Burze, silny wiatr, a nawet grad – niebezpieczna pogoda na Mazowszu

REKLAMA

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że nad Płockiem i powiatem płockim w czwartek po południu przejdą gwałtowne burze, z porywami wiatru nawet do 115 km/h oraz miejscami występującym gradem. Zalecamy ostrożność!

Prognoza IMGW obejmuje popołudnie 13 czerwca do godz. 6 dn. 14 czerwca. Wystąpić mają burze z opadami deszczu od 30 mm do 40 mm, lokalnie do 50 mm oraz porywami wiatru do 115 km/h. Miejscami może również padać grad.

W północnych i zachodnich powiatach województwa mazowieckiego już obserwuje się rozwój komórek burzowych. Burze przemieszczają się na północny wschód. W najbliższych godzinach burze będą zwiększać swoją intensywność oraz obejmą większy obszar województwa. Komunikat ten dotyczy powiatów: ciechanowski, gostyniński, makowski, mławski, ostrołęcki, płocki, płoński, przasnyski, sochaczewski, Ostrołęka, Płock.

Jak podkreśla IMGW, od początku tygodnia zmagamy się z upałem. We wtorek na stacji synoptycznej w Kole temperatura powietrza sięgnęła 34,8°C, w poniedziałek w Poznaniu zaobserwowano 31,9°C. W środę, 12 czerwca natomiast najcieplejszym miejscem były Słubice, gdzie temperatura osiągnęła 34,0°C, a w wielu miejscach temperatura powietrza sięgała 31°C, 33°C.

PowiązaneTematy

W czwartek, 13 czerwca nieznacznie ochłodziło się na zachodzie Polski, choć nadal było gorąco – od 24°C do 27°C. Na pozostałym obszarze nadal jest, od 30°C do 33°C.

Obszar, na którym będą rozwijać się burze, przemieści się nieco na wschód i obejmie głównie województwa: warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, zachodnią część woj. mazowieckiego. Burze możliwe będą także na Górnym Śląsku, Opolszczyźnie oraz w Małopolsce i Kielecczyźnie. Burze nadal miejscami mogą być bardzo gwałtowne – z porywami wiatru do 115 km/h, dużym gradem oraz ulewami (nawet do 50 -60 mm). Rozwoju burz ponownie należy spodziewać się głównie w godzinach popołudniowych i wieczornych wraz z kontynuacją w nocy.

W piątek upał ograniczy się głównie do wschodniej Polski – tutaj miejscami będzie około 31°C. Nie oznacza to dużego ochłodzenia na pozostałym obszarze, bo temperatura również będzie wysoka, od 27°C do 30°C. Burze możliwe będą również w województwach wschodnich. Nie powinny być tak gwałtowne jak te, które prognozowane są na czwartek, ale nadal miejscami mogą być bardzo silne.

Sobota i niedziela również gorące i upalne oraz miejscami burzowo. W niedzielę od zachodu przemieszczać się będzie front atmosferyczny, za którym od zachodu ponownie zacznie napływać chłodniejsze powietrze, jednak ochłodzenie nie będzie duże. Obecność frontu oznaczać będzie też możliwość rozwoju licznych, silnych burz.