REKLAMA

Chodź, obejrzymy razem Płock – projekt w Chotomku

REKLAMA

PowiązaneTematy

To, że człowiek uczy się całe życie i że na naukę nigdy za późno nie jest – to każdy wie. Tym bardziej cieszy, że są osoby, które chętnie korzystają z możliwości czerpania wiedzy z najróżniejszych źródeł. Naukę dla osób powyżej pięćdziesiątego roku życia, które nie chcą żyć biernie, umożliwił program „Uczenie się przez całe życie” projektu partnerskiego Grundtvig LET’S GO”.

W czwartkowe przedpołudnie, 16 kwietnia, w bibliotece dla dzieci im. Wandy Chotomskiej (tzw. „Chotomku”), spotkali się uczestnicy oraz partnerzy projektu, aby podsumować przedsięwzięcie, które miało swój początek w sierpniu 2013 roku. Spotkanie było prowadzone w dwóch językach: angielskim i polskim, gdyż z okazji zakończenia pracy nad projektem odwiedzili Płock goście z takich krajów jak: Islandia, Turcja, Chorwacja, Norwegia i Włochy.

Cóż to za projekt? Książnica Płocka Biblioteka dla dzieci im. Wandy Chotomskiej oraz Centrum Helen Dorn, przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej, półtora roku temu rozpoczęły prace nad projektem, którego celem była wymiana doświadczeń w zakresie edukacji osób 50+. – Kiedy zaczynaliśmy realizację projektu w 2013 roku, mieliśmy wiele oczekiwań, ale było w nas też mnóstwo niepewności, pomieszanej z chęcią działania, tak my, organizatorzy, jak i uczestnicy. Ale spotkało nas miłe zaskoczenie, oczekiwania zmieniły się w realną wiedzę, a niepewność w entuzjazm – tłumaczyła zebranym w „Chotomku” Joanna Banasiak, dyrektor Książnicy Płockiej.

Warsztaty, w których udział brały osoby w średnim wieku, odbywały się z czterech dziedzin: 50+ Internet, 50+ Angielski, 50+Foto oraz 50+ Książka. Na wykładach spotykali się ci, którzy nie chcą spędzić życia w kapciach przed telewizorem, a, co gorsza, w oknie wypatrując sąsiadów. Warsztaty zbliżyły do siebie tych, którzy aktywnie chcą spędzać czas, dowiedzieć się czegoś nowego i pożytecznego, co nie pozwoli im się nudzić.

W sumie zorganizowano 130 różnorodnych spotkań. Wzięło w nich udział około 1500 osób. 76 osób czynnie uczestniczyło do zakończenia projektu, a 8 najaktywniejszych osób zostało wytypowane na wyjazdy zagraniczne do krajów partnerskich. Na spotkaniu w „Chotomku” uczestnicy mogli obejrzeć wystawę fotograficzną, zatytułowaną „Aktywnie i kulturalnie w wieku 50+”, która była dokumentalną wersją projektu. A także, co bardzo ważne, wziąć udział w promocji wspólnej pracy, którym jest szczególny przewodnik po Płocku – „Let’s go to Płock”. Nie jest to zwykły przewodnik jakie znamy, to ciekawe wydawnictwo, które jest pracą zbiorową. Nie znajdziemy w nim typowych opisów, ani przecudownych pocztówkowych zdjęć. Jest tam za to mnóstwo emocji i uczuć, związanych z naszym miastem.

„(…) Wiosną na wysokiej skarpie z bukietów kwitnących drzew wynurzają się wieże starych kościołów. Latem – białe żagle na Wiśle i radosny gwar kąpiących się plażowiczów Sobótki. Wieczorem stary most oświetlony barwami miasta spina oba brzegi (…)” – to fragment wstępu do przewodnika autorstwa Anny Kuhn-Cichockiej, znanej płockiej poetki. Nie sposób, po przeczytaniu wstępu, nawet jeśli ktoś jest Norwegiem czy Szwedem, nie mieć ochoty zobaczyć i usłyszeć jak żyje Płock. Wiele jest na ponad 50 stronach książki ciekawych wspomnień, wierszy i fotografii.

Brawa dla wykładowców, pomysłodawców i organizatorów, nie tylko za wydanie książki, ale za to, że dają tak ogromne możliwości osobom w średnim i starszym wieku.