REKLAMA

Cały świat zjeżdża się do Płocka na Vistula Folk Festival

REKLAMA

Po raz kolejny Płock staje się centrum kultury folkowej. Za sprawą drugiej edycji Vistula Folk Festival, do Płocka zawitają barwne widowiska muzyczne i taneczne. Vistula trwać będzie od 21 do 25 sierpnia. Na dwóch scenach zaprezentują się zespoły z całego świata, od Ameryki Południowej po Azję. Europę reprezentować będą grupy ze Słowacji, Białorusi i Rumunii.

Vistula Folk Festival – Nadwiślański Festiwal Folklorystyczny to nowa formuła najstarszego polskiego festiwalu folkowego. Misją odbywającego się w latach 60. i 70. w Płocku Ogólnopolskiego Festiwalu Folkloru i Sztuki Ludowej była popularyzacja kultury i sztuki tradycyjnej. Vistula ma ten sam cel, choć znacznie poszerza swój zasięg i krąg zainteresowań. Impreza nie ogranicza się do prezentowania polskich artystów, ale zaprasza do Płocka cały folkowy świat.

Podczas festiwalu, organizowanego przez Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, wystąpi ponad dwustu artystów. Wśród nich członkowie zespołu Radost z Białorusi. Formacja działa od 1962 roku i prezentuje tradycyjny taniec oraz muzykę. Występy zespołu to połączenie nieprzeciętnego temperamentu z liryką, prezentowaną w tańcu. Przez ponad 50 lat działalności Radost tańczyła i śpiewała na scenach całego świata, między innymi we Francji, Indiach i na Tajwanie.

Widzów Vistuli z pewnością zachwycą występy Romanasul – uniwersyteckiego zespołu z malowniczego rumuńskiego miasta Cluj-Napoca. Formacja działa nieprzerwanie od 1974 roku i z powodzeniem promuje lokalny folklor na międzynarodowej arenie. Zespół w liczącym ponad 80 osób składzie odwiedził dotąd tak egzotyczne i odmienne kulturowo kraje, jak Republika Południowej Afryki czy Turcja. Artyści wielokrotnie koncertowali we Francji, Hiszpanii i Skandynawii, przyciągając na swoje występy publiczność zainteresowaną wciąż nieznaną, a niezwykle barwną kulturą Rumunii.W ogłoszonym wcześniej programie Vistuli nastąpiła niewielka zmiana. Słowacką grupę Čarnica zastąpi inny zespół z tego kraju – Lipovec. Dzięki muzykom i tancerzom poznamy tradycje takich regionów, jak Zemplin, Szarysz, Gemer i Malohont. Twórczość zespołu, wykonywane przez artystów pieśni i tańce oparte są na autentycznych przekazach z dawnych czasów. Zespół działa od 2002 roku, przez pierwszych 10 lat funkcjonował pod nazwą Rowina. Występy Słowaków mogli zobaczyć widzowie z kilku europejskich krajów.

Podczas Vistula Folk Festival wystąpią także artyści z Indonezji, Meksyku i Polski. Przez lata Ogólnopolski Festiwal Folkloru i Sztuki Ludowej był miejscem, w którym spotykali się najwybitniejsi twórcy sztuki ludowej, muzycy, tancerze, rzeźbiarze, koronczarki i hafciarki, głównie z regionów nadwiślańskich. Występom scenicznym towarzyszył jarmark, na którym można było kupić tradycyjne wyroby. Nie inaczej będzie podczas Vistula Folk Festival. Dzięki temu można będzie doświadczyć bogactwa nieznanych kultur i ich tradycji.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Przeczytaj

Reklama


REKLAMA


  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU