejskim – zareagowała Wioletta Kulpa.Radni PiS złożyli wniosek, aby prezydent przygotował wniosek o zmianę budżetu Płocka, tak, aby PZOZ mógł przygotować inwestycję SOR w Szpitalu im. Św. Trójcy, który jednak został odrzucony.

– Chciałabym dodać, żeby wraz z przygotowaniem dokumentu o zmianę w budżecie, prezydent przygotował nam informację nt. planów inwestycji w szpitalu św. Trójcy – powiedziała Wioletta Kulpa.

Radny Wojciech Hetkowski stwierdził, iż ma nadzieję, że prezydent przedstawi wniosek wówczas, kiedy będzie on realny.

Prezydent podkreślił, że od wielu lat szuka wraz z zarządem dobrych rozwiązań dla szpitala, bo najważniejsze jest dla niego bezpieczeństwo zdrowotne płocczan. Zauważył, że problemy szpitala wynikają z chronicznego niedofinansowania służby zdrowia, a Mazowsze, ze względu na algorytm jest w najgorszej sytuacji. Wzrost minimalnej pensji i stawki godzinowej spowodowały, że koszty funkcjonowania szpitala zwiększą się o pół miliona złotych. – Ponadto, NFZ jednym ruchem sprawił, że PZOZ uzyska 2,5 mln zł mniej. Uznał, że za pewne wykonania zapłaci mniejszą stawkę – tłumaczył prezydent.

Potwierdził, że odbyło się spotkanie z parlamentarzystami, którzy stwierdzili że procedury przy ustawie zdrowotnej cały czas są dopracowywane. Według stanu na dzisiaj, do sieci szpitali wejdzie Szpital Św. Trójcy, ale bez dwóch oddziałów – chirurgii i ortopedii. – Chcemy głośno powiedzieć, że te odziały są dla Płocka i regionu płockiego bardzo ważne i potrzebne – podkreślał Andrzej Nowakowski, dodając, że zagrożenie cały czas istnieje.

Odniósł się też do budowy oddziału SOR. – Czas na realizację tego wniosku miało kilku różnych prezydentów. Nie bez powodu SOR nie powstał. Jego powstanie jest bowiem nieracjonalne. Inwestycje są natomiast planowane na oddziale wewnętrznym i internistycznym. Będą przeprowadzone w przyszłym roku – wyjaśnił Andrzej Nowakowski.

– Może mamy inną wiedzę, ale według mnie nie ma możliwości funkcjonowania oddziału chirurgii i ortopedii bez SOR. W moim przekonaniu jest to jeden z niezbędnych punktów, żeby móc dalej funkcjonować. W tej chwili się zwijamy, jeśli chcemy się rozwijać, to należy inwestować, a podstawową inwestycją jest SOR – przekonywała.

Apelowała, żeby porozmawiać w gronie specjalistów na temat stanu służby zdrowia w Płocku.

Radni przyjęli dokument, jednak w punkcie zapytań radna Daria Domosławska poruszyła ponownie sprawę dalszych losów oddziału rehabilitacji w Szpitalu Św. Trójcy. – Na dzisiaj możemy spać spokojnie, ale formuła pododdziału może ulec zmianie – wyjaśnił Andrzej Nowakowski.

– Musimy wszyscy zdawać sobie sprawę, że nadal nie są znane dalsze wytyczne i działania NFZ – powiedziała po sesji Daria Domosławska. – Ja nadal jednak ufam, że tak jak powiedział minister Radziwił w odniesieniu do reformy: „Szpital, w którym leczy się ludzi nie powinien się niczego obawiać”, a w Szpitalu Świętej Trójcy nie tylko się leczy, ale diagnozuje, leczy i przywraca do zdrowia… – podsumowała radna.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU