Centrum Rehabilitacji – tak wygląda w środku

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Już za niespełna miesiąc Płockie Centrum Terapeutyczno-Rehabilitacyjne będzie oficjalnie otwarte. Projekt powstał ze środków Budżetu Obywatelskiego, sporo dołożył też Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.  

Centrum kosztowało 4 mln złotych, a dofinansowanie PFRONu wynosiło 900 tysięcy złotych. Za te pieniądze przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 powstało nowoczesne centrum. W dwóch kondygnacjach jest złożone z 10 sal, służące m.in do:

  • kinezyterapii,
  • fizykoterapii,
  • hydroterapii,
  • integracji sensorycznej.

Oprócz tego, znajduje się tam grota solna, sala doświadczania świata czy jedyna w Płocku sala hiperbaryczna. Jest nawet pokój socjalny dla rodziców. – Mogę z całą świadomością powiedzieć, że nie ma w Polsce ośrodka, który byłby tak kompleksowo wyposażony – mówił Robert Kowalski, dyrektor SOSW nr 2. Wielkie otwarcie centrum już 8 czerwca o godzinie 11. Będzie połączone z obchodami 45-lecia funkcjonowania ośrodka szkolno-wychowawczego.

Centrum Rehabilitacji

Fot. Michał Wiśniewski

Centrum jest wyposażone w naprawdę niesamowite sprzęty. Samo wyposażenie kosztowało ponad pół miliona złotych. Jest tu np. rower, dzięki któremu chłopiec z niedowładem nóg mógł po raz pierwszy jechać na rowerze. – To jest dla niego coś wspaniałego – chwaliła jego rehabilitantka. – To jest urządzenie EEG do neurofeedbacku. Dawid siłą woli steruje pracą gry. Nie używa ani klawiatury, ani dżojstika. Terapia wymaga bezwzględnej ciszy. Musi pamiętać co takiego zrobił, jak bardzo się skoncentrował, że zdobył te punkty – mówił pracownik obsługujący urządzenie.

Dokładny plan funkcjonowania i cennik opłat nie jest jeszcze znany. Wszystko zweryfikuje zapotrzebowanie. Na razie wiadomo, że centrum będzie działało przez cały rok, od poniedziałku do piątku, w godz. od 7 do 15.

– Będą mogły z niego korzystać dzieci z ośrodka, a także inne dzieci na podstawie opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej – mówił prezydent Andrzej Nowakowski.

Zainteresowanie będzie badane podczas dni otwartych, które odbędą się 16-20 maja (dla dzieci z płockich szkół specjalnych) i 25 maja – 3 czerwca (dla dzieci spoza ośrodka). Dzieci spoza Płocka będą musiały zapłacić za korzystanie z ośrodka, podobnie jak dorośli, którzy będą chcieli skorzystać np. z hydroterapii. Jeśli zainteresowanie komercyjne będzie duże, władze nie wykluczają, że centrum będzie działać także w soboty. Cennik będzie znany na początku czerwca.

 

Podziel się:

1 komentarz

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji